Soğuk kış günlerinde merak edilen en önemli konulardan biri, doğalgaz tasarrufu nasıl yapılır? Bir Bilene Sorduk? Ekibi olarak herkesin merak ettiği doğalgazdan tasarruf için kombi nasıl çalıştırılmalı? Kombi basıncı neden yükselir ve düşer? Sorularını Kombi Bakım Uzmanı Enver YALÇIN’a yönelttik?

İzleyin: Doğalgazdan tasarruf için kombi nasıl çalıştırılmalı? Kombi basıncı neden yükselir ve düşer?

Doğalgaz tasarrufu için kombi nasıl çalıştırılmalı?

Doğalgaz tasarrufu yapmak için birçok farklı yöntem vardır. Eğer evinizde birileri sürekli duruyorsa düşük ısıda kombiyi çalıştırmak mantıklı olacaktır. Fakat evdeki herkes sabahları işe gidip akşam geliyorsa, kombiyi kapatıp çıkmak daha sonrasında ise eve gelince açmak tasarruf sağlayacaktır.

“Oda termostatları bulunmakta. Oda termostatları, kişi eve gelmeden 1 saat önce kombiyi çalıştırmakta. Sabah saat 8 gibi ise kombiyi otomatik bir şekilde kapatmakta. Bu sayede kombi, iş saatlerinde gaz yakmayarak büyük oranda tasarruf sağlamakta.”-Enver YALÇIN

Musluktan gelen suda neden siyah parçalar olur? Bu durum neyin göstergesidir?

Genellikle bu durum eski ev tesisatlarında meydana gelmektedir. Çünkü eski ev tesisatları demir döküm borulardan oluşmaktadır. Bu yüzden zamanla eskiyen bu demir borular, oksitlenme yapacaktır. Oksitlenme sonucunda ise kir ve pas parçaları musluktan gelecektir. Fakat yeni evlerin tesisatları sertleştirilmiş plastikten yapılmaktadır. Bu sertleştirilmiş plastik hem sağlam olmakta hem de demir döküm boru tesisatları gibi oksitlenme yapmamakta. Plastik tesisatlarda siyah parçaların gelme olasılığının çok olduğunu söyleyen YALÇIN, düzenli olarak tesisatların bakımının yapılması gerektiğini vurguladı.

Petekle duvar arasına ısı yalıtım malzemesi konulmalı mı? Isı yalıtım malzemesi olarak neler konulmalı?

Binanızın dış yalıtımı varsa şayet, petek ile duvar arasına herhangi bir ısı yalıtım malzemesi koymanıza gerek kalmayacaktır. Fakat dış yalıtım bulunmayan binaların duvarlarından peteklere doğru ısı transferi gerçekleşiyor. Bu transfer sıcak değil soğuk olduğu için ise, kullandığınız petekleri soğutmakta. Bu yüzden kişiler, kombi ısısını arttırmak zorunda kalıyor ve daha fazla doğalgaz faturaları ile karşı karşıya kalıyor. Eğer binanızda dış cephe yalıtımı yoksa peteklerin arkasına yalıtım malzemesi koymanız, hem doğalgaz tasarrufu sağlarken hem de peteklerin daha efektif çalışmasını sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı büyük müjdeyi verdi! Doğal Gaz Tüketim Desteği başvuruları başladı

Peteklerin arkasına genellikle strafor veya cam yünü gibi ısı yalıtımı yapabilen malzemelerin konulması, peteklerin sürekli olarak ısınan havayı bir kez daha ısıtmasına neden olacaktır. Aynı zamanda dışarıdaki soğuk havanın kalorifer peteklerine gelmesini önleyecek olan strafor veya cam yünü, doğalgaz kullanımında önemli ölçüde tasarruf sağlayacaktır. Eğer binanızın bir dış cephe yalıtımı varsa, bu gibi yalıtım malzemeleri koymanıza gerek yoktur.

Kombi çalışırken basıncın kendi kendine düşüp yükselmesi neden olur?

“Kombide genleşme tankı dediğimiz bir tank bulunmakta. Su ısınınca genleşen bir madde. Eğer bu tankın içinde hava olmazsa, kombi basıncında hareketlenme olacaktır. Çünkü genleşme tankında bulunan suyu ısıtarak çalışan kombi, tankın içinde hava bulundurmazsa basıncı 2 ya da 3 barlara kadar çıkartacaktır.”-Enver YALÇIN

Kombi basıncının kendi kendine alçalıp yükselmesinin en önemli sebebi genleşme tankı olduğunu vurgulayan YALÇIN, genleşme tankında hava olmazsa genleşme tankındaki su kombi basıncını arttıracaktır. Eğer genleşme tankınızın içinde hava bulunmuyorsa, bir kombi bakım uzmanı tarafından hava kompresörü ile genleşme tankınıza hava bastırmanız gerekmektedir.

X