Son zamanların en büyük problemlerinden biri olan depresyon, insanın fiziksel sağlığını da bozacak kadar tehlikeli bir durumdur. Bu nedenle uzmanlar, çocuk-genç-yaşlı herkesi depresyona karşı uyarmaktadırlar.

Çağımızın hastalığı olarak isimlendirilen depresyon, hiç tahmin edemeyeceğiniz hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu nedenle depresyona karşı çok dikkatli olmalısınız. Depresyona giren kişilerin, bu durumdan bir an önce kurtulmaları gerekir. Depresyona iyi gelen şeyleri yapmak, bu sorun için çözüm olabilir.

Bu yazıda depresyona nelerin iyi geldiği anlatılmıştır. Eğer depresyon döneminde iseniz, depresyona iyi gelen şeyleri yapmalısınız. Bu durumdan bir an evvel kurtulmanız, başta ruh sağlığınız için önemlidir.

1- Müzik Dinleyin

Müzik ruhun gıdasıdır. Bu nedenle depresyonda iken müzik dinlemek size iyi gelebilir. Özellikle de klasik müziklerin depresyona iyi gelebildiği gözlemlenmiştir. Eğer müzik dinlemeyi seven biriyseniz, depresyon hallerinizden müzik dinleyerek çıkabilirsiniz. Ya da tarzınız olan bir müziği dinleyerek de bu durumdan kurtulmaya çalışabilirsiniz.

Müzik dinlemek istemezseniz, şarkı da söyleyebilirsiniz. Özellikle yüksek sesle şarkı söylemek sizi biraz olsun rahatlatabilir. Söylenen müziğe eşlik etmeniz, gözlerinizi kapatıp müziğin sözlerine kendinizi vermeniz, depresyonla baş edebilmenizi sağlar.

Uzmanlar, müzik dinlemenin insan psikolojisi üzerinde etki bıraktığı söylemektedirler. Bu nedenle sizde müzik dinleyerek gününüzün tadını çıkarabilirsiniz. Kendinizi müzikle mutlu etmeyi başarırsanız, depresyondan hızlıca çıkabilirsiniz.

Depresyon

Depresyon

2- İnsanlarla Birlikte Vakit Geçirin

Depresyon hali, insanın yalnızlaşmasına neden olur. Bu nedenle depresyonda olan kişi dış dünyadan uzaklaşmak ister. Eğer depresyondan hemen kurtulmak istiyorsanız, kendinizi yalnızlaştırmayın. Sürekli olarak insanlarla birlikte olmaya çalışın. Ailenizle oturun, sohbet edin ya da film izleyin.

Bunun dışında arkadaşlarınızla buluşun. Onlarla sevdiğiniz aktiviteleri yapın. Sizi mutlu eden şeyleri yapmanız, depresyondan çıkmanızı sağlayacak en önemli unsurdur. Neyi sevdiğinize ve neyi istediğinize karar verin. Beyninizi depresyona değil, sizi mutlu eden şeylere yönlendirin. Hatta hayal kurun.

Geleceğiniz hakkında olumlu planlar yapın. Bu planlarınızı yakınlarınıza ya da sevdiklerinize anlatın. İnsanlarla vakit geçirmek, sohbet etmek ve onlarla eğlenmek size çok iyi gelecektir. Depresyon döneminde kendinizi kesinlikle odaya kapatmayın.

3- Dışarı Çıkın Güneşten D Vitamini Alın

D vitamini eksikliğinin depresyona neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle vücudunuzun D vitamini eksikliğini gidermeniz gerekir. Bunun için de D vitaminini alabileceğiniz besinler tüketmeniz önemlidir. Besinler haricinde D vitaminini bolca barındıran başka bir unsur vardır.

