Sivilce, her insanın karşılaşabileceği cilt problemlerindendir. Genellikle yüz kısmında çıkan sivilceler, vücudunuzun çeşitli yerlerinde de çıkabilirler. Bu yerlerden biri de burun içidir. Burun içinde sivilce çıkması, oldukça rahatsız eden bir haldir. Ancak burunda sivilcenin çıkması, pek olağan karşılanan bir durum değildir.

Çünkü bu bölgede sivilcenin çıkmasına neden olan farklı durumlar var olabilir. Çeşitli nedenlerden dolayı burun içinde sivilce çıksa da yaygın olarak gözeneklerin tıkanmasından sebep bu durum meydana gelir. Ölü yağ ve hücreler, burunda biriktiğinde sivilce oluşumu gerçekleşir.

Burun içinde meydana gelen sivilce, canınızı çok yakabilir. Bu bölgede çık sivilceler oldukça hassastır. Bu nedenle de canınız çok fazla yanabilir. Burun içinde çıkan sivilceye nasıl müdahale etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Eğer doğru bir müdahale yapamazsanız, sivilce daha fazla can yakıcı hale gelebilir.

Burun İçinde Sivilce Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Burun içinde sivilce çıkmasının nedenler şunlardır:

  • Burun içinde bulunan kıllarının koparılması
  • Burun içine çok fazla el sürülmesi
  • Piercing taktırmak
  • Deri hastalıkları
  • Cilt kanseri

Bu nedenlerden dolayı burun içinde sivilceler çıkabilir. Özellikle de burun içindeki kılların bilinçsizce koparılması, bu sivilcelerin başlıca sebebidir. Burun içinde çıkan sivilceye gerektiği şekilde müdahale edilmesi, sivilcenin bir an önce ortadan kalkması için önemlidir.

Bu nedenle sivilcenizi patlatmaya ya da kanatmaya çalışmayın. Kendiliğinden iyileşmesini beklemeniz gerekir. Özellikle de sivilcenin ucunu kopardığınız zaman yara oluşumuna neden olabilirsiniz. Burun içinde çıkan sivilcelerden doğal yöntemler sayesinde kurtulabilirsiniz.

Burun İçinde Çıkan Sivilceler İçin Doktora Gidin

Burun içinde çıkan sivilceler kronik olabilir. Ya da uzun zaman boyunca sivilceleriniz iyileşmeyebilir. Bu durumlarda burun içi sivilceleriniz için doktora gitmeniz gerekmektedir. Kendiliğinden iyileşmeyen burun içi sivilceleri başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Böyle bir durumda yapmanız gereken en doğru şey, doktora gitmektir.

Burun içi sivilceleri, normal sivilceler gibi değildir. Çünkü burun insan elinin kolaylıkla giremediği bir alandır. Eğer burun içinizde bir sivilce varsa kesinlikle patlatmayın ya da kanatmaya çalışmayın. Zamana bırakın ve kendiliğinden iyileşmesini bekleyin. Uzun süre beklemeniz halinde hala acı varsa bu durumda da doktora gidin. Bazı insanlar, burun içi sivilcelerinin diğer sivilcelerden farklı olmadığını düşünür. Ancak unutulmamalıdır ki burun içi sivilceleri, hastalık habercisi de olabilirler. Bu olasılığı göz ardı etmemeniz sağlığınız için önemli.

Burun içinde sivilce

Burun içinde sivilce

Burnun İçindeki Kılları Koparmayın

Toplumumuzda yaygın olarak yapılan bir yanlış vardır. Burun içinde bulunan kıllar temizlenmeye çalışılır. Ancak burnun içindeki kılları temizlemeniz doğru bir davranış değildir. Çünkü bu kıllar burun sağlığınız için faydalıdır. Eğer bu kılları elinizle veya cımbızla koparmaya çalışırsanız, burun içinde sivilce oluşmasına davetiye çıkarmış olursunuz.

İLGİLİ MAKALE  Burun içi yaraları neden olur? Burun içi yaraları tedavi yöntemleri

Özellikle de kıl köklerine zarar vermeniz, burnunuzda çok fazla acılı sivilcelerin oluşmasına sebep olabilir. Bu nedenle uzmanlar, burun içindeki kılların kesinlikle koparılmaması gerektiğini söylemektedirler.

Ancak bu kıllardan çok fazla rahatsız iseniz, koparmak yerine makas ile kesme işlemi yapabilirsiniz. Böylece kıl köklerinize zarar vermeden uzun kılları yok edebilirsiniz. Burnunuzda ne kadar kıl olursa olsun, bu kılları rasgele koparmaya çalışmamalısınız.

Burun İçindeki Sivilce Tehlikeli Olabilir

Birçok insan burun içinde çıkan sivilcenin aslında ne gibi tehlikeler taşıdığının farkında olamaz. Ancak burun içinde sivilcenin çıkması çok hassas bir durumdur. Çünkü burunda çıkan şeyin ne olduğunu tam göremeyebilirsiniz.

Sizin sivilce sandığınız şey aslında siğil olabilir. Ya da bir deri hastalığı ve kanser olabilir. Bu nedenle burnunuzda çıkan sivilceleri asla küçümsemeyin. Bu kadar ciddi hastalıkların belirtisi olarak burnunuzda sivilce meydana gelebilir.

Burada sivilcenin iyileşmesini gözlemlemeniz gerekir. Eğer kısa zamanda bir iyileşme olmazsa doktora gidiniz. Sivilceye elinizde müdahale yapmayınız. Ya da yabancı bir cisim sokarak sivilcenizi patlatmayınız. Özellikle de siğil ise kan ile burnunuzun her yerine bulaşma riski çok fazladır. Bu tehlikelerin farkında olarak burun içi sivilcelerinize dokunmamanız gerektiğini bilmelisiniz.

İzleyin: Burun İçinde Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Burun İçindeki Sivilceye Doğal Çözüm

Burun içinde çıkan sivilcelere doğal bir çözüm uygulayabilirsiniz. Bu konuda uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak yaygın olarak bilinen doğal çözüm elma sirkesidir. Bir miktar elma sirkesi ve kulak çöpünü kullanarak burun içindeki sivilcenizden kurtulabilirsiniz.

Bunun için kulak çöpünü elma sirkesine batırarak sivilcenizin üzerine koyun. Burnunuzun içinde yarım saat kadar bekleyin çöpü alın ve burnunuzu durulayın. Bu çözümü günde bir sefer yapmanız, burun içindeki sivilcelerinizden kurtulmanızı sağlar. Dilerseniz bal, sarımsak, biberiye yağı, limon suyu ve çay ağacı yağı yöntemlerini de deneyebilirsiniz. Doğal çözümlerinize rağmen bir iyileşme meydana gelmezse, tıbbi müdahaleye gerek duyulabilir.

X