Son bir yıl içerisinde artan fiyatlara arpa ve buğdayların da fiyatları katıldı. Ancak ton olarak satışı gerçekleştirilen hububat ürünleri olan buğday ve arpaların alım fiyatları henüz çiftçilerin satış için bekledikleri fiyatlarda değil. Özellikle gübre ve ilaçların da önceki yıllara göre artan fiyatlar ile satılması çiftçilerin bir sonraki hasadı gerçekleştirebilmek adına bekledikleri fiyatlardan daha aşağıya satılan arpa ve buğday adına büyük tartışmalar oluşturuyor.

Çiftçinin fiyat beklentisi belli oldu

Her ne kadar işlenmesi adına alım fiyatlarının düşmesi fabrika ve işletmeleri memnun etse de, buğday ve arpaların fiyatlarının düşmesi aynı zamanda bu ürünleri yetiştiren çiftçilerin her geçen gün daha zor duruma girmesine neden oluyor. Bir sonraki yıl için alım yapmak adına ve içerisinde bulunduğumuz yıl içerisinde ana geçim kaynağı olan bu hububat ürünlerinden yararlanabilmek adına daha üst fiyatlardan satılmasını bekleyen çiftçilerin buğday ve arpalar için beklenti olarak sundukları bir net fiyat da mevcut. Şuan için tonu 5,000-5,500 Türk Lirası aralığında satılan bu hububat ürünleri için çiftçilerin beklediği taban fiyatı ise 1 ton bazında satış için 7.000 Türk Lirası bandında.

Ortak noktada buluşulmalı

Her ne kadar masraf ve geçimlerini çıkarmak adına bu fiyatı istiyor olsalar da çiftçilerin istediği fiyat bandı şuan için ulaşılabilen bir bant olmadı. Yetkililer tarafından fiyatlarda esnetme yapılacağı belirtildi fakat aynı zamanda bu gibi bir yükseliş yapılamayacağı da eklendi. Bu noktada ise  istenilen fiyatlara ulaşılabilmesi için ortak bir politika izlenmeli ve herkesi memnun edecek bir fiyat oluşturulmalı.

Ürünlere gelen zam da etkili

Tarla sahibi olan çiftçilerin en çok mustarip olduğu konu ise, son yıl içerisinde gübre ve ilaç gibi ekin destekleyici ürünlere gelen zamlar. Geçen yıllara göre çok üst fiyatlardan satılan bu gibi ekin destekleyici ürünlerin kullanılması ise zaruri ihtiyaç sınıfına girdiği için verimli bir hasat için alınmalı. Durum böyle olunca ana geçim kaynağı hububat ürünleri olan çiftçiler hem gübre ev ilaçlara ödemek için hem de o yıl geçimini sağlamak için yeterli bir fiyattan satış yapmalı. Fiyatların dalgalı ilerliyor oluşu ise bu durumu hem zora sokuyor hem de devamlılığına zarar veriyor.

İLGİLİ MAKALE  Bayraktar TB2'nin fiyatları belli oldu

İthal buğday tohumu zarar veriyor

Her ne kadar buğday yerli üretim olsa da ülkemiz tarafından her yıl ekilmek adına dışarıdan buğday tohumu alınmakta. Bu alınan buğday tohumları ise ikinci bir hasat için ekimi mümkün olmayan ürünler. Bu da beraberinde her yıl yeni tohumlar alınması durumunu ortaya çıkarıyor. Tabii ki buna bağlı olarak çiftçiler yeni ekimi gerçekleştirmek adına her yıl yeni tohum alarak tarlasına ekmek zorunda. Aynı zamanda doğal ekim olarak gerçekleştirilemediğinden her yıl toprak uyumu sağlanmalı. Dolayısı ile ilaç alımı da artıyor ve bu da çiftçiye ek bir masraf doğurmuş oluyor.

Buğday ve arpa fiyatlarında son durum ne?

Günden güne alım ve satım fiyatları değişen buğday ve arpa gibi hububat ürünleri ise aldıkları yeni fiyat tarifeleri ile ton başına satışlarda 5 bin Türk Lirası üzerine çıkmış durumda. Kilo olarak hesaplandığında ise 5 Türk Lirası seviyesine denk gelen bu fiyatlar ise çiftçiler tarafından istenilen fiyatların çok altında. 7 Türk Lirası gibi bir kilogram buğday fiyatı beklentisi varken arada 2 Türk Lirası fark olması ise çiftçiyi memnun etmekten çok uzakta olmasına neden oluyor. Tabii ki önceki yıllara her satış fiyatlarında büyük bir artış görülüyor fakat hem ekin destekleyici ürünlerin fiyatlarına hem de temel gıda ürünleri gibi herkesin olduğu gibi çiftçilerin de hayatlarını idame ettirmelerine yardımcı olan gıdalara gelen zamlar ise bu memnuniyetsizliğin asıl nedeni oluyor.

X