Dondurulmuş gıdalar, artık her evde bulunuyor. Özellikle evleri gün içinde boş kalan çalışan kişilerin sıklıkla tercih ettiği dondurulmuş gıdalar, zamandan tasarruf yapılmasını sağlıyor. Ancak konunun uzmanları, dondurulmuş gıdalar için bazı uyarılarda bulundu. Çünkü dondurulmuş gıdaların taze olup olmadığı ve sağlıklı olup olmadığı sürekli tartışılıyor. Dondurulmuş gıdaların nasıl çözdürülmesi gerektiği konusunda konuşan uzmanlar, dondurulmuş gıdaların düzgün saklandığında sağlık için herhangi bir sıkıntı yaratmadığına dikkat çekti.

Dondurulmuş gıdalar nasıl saklanmalı?

Konunun uzmanları dondurulmuş gıdaların nasıl saklanması gerektiği hakkında bazı yorumlarda bulundu. uzmanlar, besinlerin saklanmasında derin dondurucunun derecesinin önemine vurgu yaptı. Yapılan uyarıda sıcaklığı -6 derece olan bir derin dondurucuda bir besin ortalama bir hafta, -12 derece olan dondurucuda bir ay, -18 dereceye sahip olan bir derin dondurucuda ise 3 ay muhafaza edilebileceği söylendi.

Gıdalar nasıl dondurulmalı?

Bütün bu bilgiler ile birlikte konunun uzmanları, gıdaların nasıl dondurulması gerektiği hakkında da bazı yorumlarda bulundu. Donduracağınız besinlerin önelikle temizlenmiş, yıkanmış ve ayıklanmış olması gerekiyor. Ayrıca donduracağınız gıdaların tazeliği oldukça önemli. Bununla birlikte donduracağınız gıdaları tek pişirmelik buzdolabı poşetlerinde dondurulması gerekmektedir. Bu sayede dondurmuş odluğunuz diğer gıdaları çözdürmeniz gerekmiyor. Çünkü dondurulmuş bir gıdanın çözündükten sonra direkt olarak tüketilmesi gerekiyor. Çünkü çözünen gıdalardaki bakteri yoğunlu hızla artmaktadır. Eğer siz çözünmüş bir besini tekrardan dondurursanız, o gıdanın içerisindeki bakterilerin üremesine ve gelişmesine yol açacaksınız. Bu yüzden donduracağınız gıdaları ayrı ayrı dondurmanız, sağlık açısından daha iyi olacaktır.

Dondurulmuş gıdalar nasıl çözdürülmeli?

Gıdaların dondurulduğu kadar çözdürme işlemi de oldukça önemli. Eğer doğur olmayan bir şekilde gıdalarınızı çözdürürseniz, sağlık açısından hiç de sağlıklı olmayan besinleri tüketmiş olacaksınız. Konunun uzmanı Diyetisyen İpek Ağca, “Dondurulmuş besinlerin kalitesi dondurulma işleminde olduğu kadar çözülme işlemiyle de yakından ilgilidir. Eğer dondurulmuş besinler çözdürülürken doğru işlemler uygulanmazsa fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan olumsuz sonuçlar meydana gelebilir, besinlerin içerisinde mikroorganizmalar üreyerek bir sonraki tüketimde zehirlenmelere sebep olabilir. Çözdürme işlemi oda sıcaklığında, su içerisinde, kalorifer altında veya üstünde, hafif ateşte ve ya güneşli yerlerde yapılmamalı; buzdolabının iç raflarında bekletilerek veya mikrodalga fırında yapılmalıdır. Çözdürülecek besin buzdolabında bekletilirken mutlaka bir kap içerisine konmalıdır. Aksi halde besinden damlayacak su diğer besinlere bulaşacak ve çapraz kontaminasyona neden olacak ve bu durumda besin zehirlenmelerine yol açacaktır. Çözülen besin bekletilmeden pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır.” sözlerini sarf etmişti.

Hangi gıdalar dondurulabilir?

bazı besinler, dondurularak çok daha uzun süre boyunca saklanabilmektedir. Aynı zamanda dondurulmuş gıdalar düzgün bir şekilde saklandığında, o gıdaları istediğiniz zaman çözdürüp tüketebilirsiniz. Et, süt ürünleri, balık, meyve, sebze, deniz ürünleri, püre, meyve suyu konsantresi gibi ürünler saklama koşullarına uyulduğu sürece kolayca saklanabilir. Dondurma işlemi, gıda içerisindeki nemin buza çevrilmesi ile bakteri oluşumunu engellemektedir. Ancak saklama koşullarındaki en ufak hata, söz konusu besin içerisindeki bakteri sayısının artmasına ve o gıdanın bozulup tazeliğini yitirmesine neden olmaktadır.

Bazı gıdalar, direkt dondurulmuş olarak satılmaktadır. Bu gıdalar hali hazırda dondurulmuş olduğu için başka bir dondurma işlemi yapmanıza gerek yok. Bununla birlikte bu gıdalar, paketli ürün olduğu için son kullanma tarihlerine kadar saklamanız yeterli olacaktır.

X

Etiketlendi: