Çay, ülkemizde en çok tüketilen içeceklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. 7’den 70’e herkesin severek tükettiği çay, insan sağlığına da oldukça faydalı. Ancak çay içerken dikkat etmeniz gereken detaylar bulunmaktadır. Dünyada çay tüketiminde ilk sırada bulunan Türkiye’nin ardından sırasıyla Afganistan, Libya, Katar ve İngiltere gelmekte. Eğer çayı doğru bir şekilde içmiyorsanız, faydadan çok zararlı olacaktır. Bu yazımızda sizlere çayın nasıl tüketilmesi gerektiğini anlattık.

Çay nasıl tüketilmeli

Dünyada en çok çay tüketen ülke olarak 1. sıradayız. Yıllık kişi başı 7 kilo çay tüketim ortalamasına sahip olduğumuzu düşündüğümüzde ise çayı yanlış tüketme oranı da artmakta. Aynı zamanda çay üreticisi ülkeleren biri olduğumuzu düşündüğümüzde bu oranların bu kadar yüksek olması, oldukça mantıklı geliyor.

Çay tüketirken dikkat etmeniz gerekmektedir. Çayı çok fazla tüketmek demir eksikliğine yol açabiliyor. Bununla beraber de kansızlık yaşamış oluyorsunuz. Bütün bunlar ile beraber çaydaki kafein miktarı sizde huzursuzluk, çarpıntı ve kalp ritim bozukluğuna neden olabilir. Bu yüzden günde 2 ya da 3 bardak çay tüketilmesi gerekmektedir. Bu seviyeden daha fazla çay içmek, saydığımız bütün bu sorunlara neden olabilmektedir. Aynı zamanda fazla çay tüketmek, uyku sorunları ve baş ağrılarına neden olabilir. Aynı zamanda aç karnına çay tüketildiğinde, midede ağrıya neden olabilir.

Çaydaki kafein nasıl azaltılır?

Çayın zararlı olmasının tek nedeni, içeriğindeki kafein miktarı. Ancak çaydaki kafein miktarını azaltmanın bir yolu mevcut. Çayı demlerken üzerine sıcak su koyuyorsunuz. 10 saniye kadar dekledikten sonra ise o suyu döküyorsunuz ve ardından hemen sıcak suyla doldurduğunda çaydaki kafein miktarı da en aza inmiş oluyor. Bu şekilde çok daha fazla çay tüketebilir ve zararlarından kaçabilirsiniz.

Çayın yararları nelerdir?

Çayın zararlarından çok yararı bulunmaktadır. Özellikle sinirim sistemine faydası bulunan çay, midenin yenilen yiyecekleri çok daha kolay bir şekilde sindirmesine yaramaktadır. Bunlar ile beraber kalp ve damar sağlığına faydası olan çay, aynı zamanda kötü kolesterolü düşürdüğü düşünülüyor. Yapılan çalışmalar neticesinde bu denli sağlıklı olan bir içeceğin sürekli olarak tüketilmesinin bazı zararlarının olması üzücü. Ayrıca çay içmek Alzheimer ve Demans gibi bazı beyin hastalıklarını da önlediği söylenmekte.

İLGİLİ MAKALE  Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezleri olan bitki çayları nasıl demlenmeli?

Çay içmek metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu sayede yağ yakma hızınızı arttırabileceksiniz. Ayrıca kilo vermek isteyen kişilerin çay tüketmesi oldukça önemli. Özellikle yemek yemeden yarım saat önce çay tüketmeniz, daha az yemek yemenize neden olacak ve yediğiniz yemekleri çok daha rahat bir şekilde sindirmenize olanak tanıyacaksınız.

Çay demlemenin püf noktaları

Çay demlemek için ortamala 12 ya da 15 dakikalık bir süreye ihtiyacınız vardır. Bununla beraber çay demlemek için en iyi demlik seçeneği, seramik demliklerdir. Çünkü seramik demlikler, ısıyı çok iyi bir şekilde korumaktadır. Ancak seramik demliğiniz yoksa, demir döküm demlikleri de tercih edebilirsiniz.

Kaynattığınız suyu demliğe dökmeden önce demliği ısıtmalısınız. Çünkü sıcak suyu soğuk demliğe dökerseniz, demlik çok hızlı bir şekilde ısı kaybeder ve çaya esas lezzetini veren reaksiyonlar gerçekleşmez. Bu yüzden çayın bulunduğu demliğin su dökmeden önce sıcak olmasına dikkat edin.