Limonun hatta limon kabuğunun insan sağlığına olan faydalarını biliyoruz. Ancak limon yağının da insan sağlığına büyük faydaları bulunmakta. Yüzyıllardır alternatif tıpta bir ilaç olarak kullanılan limondan elde edilen yağın, insan sağlığına olan faydalarını duyunca şaşıracaksınız. Bu yazımızda limon yağının faydalarını derledik.

Limon yağı sindirime iyi gelir

Limon yağının sindirime olan faydaları büyük. Özellikle ülser ve kabızlık gibi hastalıkları engelleyen limon yağı, aynı zamanda sindirim sisteminin daha verimli çalışmasını sağlamaktadır. Bununla beraber bağırsaklar daha verimli çalışacağı için, metabolizmanız da hızlanacaktır.

Limon yağı aynı zamanda doğal bir cilt yağıdır

Limonun içeriğindeki C vitamini, cildimizi hem besler hem de onarır. Bu yüzden limondan elde edeceğimiz yağ ile cildimize bakım yapabiliriz. Limon yağı hem cildimiz onarır hem de sebum dengesini düzenler. Bu sayede sivilceler azalırken, sivilce ve akne sonrası kalan izleri de temizler. Fakat limon yağı da aynı limon gibi asidik içerikler barındırmaktadır. Bu yüzden limon yağını cildinize uygulamadan önce, dermatoloğunuza danışmanızı tavsiye etmekteyiz.

Limon yağı fazla kilolardan kurtulmanızı sağlar

Limon esansiyel yağı, metabolizmayı hızlandırmaktadır. Bu sayede de yağ yakımınız hızlanacağı için kilo vermeniz daha kolay olacaktır. Aynı zamanda limon esansiyel yağı, çok iyi bir ödem atıcıdır. Bu yüzden düzenli olarak limon yağı kullanırsanız, vücudunuzda oluşmuş olan ödemleri kısa sürede atacaksınızdır.

Limon yağı vücudu temizler

Limon yağının bir diğer mucizevi tarafı ise vücudu temizlemesi. Limon antioksidan maddeler içermektedir. Bu yüzden de limon yağı tüketen insanlar, vücutlarını tüm bu toksik madelerden ayırmış olacak. Ayrıca limon esansiyel yağı, kan ve karaciğer yoluyla detoksifikasyonunu teşvik eder. Bu sayede vücudumuzun atıkları daha iyi atmasına ve daha sağlıklı bir boşaltım sistemine sahip olmasını sağlamaktadır.

Limon yağı ağız sağlığını korur

Limon, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde ise limon yağı, ağzımızın içerisindeki bakterileri temizler ve ağız sağlığına iyi gelir. Limon esansiyel yağı oral pamukçuk, ağız kokusu gibi rahatsızlıkların da önüne geçmektedir. Ayrıca limonun içeriğindeki asidik maddeler, dişleri beyazlatmada oldukça iyidir. Bu arada diş çürümesini önlemek istiyorsanız, limon esansiyel yağı kullanabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Limonu yatmadan önce topuklarınıza sürdüğünüzde. Bakın neler oluyor! (Kaynak: soru.com.tr)

Limon yağı yüksek tansiyonu dengeler

Limon yağının içeriğindeki maddeler, yüksek tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyona sahip kişilerde ani kalp krizi, beyin kanaması, felç gibi rahatsızlıkların görülme olasılığı yüksektir. Ancak bu olasılığı düşürmek için düzenli olarak limon yağı tüketmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca limon esansiyel yağı, tıkanan damar yollarını açmaktadır. Bu sayede kan basıncı ve kan akışının hızı düzenlenir, gün içinde daha aktif olursunuz.

Limon yağı tüketenlerin kansere yakalanma riski daha az

Limon yağının içeriğindeki maddeler anti-tümördür. Bu özellikler sayesinde ise limon esansiyel yağı, oluşabilecek tümörlerin önüne geçer ya da oluşmuş olan tümörlerin büyümesini ve gelişmesini engeller. Bu yüzden uzmanlar, kanser tedavisi gören kişilerin düzenli olarak limon esansiyel yağı tüketmesini tavsiye etmektedir.

Limon yağı sayesinde bir daha parfüm kullanmayın

Limon esansiyel yağının bir diğer faydası ise giysilerimize. Çamaşır deterjanımızın içerisine bir miktar limon esansiyel yağı dökersek ve çamaşırlarımızı bu deterjan ile yıkarsak, yıkanan bütün kıyafetlerimiz çok güzel kokacaktır. Ayrıca bu koku uzun süreler boyunca kalıcı olarak duracaktır.