Çocuğunuzun besleyici yiyecekler yemesini sağlamak zor olabilirken, sağlıklı ve sevecekleri içecekler bulmak da bir o kadar zor olabilir. Çoğu çocuk tatlı yemeyi sever ve şekerli içecekler istemeye eğilimlidir. Ancak, onları daha dengeli seçeneklere yönlendirmek, genel sağlıkları için oldukça önemlidir.

İşte çocuklar için sağlıklı içecekler

Su

Çocuğunuz size susadığını söylediğinde, her zaman önce su vermelisiniz. Bunun nedeni, suyun sağlık için kritik olması ve çocuğunuzun vücudundaki sıcaklık düzenleme ve organ işlevi dahil olmak üzere sayısız hayati süreç için gerekli olmasıdır. Aslında, vücut ağırlığıyla ilgili olarak, hızla büyüyen vücutları ve daha yüksek metabolik hızları nedeniyle çocukların yetişkinlere göre daha fazla su ihtiyacı vardır. Diğer pek çok içeceğin aksine, su kalori içermediğinden, çocuğunuzun tok hissetmesini ve yiyecekleri reddetme olasılığını azaltır. Seçici bir yiyiciniz varsa bu özellikle önemli olabilir. Dahası, yeterince su içmek sağlıklı vücut ağırlığı, daha az diş çürüğü oluşumunu engellemede oldukça önemlidir.

Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizi suyu kalori ve şeker içermesine rağmen, soda ve sporcu içecekleri gibi içeceklere göre daha sağlıklı bir seçimdir. Hindistan cevizi suyu,  çocuklar için önemli olan C vitamini, magnezyum ve potasyum dahil olmak üzere, iyi miktarda vitamini aynı anda almasını sağlar. Aynı zamanda egzersiz sırasında terle kaybedilen potasyum, magnezyum, kalsiyum ve sodyum gibi elektrolitler içerir bu sebeple sporla uğraşan ve aktif çocuklar için şekerli spor içeceklerine mükemmel bir hidrasyon alternatifi haline geliyor. Hindistan cevizi suyu, çocuğunuz hasta olduğunda, özellikle de ishal veya kusma şikayetinde vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak için faydalıdır. Ancak, bazı markalar ilave şeker ve suni tatlar içerdiğinden, hindistan cevizi suyu satın alırken etiketi dikkatlice okumak önemlidir. Sade, şekersiz hindistan cevizi suyu çocuklar için her zaman en iyi seçimdir.

İzleyin: Çocuklar için Sağlıklı İçecekler – Smoothies for Kids-Fruit/Vegetable Drinks for Kids-Healthy Drinks

Smoothie’ler

Smoothieler, meyveleri, sebzeleri ve diğer sağlıklı yiyecekleri çocuğunuzun beslenmesine dahil etmenin şahane bir yoludur. Smoothieler, seçici çocuklarla uğraşan ebeveynler için özellikle yararlı olabilir. Lahana, ıspanak ve hatta karnabahar gibi birçok sebze, çocuğunuzun seveceği tatlı bir smoothie ile karıştırılabilir. Çocukların oldukça sevdiği birkaç smoothie kombinasyonları, kara lahana ve ananas, ıspanak ve yaban mersini, çilek ve pancar. Malzemeleri şekersiz süt veya bitki bazlı sütle karıştırın ve keçiboynuzu unu, kakao, şekersiz hindistan cevizi, avokado veya öğütülmüş keten tohumu gibi sağlıklı eklentilerle zenginleştirebilirsiniz. Marketlerde veya restoranlarda smoothie satın almaktan kaçının çünkü bunlar ilave şeker içerebilir ve mümkün olduğunda ev yapımı tercih edin. Smoothie’lerin kalorisi yüksek olduğu için, onları atıştırmalık olarak veya ara öğünle birlikte çocuğunuza sunabilirsiniz.

Smoothie

Smoothie

Sade süt

Pek çok çocuk çikolata veya çilekli süt gibi şekerli sütlü içecekleri tercih etse de, sade, şekersiz süt çocuklar için en sağlıklı seçimdir. Katıksız süt oldukça besleyicidir ve büyüme ve gelişme için önemli olan birçok besin sağlar. Örneğin süt, özellikle büyümekte olan çocuklar için önemli olan kemik sağlığı için gerekli besinler olan protein, kalsiyum, fosfor ve magnezyum içerir. Ek olarak, süt genellikle kemik sağlığı için bir başka önemli vitamin olan D vitamini de sağlar. Birçok ebeveyn çocuklara yağsız süt verme eğilimindeyken, daha yüksek yağ içeriğine sahip süt, uygun beyin gelişimi ve genel büyüme için yağ gerektiğinden, küçük çocuklar için daha sağlıklı olabilir. Aslında, metabolizma hızının yüksek olması nedeniyle, çocukların yetişkinlere göre daha fazla yağa ihtiyacı vardır. Bu nedenlerden dolayı,% 2 yağlı süt gibi daha yüksek yağlı süt seçenekleri çoğu çocuk için yağsız sütten daha iyi bir seçimdir. Bununla birlikte, çok fazla süt içmenin çocukların tok olmasına ve potansiyel olarak öğünlerinden veya atıştırmalıklarından daha az tüketmelerine neden olabileceğine dikkat etmek önemlidir. Çocuğunuzun yemek yerken iştahını kesecek ölçüde süt içmesini önlemek için, öğünlerde sadece küçük bir porsiyon süt verin. Süt, besleyici bir içecek seçeneği olsa da, çoğu çocuk süt ürünlerine karşı toleranssızdır. Süt intoleransının belirtileri arasında şişkinlik, ishal, gaz, deri döküntüleri ve karın krampları bulunur. Süt intoleransından şüpheleniyorsanız çocuk doktorunuzla konuşun.