Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için vücudumuza aldığımız besinlerin içerikleri bir hayli önemlidir. Bu besinleri içerik bakımından zengin sağlıklı yiyecekler ile seçmek hayat boyunca sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. Sağlığınıza tehdit unsuru oluşturmayacak yiyecekleri tüketmeniz yaşam boyu kaliteli yaşamanıza yardımcı olurken aynı zamanda kronik oluşabilecek hastalıkların da önüne geçecektir. Bu durumlar sonucunda kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için uzmanlar tarafından da kesinlikle tasvip edilmeyen bu besinlerden uzak durun. İşte o besinler!

Zararları saymakla bitmeyen bu besinlerden uzak durun

Son dönemlerin en popüler beslenme stillerinden bir tanesi olan  fast food yani hızlı yemek yemeye yardımcı olan besinler kişinin yaşam standardının bir hayli düşmesine neden olurken aynı zamanda kilo problemiyle kişinin karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. İnsan sağlığı açısından büyük bir tehdit unsuru oluşturan fast food yiyeceklerinin yanı sıra pek çok zararlı besinler de bulunmaktadır. Bu zararlı olarak adledilen besinleri tüketmek kısa süre içerisinde hastalanmanıza ve sağlıksal problemler ile karşı karşıya kalmanıza neden olacakken bu besinlerden uzak durmanız yaşam kaliteniz açısından oldukça önemlidir. İşte sağlık açısından büyük problemler yaşatacak o besinler…

 1. Beyaz Un
 2. Dondurulmuş Gıdalar
 3. Kahvaltılık Gevrekler
 4. Kuru Meyveler
 5. İşlenmiş Etler
 6. Bol Yağda Kızarmış Gıdalar
 7. Tatlandırıcılar
 8. Paketli Gıdalar
 9. Margarin
 10. Jelibonlar
 11. Beyaz Şeker
 12. Tavuk Nugget
 13. Tuz oranı yüksek gıdalar

1-Beyaz un;

İçeriğinde bolca beyaz un bulunan karbonhidrat açısından yüksek ürünlerin hamur işlerinin tüketilmesi kişinin kısa süre içerisinde sağlıksız bir şekilde kilo almasına neden olurken aynı zamanda vücut içerisinde herhangi bir besin değeri bulunmayan sadece şişkinlik yaratan ürünlerin tüketilmesine neden olmaktadır.

2-Dondurulmuş Gıdalar;

Son dönemlerin satış stratejisiyle birlikte hayat kurtaran besinleri olarak lanse edilen ürünlerinden olan dondurulmuş gıdalar, kişinin sağlığını tehlike altına alan besinlerden başka bir şey değildir. İçerisinde herhangi bir vitamin ya da mineral bulunmayan bu ürünlerin tüketilmesi kısa vadede kişinin sağlıksal problemler yaşamasına neden olacaktır.

3-Kahvaltılık gevrekler

Hızlı bir kahvaltı alternatifi sunan kahvaltılık gevrekler, oldukça sağlıksız bileşenleri barındıran büyük bir tehlike unsuru oluşturmaktadır. İçerisinde büyük miktarda genetiği ile oynanmış mısır türevindeki bileşenlerin kullanılmasıyla elde edilen kahvaltılık gevreklerde yüksek miktarda şeker bulunmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Bu gıdayı tabağınızdan ve hayatınızdan çıkarın! Asla tüketmemeniz gereken o besin ve zararları

4-Kuru meyveler;

Sağlıklı gibi görünen kuru meyveleri satın alırken dikkat edilmesi gerekir. Organik meyvenin kurtulmasıyla elde edilen kuru meyvelerden ziyade, pudra şekerine batırılmış ve haliyle şeker oranı bir hayli fazla olan kuru meyveleri tüketmemeye özen gösterin. Bu tarz kuru meyvelerin tüketilmesi kan şekerinizde ciddi problemlerin yaşanmasına neden olacaktır.

5-İşlenmiş etler;

Genellikle kahvaltıların olmazsa olmaz ürünlerinden olan sucuk, sosis ve salam üçlüsü büyük bir sağlık düşmanı ürünlerdir. Bu sağlıksız ürünler tamamıyla fabrikasyon işlemlerden geçtiği için içerisinde sağlıklı etleri bulundurmanın yanı sıra, lezzet arttırıcı pek çok kimyasal bileşenleri bulundurmaktadır.

6-Bol yağda kızarmış ürünler;

Bol yağ içerisinde kızartılan her türlü ürünler insan sağlığı için büyük bir tehdit unsuru oluşturmaktadır. Başta damar tıkanıklığı probleminin yaşanmasına neden olan bu besinler daha pek çok hastalığa sebebiyet vermektedir.

7- Tatlandırıcılar;

Bilhassa paketli gıdaların içerisinde bulunan bileşenlerden olan tatlandırıcılar kişinin sağlığı için oldukça tehlikelidir. Kısa süre içerisinde kişinin sağlıksal problemleri yaşamasına neden olan bu ürünlerin tüketilmesi kişinin kilo alma sürecinin de bir hayli hızlanmasına neden olacaktır.

8-Paketli gıdalar;

Paketli gıdalar insan sağlığı açısından büyük tehdit oluşturan kötü içerikli besinlerdir. İçerisinde tamamıyla kimyasal ve laboratuvar ortamında geliştirilen bileşenlerin kullanılması kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

9-Margarin;

Geçmiş dönemlerin parlayan yıldızı olan margarin kolesterol hastalığının en büyük sebebi olma potansiyelini taşıyan oldukça zararlı bir besin kaynağıdır.

10-Jelibonlar;

İçeriğinde yüksek miktarda şeker ve kimyasal madde barındıran jelibonlar kişinin sağlığını tehlike altın atmaktadır.

11-Beyaz şeker;

Büyük bir kilo alma tuzağı olan beyaz şeker ile hazırlanmış herhangi bir yiyecek kişinin kısa süre içerisinde kilo almasına yardımcı olurken, kişinin sağlığını büyük ölçüde tehlike altına atan bileşenleri de içerisinde barındırmaktadır.

12-Tavuk nugget;

Uzun ömürlü olması dolayısıyla içerisinde oldukça fazla kimyasal bileşen barındıran tavuk nugget kişinin sağlığını büyük ölçüde tehlikeye atmaktadır. Pişirilme tekniği dolayısıyla da büyük bir tehlike unsuru oluşturan tavuk nuggetı beslenme rutininizden kesinlikle çıkarmanız gerekir.

13-Tuz oranı yüksek gıdalar;

İçeriğinde bolca tuz barındıran gıdaların tüketilmesi kişinin vücut dengesinin bozulmasına neden olurken beraberinde pek çok hastalığın oluşumunu tetiklemektedir. Tüm bu etmenler itibarıyla bu besinlerden uzak durmayı ve daha çok sağlıklı besinleri yeterli miktarda tüketmeye özen göstermeniz kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için oldukça güzel bir adım olacaktır.