Sigara, bırakılması en güç alışkanlıklardan biridir. Yıllar geçtikçe de sigaraya başlama yaşı, ne yazık ki oldukça düşmüş durumda. Sigara, bir çok hastalığa sebep olur. Bununla beraber hayat konforumuzu da alan sigara, bırakılması zor bir alışkanlık haline gelmekte. Ancak sigarayı bırakmak sanıldığı kadar zor değil. Bunun için iradenize hakim olmalısınız.

Nikotin alışkanlığından nasıl kurtulunur?

Tütün ürünlerinde nikotin bulunmaktadır. Nikotin vücutta çok fazla bağımlılık yapan bir madde olduğu gibi, nikotin eksikliğine dayanılması zor bir maddedir. Ancak zihninize ve nefsinize hakim olabilirseniz, sigara gibi nikotin içeren ürünlerden uzaklaşabilirsiniz.

Sigarayı bırakmak için sigarayı azaltmak iyi bir yöntem değildir. Eğer kendinize günde 5 dal sigara hakkı tanıdıysanız, bu hakkı kısa süre içerisinde dolduracaksınız. Daha sonra ise günün geri kalanında, günün bitip diğer güne geçmesini bekleyeceksiniz. Bu bekeleme sırasında ise kendinizi işinize veremeyecek ve hiçbir şeye odaklanamayacaksınız. Bu yüzden sigarayı bırakmak için sigara azaltma yöntemi tavsiye edilmemektedir.

Sigarayı bıraktığınızda büyük bir boşluk hissedeceksiniz. Bu boşluğu doldurmak için bir kürdan veya çiğ kuruyemişler kullanabilirsiniz. Çiğ kuruyemişler, sağlık açısından oldukça faydalı yağları içermektedir. Bu sayede hem sigarayı bırakmış olup hem de vücut sağlığınıza daha çok fayda sağlamış olursunuz.

“Sigarayı bırakmak beyinde biter.” sözü bir bakıma doğrudur. Bir alışkanlıktan kurtulmanın en kolay yolu, o alışkanlığa ihtiyacınızın olmadığını kendinize inandırmanızdır. Sürekli kendini sigarayı bıraktığınız hakkında telkin etmelisiniz. Çevredekilerin sigara içmesine aldanmayın. Aksine çevrenizde az sayıda bulunan, sigara içmeyen kişileri örnek alın. Bu sayede sizde bu az kişilerin arasına girmiş olacaksınız. Kısacası sigarayı bırakmak beyinde biter.

Sigarayı bıraktırdığını söyleyen bir çok nikotin bandı veya nikotin sakızları var. Fakat bunlar sadece vücudunuzun almak istediği nikotin miktarını karşılamakta. Bir süre sonra bu bant veya sakızları almak istemeyecek ve tekrardan sigaraya başlayacaksınız. Bu yüzden sigarayı bırakmak için belli ürünler kullanmak, çok mantıklı bir hareket olmayacaktır. Bu tür bant ve sakızlar, sadece bir süre sigara içmemenizi sağlayacak. Fakat daha sonrasında bu ürünlerden sıkılıp, tekrardan sigara içmeye başlayacaksınız.

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda olanlar nelerdir?

Sigarayı bıraktıktan sonra bir çok etkiler, hemen başlamaktadır. İlk olarak kan basıncınız düşer. Bu sayede kalp ritminiz yavaşlar ve kalp krizi riskiniz gün geçtikçe azalır. Sigaranın içindeki maddeler, damar yollarımızı tıkamaktadır. Tıkanan damarlarımızdaki kan akışı yavaşlayacağından, kalbimiz daha hızlı çalışmaya başlayacaktır. Fakat bu durum ilerleyen yaşlarda daha tehlikeli olabilmektedir. Bu yüzden de kalp ritim bozukluğundan başlayan hastalıklar, felce kadar ilerleyebilmektedir.

Sigara kullanımı, akciğerlerinize büyük zarar vermektedir. Fakat akciğerler, kendilerini hızlıca yenileyebilen organlardandır. Ancak biz sürekli sigara içtiğimiziden, akciğerlerimizi kirletmekteyiz. Sigara içmek akciğer kapasitesini düşürmektedir. Bu durum da her hangi bir sportif aktiviteyi daha kısa süre yapmamıza ve çabuk yorulmamıza neden olmaktadır. Ancak sigarayı bıraktıktan bir hafta sonra, daha iyi egzersiz yaptığınızı ve kondisyonunuzun yükseldiğini yükseleceksiniz.

Sigara kullanımı ciltteki kolejen miktarını azaltmaktadır. Bununla beraber sigara, kolejen üretimini de yavaşlatmaktadır. Bu yüzden ciltte kırışmalar ve sarkmalar meydana gelebilir. Kısacası sigara içmek, yaşlılık belirtilerinin hızlı gelişmesine neden olmaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonra daha genç hissedeceksiniz. Ayrıca aynaya baktığınızda, cildinizin daha parlak olduğunu ve kırışıklıkların azaldığını göreceksiniz.