Bal insan sağlığı açısından son derece önemli olan gıda olurken, balın yeterli ve düzenli miktarda tüketilmesi son derece önemli olan durumların başında gelmektedir. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde olmasına yardımcı olan bal aynı zamanda kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Haberimizin bu bölümünde dünyanın en faydalı balını ve bu balın tüm özelliklerine değineceğiz…

Bu balın faydaları bir başka

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için bal son derece önemli gıdaların başında gelirken, içerisinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinden, kişinin kendini dinç ve sağlıklı hissetmesine kadar pek çok farklı özelliği bulunan faydaların düzenli olarak tüketilmesi de son derece önemlidir. Son dönemlerde en çok merak edilen konulardan bir tanesi olan en sağlıklı balın hangisi olduğu olurken, yaptığımız araştırmalar sonucunda dünyanın en sağlıklı balı kestane balıdır. Kestane balının keskinliği ve içerisinde bulunan bileşenler sayesinde tam bir doğal ilaç olurken, çeşitli hastalıkların olması durumunda az bir miktarda kestane balının tüketilmesi yeterli gelmektedir. Kestane balı diğer bal çeşitleri gibi tüketilmezken fazlasının tüketilmesi durumunda kişinin vücuduna ağır gelerek çeşitli alerjik problemlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Kestane balı nedir?

Diğer balların tat oranlarına göre çok daha lezzetsiz ve buruk bir tada sahip olan kestane balı aynı zamanda çok daha koyu bir kıvamda olmasıyla bilinmektedir. Diğer ballara oranla içerisinde çok daha fazla demir barındıran kestane balının kendine özgü bir tadı bulunurken, besin değeri son derece yüksek gıdalar arasında yer almaktadır.

Kestane balının faydaları nelerdir?

 • Kestane balı içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesine katkı sağlarken aynı zamanda mikropların ölmesine, hastalıkları kısa süre içerisinde tedavi etmesine yardımcı olmaktadır.

 • Vücudun tüm direncini arttırmaya yardımcı olan kestane balı, bilhassa soğuk havaların gelmesiyle birlikte çok daha etkin gıdalar arasında yer almaktadır.
 • Boğaz ve idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonların kısa sürede tedavi edilmesine katkı sağlayan kestane balı, enfeksiyonların tedavi edilmesine iyi gelirken kişide bulunan öksürük gibi problemlerin kısa süre içerisinde tedavi edilmesine büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.
 • Son derece kuvvetli bir antioksidan kaynağı olan kestane balı, hücrelerin tamamını yenilemeye ve kişinin çok daha sağlıklı bir süreç içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Akciğer hastalıklarının tedavi edilmesine yardımcı olan kestane balı, kişinin sağlıklı bir yaşam içerisinde bulunmasına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.
 • Kanserli hücreleri tedavi etmeye yardımcı olan kestane balı kansere karşı kişiyi koruma altına almaktadır.
 • Antiseptik özelliğinin bulunması cilt yüzeyinde oluşan çeşitli yaraların tedavi edilmesine ve tüm yaraların kısa süre içerisinde kapanmasına yardımcı olmaktadır. Ağız içerisinde meydana gelen yaraların tedavi edilmesine de büyük ölçüde yardımcı olan kestane balı kişinin sağlığı açısından son derece önemlidir.
 • Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlayan kestane balı, bağırsaklarda oluşan gaz probleminin tedavi edilmesine ve kişilerin çok daha sağlıklı bir süreç geçirmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Kan dolaşımının çok daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesine yardımcı oluyor.
 • Midede meydana gelen ülser, reflü gibi mide hastalıklarının tedavi edilmesine katkı sağlayan kestane balını düzenli olarak tüketmeyi tercih edebilirsiniz.
 • Kemiklerde meydana gelen zede probleminin tedavi edilmesine ve kişinin kendini çok daha güçlü bir formda hissetmesine yardımcı olmaktadır.
İLGİLİ MAKALE  Faydasını bildiğiniz anda her gün içmek isteyeceksiniz!

Kestane balının besin değerleri;

Besin Değeri100 gramda1 Tatlı Kaşığı (5 g)100 gram için günlük % değer*
Kalori307 kcal15.3 kcal% 15.3
Karbonhidrat75.07 g0.4 g% 25.0
Lif0.0 g0.0 g% 0.0
Protein0.4 g0.0 g% 0.8
Yağ0.0 g0.0 g% 0.0
Kolesterol0.0 mg0.0 mg% 0.0
A Vitamini0.0 IU0.0 IU% 0.0
C Vitamini2.4 mg0.1 mg% 4.0
Potasyum47.0 mg2.4 mg% 1.3
Kalsiyum5.0 mg0.3 mg% 0.5
Demir1.3 mg0.1 mg% 7.2
X