Vücudumuzdaki en çok kullanılan eklemlerden biri olan dizler, bazen sıvı kaybına uğrayabilir. Bu durumun da en bilinen sebebi ise dizlerdeki sıvı kaybıdır. Diz eklemlerimizde olan sıvı, dizimizin ve diğer bütün eklemlerimizin hareketini kolaylaştırmaktadır. Eklem sıvısı, eklemlerdeki kıkırdakların sürtünmesini azaltır ve hareket kolaylığı sağlar. Ayrıca eklelerdeki bu sıvı, kıkırdakların birbirine sürtünürken herhangi bir aşınma olmasını engellemektedir. Peki dizlerdeki sıvı kaybı nasıl anlaşılır? Dizlerdeki sıvı kaybı için ne yapmalıyız? Dizlerdeki sıvı kaybı için doğal yöntemler bulunmakta mı? Bütün bu merak ettiğiniz soruları bu yazımızda cevapladık.

Dizlerdeki sıvı kaybı neden olur?

Dizlerdeki sıvı kaybının en temel nedeni, kireçlenmedir. Diz eklemlerinde gerçekleşen kireçlenme, genellikle 50 yaş ve üzeri insanlarda gerçekleşen bir hastalıktır. Bu sorun vücuttaki herhangi bir eklemde görülebilir. Fakat en çok dizlerde ve omurgalarda görülmektedir. Eklemlerdeki kireçlenme yüzünden eklemlerimiz sıvı üretemez hale gelir. Bu yüzden de kuruyan eklemlerdeki kıkırdaklar birbirlerine çarpar ve ağrıya sebep olur. Bunu engellemenin doğal veya tıbbi yöntemleri bulunmaktadır. Ancak doktorunuza danışmadan herhangi bir tedavi yöntemini kullanmanızı önermemekteyiz.

Dizlerinizi çok fazla kullanmanız, diz eklemlerindeki sıvının azalmasına neden olabilir. Bu yüzden dizlerinizi hor kullanmamalı ve yeri geldiğinde dinlenmelisiniz. Aynı zamanda dizlerinizi az kullanmanız da diz eklemlerinde sıvı kaybına yol açabilir. Çünkü bu eklemler yeteri kadar hareket etmezse sıvı kaybına uğrar. Bu durumda da dizlerinizde ağrılar ya da şişmeler meydana gelebilir.

Kireçlenmede oluşan tahribat nedeni ile kıkırdak yapısı bozulur. Bu yüzden ağrılar ve daha ileriki zamanlarda da hareket kısıtlılığı ortaya çıkar. Eğer bu konuyu es geçip, tedavi olmayı ötelerseniz, daha ileriki zamanlarda büyük sıkıntılar çekebilirsiniz. Bu yüzden dizlerinizde herhangi bir ağrı ya da sıvı kaybı varsa, bir an önce doktora görünmeniz gerekmektedir.

Dizlerde sıvı kaybı olursa neler olur?

 • Dizlerde gerçekleşen sıvı kaybı günlük yaşamı olumsuz etkilemektedir.
 • Dizlerdeki sıvı azalmasının en temel sebebi, dizlerde yaşanan kireçlenmedir.
 • Dizlerde oluşan ağrı ve şişliğin sebebi, dizlerdeki sıvı azalması olabilmektedir.
 • Eğer tedavisini aksatırsanız bu sorun ileride büyük sıkıntılar yaşatabilir.
 • Dizlerdeki sıvı kaybının ilerlemesi, dizlerde hareket güçlüğü ve hareket kısıtlılığı yaratabilir.
İLGİLİ MAKALE  Güçlü dizler için bu egzersizleri yapmayı sakın ihmal etmeyin!

Dizlerdeki sıvı kaybının belirtileri nelerdir

Dizlerdeki sıvı kaybını belirtilerini günlük hayatta algılayabilirsiniz. Çünkü dizlerinizde herhangi bir sıvı kaybı varsa, diz ekleminizin size sağladığı faydalardan yararlanmanız güçleşiyor. Hatta bazı durumlarda da bu faydalardan tamamiyle yararlanamıyorsunuz. Diz eklemlerinde oluşan sıvı kaybının belirtileri şunlar olabilir:

 • Etkilenen tarafta bulunan dizde ağrı
 • Hareket ettikçe ağrının artması
 • Merdiven çıkarken diz ağrısının artması
 • Diz ekleminden ses gelmesi
 • Dizde oluşan takılma hissi
 • Etkilenen dizde hareket kısıtlılığı

Dizlerdeki sıvı kaybı için doğal yöntemler

Eklemlerdeki sıvı kaybı için belirli bir küre gerek yok. Genellikle fazla kilolu kişilerde bu durum meydana gelmektedir.Çünkü diz eklemine çok fazla yük biniyor ve dizlerde bulunan sıvı azalıyor. Ayrıca hareketsiz yaşayan kişilerde de bu durum sıklıkla meydana gelmektedir. Bu yüzden dizlerinizi yeteri kadar ve düzenli bir şekilde çalıştırmanız gerekmektedir.

İlla ki bir takviye istiyorsanız eğer kalsiyum ve magnezyum tüketimini arttırmanı gerekmektedir. Bunun için de süt ve süt ürünlerini bol miktarda tüketin. Ayrıca yeteri miktarda güneş ışığı almanız gerekmektedir. Bu sadece eklemler değil, cilt ve kemik sağlığı için de oldukça önemlidir.

Dizlerinizde herhangi bir kireçlenme varsa, düzenli olarak spor yapmanızı önermekteyiz. Bu sayede dizlerinizi yeterli miktarda çalıştırmış olacaksınız. Ancak bu sporlar ağırlık içeren fitness olmamalı. Çünkü ağırlık kaldırdıkça dizlerinize çok daha fazla yük bindiriyorsunuz ve bu durum dizleriniz için oldukça sakıncalı. Fakat hafif tempo koşu veya yürüyüşler, dizlerdeki sıvı kaybını düzeltmek için idealdir. Bu sayede eklemleriniz daha çok çalışacak ve dizlerinizdeki sıvı kaybı azalıcak.

X