O da güneştir. Güneş, tam bir D vitamini kaynağıdır. Eğer günün belli zamanlarında dışarı çıkıp 20 dakika kadar güneş ışığı alırsanız, vücudunuz için gerekli olan D vitaminini almış olursunuz. Güneş ışığı altında dinlenmek, depresyona iyi gelecektir. Ancak güneşin altında 20 dakikadan fazla beklememelisiniz. Çünkü güneş ışığının fazlası zarardır. Güneş lekeleri ya da güneş yanığı oluşabilir. Bundan dolayı maksimum 20 dakika beklemeniz yeterli olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Anksiyete ve depresyonla savaşan yiyecekler

Seyredin: Depresyondan nasıl kurtuluruz? İşte Saraçoğlu’nun üstüne basa basa önerdiği o tarif

4- Egzersiz Yapın

Spor yapmak, beden-ruh açısından en verimli aktivitedir. Hatta insan beynine de önemli katkıları vardır. Depresyonda iken spor yapmak, size büyük etki yaratır. Kendinizi bedenen dinç hissetmenizin yanında ruhen de dinç hissedersiniz. Bu nedenle egzersiz yapmak, depresyona iyi gelen durumlar arasında yer almaktadır.

Beden-ruh sağlığının dengede tutulmasını sağlayan spor, düzenli yerine getirilmesi gereken bir aktivitedir. Sağlıklı yaşamanın sırrı, spordur. Bundan dolayı kendinizi spora alıştırmanız gerekir. Depresyon gibi ciddi bir sorundan kurtulmanızı sağlayan bu aktivite, size daha birçok faydayı da sağlar. Egzersiz sayesinde depresyona ait olan bütün sendromlar kolaylıkla ortadan kalkar. Her gün yeniden uyandığınızda, kendinizi daha pozitif hissedebilirsiniz.

Depresyon

Depresyon

5- Çikolata Yiyin

Çikolatayı sevmeyen kimse yoktur. Ama çikolatanın depresyona iyi gelen bir yiyecek olduğunu ise çok az kişi bilir. Çikolata içinde bulundurduğu besinler sayesinde vücudunuzun mutlu olmasını sağlayan hormonlar daha fazla çalışır. Bir paket çikolata ile anlık da olsa mutlu olabilirsiniz.

Bu nedenle depresyondayken aşırıya kaçmayacak şekilde çikolata tüketimi yapabilirsiniz. Ancak şeker hastalığı gibi hastalıklarınız varsa tatlı ürünleri tüketmemeniz gerekir. Özellikle bitter çikolata, depresyon için ideal bir seçim olabilir. Hafif dereceli bir depresyon yaşıyorsanız, çikolata sizi bu durumdan kurtarabilir. Çikolata yediğiniz zaman kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz. Böylece depresyondan kurtulabilirsiniz.

6- Lavanta Yağı Kullanın

Lavanta yağının, depresyona iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Bu muhteşem ürün, depresyondan çıkmak için tercih edilen en popüler yağlardan biridir. Stresinizi almaya yardımcı olan bu yağ, iyi düşüncelere sahip olmanızı sağlar.

Odanızda lavanta yağı bulundurursanız, uykularınız da düzenli hale gelir. Ayrıca bu yağ sayesinde daha verimli bir uyku uyuyabilirsiniz. Sakinleştirici etkisiyle tanınan lavanta yağı, hücrelerinizin korunmasını sağlar. Böylece depresyonla mücadele edebilirsiniz. Kokusu ile de sizi rahatlatma özelliği bulunmaktadır.

Bu nedenle depresyonda olan kişilerin lavanta yağını odalarında bulundurmaları, onlara bu zorlu zamanlarında yardımcı olur. Lavanta yağı, uzmanların da tavsiye ettiği bir üründür. Lavanta yağın her yerde bulabilir ve kullanabilirsiniz. Yağın yarattığı pozitif etkiler fazla olduğundan dolayı, oldukça fazla rağbet görmekte olan bir yağdır.

İzleyin: Depresyondan Kurtulmanıza Yardım Edecek Beş Yiyecek

7- Balık Tüketin

Balığın ne kadar faydalı bir besin olduğunu anlatmaya gerek yok. Balığın depresyon döneminde tüketilmesi ise bu besinin önemini daha da arttırmaktadır. Balık, serotonin salgılanması yaptığı için depresyondan çıkmanıza yardımcı olur. Ancak balığı düzenli tüketmek gereklidir.

