Kişinin kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için tükettiği besinlere dikkat etmesi son derece önemli hususların başında gelmektedir. Dengeli ve düzenli bir beslenme periyodunun içerisinde olunması kişinin hayatı boyunca sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olurken aynı zamanda çeşitli hastalıkların oluşmasını da engellemektedir. Bilhassa beyinsel fonksiyonların çok daha sistematik bir şekilde çalışmasını sağlayabilmek ve hafızanın güçlü kalmasını sağlamak için özel olarak tüketilen besinler fazlasıyla önemlidir. Bu durum itibarıyla hafızanın güçlenmesine yardımcı olacak besinleri şu şekilde sıralayabiliriz…

Bu besinleri tüketmek hafızayı güçlendiriyor!

Hafızanın güçlü bir sistematik ile çalışmasına yardımcı olan bazı gıdalar bulunmaktadır. Bu gıdaların düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesi kişinin sağlığını büyük ölçüde etkileyen durumların başında gelirken aynı zamanda çeşitli hastalıklara yakalanma riskini de büyük ölçüde düşürmektedir. Bilhassa beynin sağlıklı ve dinamik bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla, beyin geliştirici gıdaların tüketimini sağlamak önemliyken bu besinlerin tükettiğimiz miktarına da dikkat etmemiz elbette önemlidir. Beynin sağlıklı bir çalışma mekanizması içerisinde çalışmasını sağlamak için bu besinleri tüketmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. İşte o mucizevi 6 besin;

1-Yumurta

İçeriğinde bulunan proteinler sayesinde vücudun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olan yumurta aynı zamanda içerisinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin büyük ölçüde beyin sağlığını koruma altına almaktadır. Yüksek miktarda protein bulunan yumurta, sağlıklı beslenen kişilerin sıklıkla tercih ettiği gıdaların başında gelirken, tok tutucu özelliği sayesinde kişinin kiloyla alakalı problem yaşamasının da önüne geçmektedir. İçeriğinde bulunan B vitamini sayesinde, kişinin beyinsel fonksiyonlarının çok daha sistematik çalışmasını sağlayan yumurtayı düzenli olarak tüketmeniz son derece önemlidir.

2-Balık

İçeriğinde bol miktarda Omega-3 bulunan balık, kişinin beyin sağlığını koruma altına alan altın değerindeki bir besindir. Beyin sağlığını korumak ve beynin gelişimini kontrol altına alabilmek için düzenli olarak Omega-3 zengini balığı tüketmeniz önemlidir. Beynin bilişsel yeteneklerinin kaybolmasını engelleyen balığı beslenme periyodunuza eklemeyi ihmal etmeyin.

3-Ceviz

İçeriğinde bol miktarda Omega-3 ve Omega-6  yağı barındıran ceviz kişinin beyin fonksiyonlarının sistematik çalışmasını sağlayan etkili bir gıdadır. Fosfor, kalsiyum, potasyum açısından zengin olan ceviz hafıza kaybının engellenmesine yardımcı olduğu yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda belirlenmiştir. Günde 2 – 3 adet ceviz tüketmek son derece sağlıklıdır.

İLGİLİ MAKALE  Zeytinyağlı kudret narını 40 gün yerseniz. Hastane yolu göstermeyecek yöntem (Kaynak: soru.com.tr)

4-Yoğurt

Kalsiyum açısından zengin olan yoğurt kişinin bağışıklık sistemi ve kemik sağlığını koruma altına aldığı gibi aynı zamanda hafızanın güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Yoğurdun içerisinde yer alan tirozin maddesi hafızanın güçlenmesine büyük ölçüde katkı sağlayan bir madde olurken, günde bir kase ev yapımı yoğurt tüketmek önemlidir.

5-Tam tahıllar

İçeriğinde bol miktarda B vitamini barındıran tam tahıllı gıdalar kişinin sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan oldukça önemli gıdalardır. Lifli yapıları sayesinde bağırsakların sistematik bir şekilde çalışmasını sağlayan tam tahıllar kişide herhangi bir şekilde kabızlık problemi oluşmasının önüne geçmektedir. Beyin sağlığı açısından da büyük ölçüde faydalı olan tam tahıllı ürünlerin tüketilmesi aynı zamanda sinir hücrelerinin aktif bir şekilde çalışmasına da katkı sağlamaktadır. B6, B12, bileşenlerinden zengin olan tam tahıllı ürünleri günlük beslenme rutininizden eksik etmeyi ihmal etmeyin.

6-Yer fıstığı

İçeriğinde nisain maddesinden zengin olan yer fıstığı, kişinin beyin sağlığını koruma altına olan oldukça güzel bir gıdadır. Sinir sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlayan yer fıstığı, hafızanın güçlenmesine ve alzheimer hastalığının oluşmasını engellemektedir. Bu durum itibarıyla düzenli olarak yer fıstığını düzenli olarak tüketmeyi ihmal etmeyin.