Elma sirkesi, insan sağlığı için oldukça faydalı bir besindir. Hatta sadece sağlık değil, temizlik konusunda da neredeyse en güçlü malzemelerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanlar elma sirkesini zayıflamak maksadıysa her gün içmektedir. Ancak elma sirkesini asidik yapısı nedeni ile her gün bilinçsiz bir şekilde tüketmek, belirli rahtasızlıkların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden de elma sirkesi tüketirken dikkat edilmesi gerekilen bazı detaylar mevcut. Bu detaylara dikkat ettiğiniz sürece, elma sirkesi yüzünden herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Ancak bilinçsiz bir şekilde elma sirkesi içmek, bazı hastalıklara yol açar. Bu yazımızda sizlere, elma sirksinin neden her gün içilmemesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Elma sirkesinin zararaları nedir?

Elma sirkesi, içerisindeki besin maddeleri nedeni ile oldukça sağlıklı bir besindir. Ancak her şeyin fazlasının zararalı olduğu gibi elma sirkesini de bilinçsiz bir şekilde tüketmek, belirli hatalıkların ya da rahatsızlıkların baş göstermesine neden olabilir. Elma sirkesi tüketirken, dikkatli olunması gerekiyor. Gelin hep brilikte bilinçsiz bir şekilde elma sirkesi tüketirsek ne gibi sorunlar ile boğuşabileceğimizi inceleyelim.

Sindirim sisteminde bozukluklar başlar

Elma sirkesi içerisinde yüksek miktarda güçlü asidik bileşenler bulunmaktadır. Bu nedenle çok fazla bilinçsiz bir şekilde elma sirkesi tüketmek, sindirim sisteminde bozuklukların baş göstermesine neden olabilir. Elma sirkesini çok fazla tüketirseniz, bağırsak geçişlerini yavaşlatırsınız. bu da yediğiniz yiyeceklerin saatler boyunca midenizde sindirilmeden kalmasına neden olur. Yediğimiz yemeklerin belirli bir süre sonrasında bağırsaklara geçmesi gerekiyor. Ancak elma sirkesi, bu süreyi olabilecek en uzun süreye çıkartıyor. Bağırsaklarda da bu yüzden tembellik başlıyor. Bağırsak tembelliği nedeni ile bağırsak düğümlenmesine kadar varan sorunlar ile boğuşabilirsiniz. Ayrıca çok fazla elam sirkesi tüketmek, kabızlık gibi sorunların da ortaya çıkmasında etkilidir. Ayrıca yediğiniz yiyeceklerin saatler boyunca midede kalması, hazımsızlık ve kusma gibi problemlerin ortaya çıkmasını sağlar.

Kan şekeri dengesini bozuyor

Çok fazla elma sirkesi tüketmek, kan şekeri dengelerini alt üst ediyor. Bu yüzden de bilinçsiz bir şekilde elma sirkesi tüketmek, özellikle diyabet hastaları için büyük riskler teşkil ediyor. Kan şekeri dengesini bozan elma sirkesini çok fazla tüketmek, zayıflamak isterken şeker hastalığı ile boğuşmasına neden olabilir. Ayrıca kan şekeri dengesinin bozulması ise kişinin aşırı kilo almaya müsait bir duruma evrilmesine neden oluyor. Yani çok fazla elma sirkesi tüketmek, sizin dolaylı yoldan kilo almanızı da sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Sirkeli su ile yıkanmak (Kaynak: soru.com.tr)

Diş yapısına zarar verir

Elma sirkesi içerisinde güçlü asidik bileşenler bulunduğunu hepimiz biliyoruz. Bu asidik bileşenler, tıpkı koladaki kadar güçlü olabiliyor. Bu yüzden de aşırı elma sirkesi tüketimi, diş yapısına zarar verebilmektedir. Özellikle diş minesini aşındıran elma sirkesi, çok fazla tüketiliğinde birçok farklı diş hastalığının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Uzmanlar, elma sirkesi tüketirken, elma sirkesinin yeterli miktarlarda ve su ile seyreltilerek tüketilmesi gerektiğini söylemekteler.

Boğaz ve yemek borusunda yanıklara sebep olur

Elma sirkesinin asidik yapısı sadece dişlere değil, geçtiği her yola zarar verebilir. Bu zarar verdiği yerlerden biri de boğazlar ve yemek borusundur. Özellikle boğazların yaralanmasına ve tahriş olmasına neden olan elma sirkesi, gereğinden fazla tüketildiğinde yemek borusuna varan tahrişler ve hatta kanamalara neden olabilmektedir. Elma sirkesini bilinçsiz bir şekilde tüketmek, boğaz ve yemek borusunda ağrıların baş göstermesinde etkili olacaktır.

Potasyum seviyelerini dibe çeker

Elma sirkesinin çok fazla tüketilmesi, hipokalemiye yol açmaktadır. Hipokalemi, kan değerlerindeki potasyum miktarının az olmasına verilen bir hastalıktır. Bu hastalık nedeni ile de kemik yapısı zarar görmektedir. Hipokalemi hastalığına sahip olan bir kişinin kemiklerinin gücü azalır. Hatta kemiklerinin yapısında bozulmalar meydana gelir ve bu hastaların kemikleri kırılmaya oldukça elverişlidir. Bu tür sorunların yaşanmaması adına da elma sirkesini bilinçsiz bir şekilde tüketmemeniz gerekmektedir.