İLGİLİ MAKALE  Anksiyete ve depresyonla savaşan yiyecekler

Özellikle depresyon döneminde düzenli tüketim sayesinde sorununuzdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Balığı tüketirken dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Genel olarak balığı yağda kızartarak tüketmek, size amaçladığınız faydayı sağlamaz. Bunun yerine buğulama veya ızgara yapmanız daha faydalıdır. Böylece balığın besin değerlerini korumuş olursunuz. Kızartma işlemi esnasında balık besin değerlerini kaybeder. Bu durumda da balığı yemenizin bir önemi kalmaz.

8- Bitki Çaylarından İçin

Depresyondan kurtulmak için doğanın gücünden yararlanabilirsiniz. Birçok insan depresyona girdiklerinde bitki çayı tüketimini arttırır. Çünkü bitki çaylarının depresyona iyi geldiği bilinmektedir.

Depresyon kurtulmak için şu bitki çaylarını tüketebilirsiniz:

  • Vişne
  • Papatya
  • Anason
  • Rezene
  • Kantaron
  • Yeşil çay
  • Ginseng
  • Melek otu

Gibi bitki çaylarını içerek de depresyondan kurtulabilirsiniz. Bu bitki çayları, sadece depresyondan kurtulmanız için değil, aynı zamanda sağlığınız için de faydalıdır. Günlük düzenli olarak tüketmeniz halinde depresyon sıkıntınızdan kısa zamanda kurtulabilirsiniz.

Bitki çayları, bedeninizin ve ruhunuzun dingin olmasını sağlar. Böylece kendinizi rahatlamış ve sakin hissedebilirsiniz. Zihinsel bir rahatlamaya etki eden bu çaylar, uzmanlar tarafından da tavsiye edilir.

Depresyon - Yanlızlık

Depresyon – Yanlızlık

9- Sebze-Meyve Tüketin

Sağlıklı beslenme olmadan depresyondan kurtulmanız mümkün değildir. Bu nedenle beslenme düzeni mutlaka dikkate alınmalıdır. Yemeden içmeden kesilerek depresyondan kurtulamazsınız. Aksine yedikleriniz ve içtikleriniz sayesinde depresyondan çıkabilirsiniz.

Bundan dolayı depresyon dönemindeyken özellikle tüketmeniz gereken sebze-meyveler vardır. Ispanak, mantar, kabak, lahana, brokoli, muz, narenciye, çilek ve kavun gibi sebze-meyveler sayesinde depresyondan çıkılabilir. Özellikle bu ürünleri sıkça tüketmeniz, sizin için önemlidir.

Sağlıklı beslenmek, depresyon döneminde büyük bir ehemmiyete sahiptir. Yediklerinize dikkat etmelisiniz. Bu dönemde dengesiz beslenerek kilo alırsanız, bu sefer de kilo aldığınız için depresyona girebilirsiniz.

10- Kuruyemiş Tüketin

Kuruyemişler, adeta insan sağlığının düzeni için yaratılmış besinlerdir. Zararlı olan hiçbir kuruyemiş yoktur. Çünkü kuruyemişlerin her biri ayrı bir öneme sahiptir. Sizde depresyon döneminde kuruyemiş tüketerek bu dönemi rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. Kuruyemişler, beden-ruh- zihin arasında denge oluşmasını sağlar. Bu sayede de depresyondan kurtulmanıza yardım ederler.

11- Su Tüketin

Su, insan vücudunun en değerli parçasıdır. Su olmadan yaşam olmayacağını herkes bilir. Depresyon döneminde sık sık tüketilen suyun, bu dönemden kurtulabilmeniz için fayda sağladığı tespit edilmiştir. Bu nedenle uzmanlar, depresyona girildiğinde su tüketiminin daha da artması gerektiğini söylemektedirler.

Su sayesinde vücudunuz dinç bir hale gelir. Bu dinçlik sizi psikolojik yönden de etkiler. Böylece depresyon hallerinizden uzaklaşmanızı sağlar. Su, depresyonda olmasanız bile tüketimini ihmal etmeyeceğiniz bir üründür. Bundan dolayı su her zaman ön planda olmalıdır.