Beyin sağlığını korumak, bunama ve Alzheimer gibi hastalıklar yakalamamızı engellemektedir. Ancak bilişsel aktiviteleri düzenlemek ve beyni korumak için bizim de alışkanlık edinmemiz gereken bazı şeyler var. Bunlardan en önemlisi ise ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek. Çünkü yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek, beyni gençleştiriyor ve bilişsel aktiviteleri düzenliyor.

ABD’de araştırmalar yapıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada bilim adamları, 81 yaşında olan 950 kişinin bilişsel aktivitelerini inceledi. İncelemede ise kişilerin daha çok beslenme alışkanlıklarına dikkat edildi. Yapılan incelemelerde ise ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeleri sürekli olarak tüketen kişilerin beyinlerinin, yeşil yapraklı sebzeleri az tüketenlere ya da hiç tüketmeyenlere göre en az 11 yıl daha genç olduğunun farkına varıldı.

Bunun sebebi ne?

Peki herkesin kafasındaki soru işareti, neden yeşil yapraklı sebzeler. Nedeni ise yeşil yapraklı sebzelerin K vitamini ve Beta – kroten tarafından zengin olması. Bu yüzden de yeşil yapraklı sebzelerin beyni gençleştirdiği düşünülüyor. Aynı zamanda ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin folik asit ve antioksidan bakımından da zengin olduğu biliniyor. Bu yüzden de vücuttaki toksin maddelerin temizlenmesinde rol oynayan yeşil yapraklı sebzeler, içerdiği folik asit sayesinde dikkat ve odak problemlerinin önüne geçmektedir.

Yeşil yapraklı sebzelerin faydaları nedir?

Yeşil yapraklı sebzelerin hemen hemen hepsi, yüksek oranda lif içerdiği gibi, aynı zamanda düşük kaloriye sahiptir. Bu yüzden de kilo vermek isteyenler, beslenme alışkanlıklarına yeşil yapraklı sebzeleri eklemelidir. Bununla birlikte yeşil yapraklı sebzeleri içerisinde bulunan maddelerin kanserli hücreler ile savaştığı biliniyor. Bu yüzden kanser hastalığına yakalananların beslenme alışkanlığına yeşil yapraklı sebzeleri eklemektedirler. Bununla birlikte kanserden korunmak için yeşil yapraklı sebzelerden faydalanabilirsiniz.

Yeşil yapraklı sebzeler içeriği bakımından oldukça güçlü antibiyotiklerdir. Bu sayede yeşil yapraklı sebzeler, vücut enfeksiyonunu temizlemektedir. Ayrıca zayıflamak isteyen kişiler, yeşil yapraklı sebzeleri kullanabilir. Yeşil yapraklı sebzeler, vücuttaki ödemin atılmasında büyük rol oynamaktadır. Hatta birçok detoks suyunda maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler kullanılabilir. Ayrıca yeşil yapraklı sebzeler, vücudun metabolizmasını hızlandırmaktadır. Bu yüzden de yağ yakımını arttıran yeşil yapraklı sebzeler, kilo verme dönemlerinde kişilere yardımcı olur.

İLGİLİ MAKALE  C vitamini en fazla hangi yiyecekte var?

Yeşil yapraklı sebzelerin sinir sistemini yatıştırma gibi bir etkisi de bulunmaktadır. Özellikle stres seviyesini düşüren yeşil yapraklı sebzeler, kişinin modunu da yükseltebilir. Bu yüzden bütün gün yoğun tempoda stresli bir şekilde çalışan kişilerin, akşam yemeklerinde sebze ağırlıklı beslenmeleri önerilmektedir. Bununla birlikte yeşil yapraklı sebzeler, kişinin odaklanma problemleri ve dikkat dağınıklığı sorunlarının önüne geçmektedir. Bu özellikleri sayesinde önemli bir sınav öncesi yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi önerilmektedir.

Yeşil yapraklı sebzelerin düzenli olarak tüketimi, gün içerisinde daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle yoğun iş temposunda olan kişilerin sürekli olarak akşam yemeklerinde yeşil yapraklı sebze tüketmesi öneriliyor. Düzenli olarak bu tür bir beslenme alışkanlığı edinen kişiler, gün içerisinde çok daha aktif ve çok daha zinde oluyor. Ayrıca bu durum sadece fiziksel değil, mental olarak da kişinin daha zinde olmasını sağlıyor. Çünkü sinir sistemini yatıştıran yeşil yapraklı sebzeler, kişinin dikkatini yaptığı işe daha iyi bir şekilde yoğunlaştırmasını sağlıyor.

X

Etiketlendi: