Dişler güzel bir gülüşün en büyük anahtarlarıdır. Bu yüzden dişlerimize iyi bakmalı, bunun için günde en az 2 defa fırçalamalıyız. Ancak dişlere gün içinde çok fazla zarar verebileceğimiz bazı alışkanlıklar edinmiş olabilirsiniz. Bu yazımızda dişlerinize zarar verebileceğiniz alışkanlıklardan bahsedeceğiz.

Şeker oranı yüksek içecekler tüketmek

Sporcu içecekleri, vücudumuza yüksek miktarda enerji vermektedir. Bunu başaran maddesi ise şekerdir. sporcu içeceklerindeki yüksek miktardaki şeker, diş minesine asit saldırısında bulunur. Bu tarz içeceklerin sıklıkla tüketilmesi, diş çürüklerinin oluşumunu hızlandırmaktadır. Sadece sporcu içecekleri değil, meyve suyu gibi paketlenmiş içeceklerde de çok fazla şeker bulunmaktadır. Bu yüzden meyve sularınının taze sıkılmış olanlarını tercih etmenizi öneririz.

Kalem çiğnemek

Genellikle okul zamanında veya iş yerlerinde bu alışkanlığı ediniriz. Kalem çiğnemenin de en önemli nedeni, gün içerisinde maruz kaldığımız stres seviyesidir. Ancak kalem çiğnemek, diş minesine oldukça zarar vermekte. Sert bir alet olan kalemi çiğnemek, dişlerinizi kırmanıza bile neden olabilir.

Kahve ve sigara tüketimi

Çok fazla kahve tüketimi dişlerde sararmalara neden olabilmektedir. Özellikle dişlerinizi çok fazla fırçalamıyorsanız, dişleriniz sarı bir renge bürünecektir. Bu sorunu çözmek çok basit. Dişlerinizi düzenli fırçalamanız, dişlerde oluşan sararmaları düzeltecektir. Kahve gibi tütün ürünlerini de çok fazla kullanıyorsanız, dişlerinizde sarı bir tabaka oluşmasına neden olacaktır. Aynı zamanda diş eti hastalıklarına sebep olmakta olan tütün ürünleri, ağız kanserine varan sorunlara da neden olmaktadır.

Çekirdek çitlemek

Çekirdek kabuklarının artıkları dişlerimizin arasına girmektedir. Bu yüzden bir diş ipi yardımıyla dişlerimizin arasını temizlememiz lazım. Eğer çekirdek kabuğu artıkları temizlenmezse, zamanla diş etlerine zarar verecektir ve dişlerde çürümelerin oluşmasına neden olacaktır.

Asitli içecekler tüketmek

Kola gibi asit oranı oldukça yüksek olan içecekleri tüketmek, diş minesini aşındırmaktadır. Diş minesinin de aşınması, dişlerinizin zarar görme olasılığını arttırmaktadır. Aynı zamanda asitli içecekler, dişlerin çürüme riskini arttırmaktadır.

Diş gıcırdatmak

Diş gıcırdatmak, dişleri için oldukça kötü bir alışkanlıktır. Diş gıcırdatmak genellikle uyku sırasında olmakta. Eğer stresli bir gün sonunda uykuya daldıysanız, sabahları çoğu zaman çene ağrısıyla uyanmışsınızdır. Bu durumun en büyük sebebi ise uyku sırasında dişlerinizi çok fazla sıkmanız veya dişleri gıcırdatmanız. Diş gıcırdatma veya dişleri sıkma durumu günlük hayatta da meydana gelebilir.

Dişleri gıcırdatmak veya dişleri sıkmak, dişlerimizin aşınmasına ve bu olay kontrolsüz bir hal almaya başladığında ise dişlerin kırılmasına kadar gidebilir. Diş gıcırdatmak veya dişleri sıkmak, diş eti çekilmeleri ve buna bağlı olarak diş eti hastalıklarına sebep olabilmektedir.

Dişleri yanlış fırçalamak

Dişlerinizi günde 2 defa fırçalıyor olabilirsiniz. Ancak dişleri fırçalamanın da belli hususları bulunmaktadır. Dişlerinizi fırçalarken diş fırçanız ile çok fazla basınç uygulamamanız gerekmektedir. Ayrıca diş macunu seçimleriniz de iyi yapmalısınız. Beyazlatıcı diş macunları, dişleri daha fazla beyazlatmak için diğer diş macunlarına göre daha aşındırıcı bir haldedir. Siz de iyice beyazlamasını istiyorsanız fırçanızla dişlerinize yüksek basınç uyguluyorsunuz. Tüm bu elementler bir arada olduğunda, dişlerinizin aşınması muhtemel bir hal olmakta. Eğer diş fırçalamanızda, dişlerinizden kan geliyorsa dikkat etmelisiniz. Diş fırçanızın daha yumuşak tüylü olmasına özen gösterin ve dişlerinizi fırçalarken fazla bastırmayın. Bunun yerine 4 ya da 5 dakika boyunca fazla bastırmadan dişlerinizi fırçalayın. Bu sayede dişlerinize ve diş etlerine fazla zarar vermeyeceksinizdir.

Etiketlendi:

,