İnsanlık geçmişte pek çok doğal ürünü ilaç nitelikleri taşıdığı için hayatlarına dahil etmiş ve bu mucizevi özellikler taşıyan gıdaların faydalarından yararlanmıştı. Son 50 yılda biraz unutulmuş gibi görünseler de, sağlıklı yaşam alışkanlıklarının tekrar popülerlik kazanması ile birlikte bu özelliklere sahip gıdalar ve doğal ürünler de tekrar hatırlanmaya başladı. Sağlıklı yapısı ile sumak çayı da çok eski zamanlardan beri tedavi amaçlı kullanılan doğal ürünler arasında.

Bin bir derde deva sumak çayı

Sumak baharatı ile hazırlanan sumak çayı, insanlık tarafından çok uzun zamanlardan beri tedavi amaçlı kullanılan doğal ürünler arasında yer alıyor. Bunan çok uzun yıllar önce coğrafyamızda da içerdiği sağlıklı bileşenler sayesinde gaydalarından yararlanmak isteyenler tarafından kullanılan sumak çayının hazırlaması oldukça kolay ve faydaları ise saymakla bitmiyor. sumak bitkisinin tohumlarının makinelerde çekilmesi ile elde edilen sumak baharatı, doğru bir şekilde kullanıldığı zaman en sağlıklı baharatlar arasında yer alıyor. Sumak bitkisi yalnızca çayı hazırlanarak değil aynı zamanda baharat halinde pek çok sağlık kürü içerisinde kullanılarak da faydalarından yararlanılabilecek baharatlar arasında. Ekşi tadı ile sumağın faydalarından yararlanmak isteyenler bir bardak sumak çayı ile sağlıklı bir yaşamın kapısını aralayabilirler.

Sumak çayı nasıl yapılır?

Sumak çayı ekşimsi tadı ile herkese hitap edecek bir tüketim ürünü olarak görülmese de, doğru şekilde tüketildiği zaman oldukça sağlıklı bir çay. Her ne kadar ekşi tat size hitap etmese de, kullanmakta fayda olduğunu hatırlayarak içmek sağlığınız için daha yararlı olacaktır. Sumak çayı hazırlamak ve içmek isteyenlerin izleyeceği adımlar ise oldukça basit. İlk olarak 1 litre kadar suyu kaynatın. Ardından kaynar su içerisine 100 gram sumak tohumu ya da yaprak sumak ekleyin. bu iki sumak çayı da aynı faydalara ve yapılış şekline sahiptir. Ardından kaynar su içerisinde sumakların demlenmesini bekleyin. Belirli bir süre demlendikten sonra sumağı süzün ve bu çayı gün içerisinde 2 fincan olacak şekilde 1 fincan sabah 1 fincan da akşam saatlerinde tüketin.

Sumak çayının faydaları nelerdir?

Sumak çayının düzenli ve doğru bir şekilde tüketilmesi ile insan vücuduna birden fazla faydası vardır. Uzmanlar tarafından onaylanmış olan faydaları ile sumak çayının doğru tüketilmesi vücudunuzun gelişmesine, iyileşmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. sumak çayının faydaları şu şekilde karşımıza çıkar:

 • sumak antioksidan oranı yüksek bir bitkidir. Düzenli olarak sumak çayı tüketmeniz halinde bu özelliği sayesinde vücudunuzdan zararlı serbest radikalleri temizleyebilirsiniz.
 • Kalp damarlarını açar ve kalp damar hastalıklarına karşı oluşan riskleri düşürür.
 • Vücutta kötü kolesterolün düşürülmesine ve iyi kolesterolün yükselmesine katkı sağlar.
 • Sindirim sistemini düzenler. Bu sayede de mide rahatsızlıklarının kontrol altına alınmasını sağlar Aynı zamanda bağırsak florasını düzenleyerek daha sağlıklı bir sindirim sağlar.
 • İltihap söktürücü özellik gösterir. Aynı zamanda genel olarak dönemsel hastalıkların neden olduğu balgam ve öksürük gibi şikayetlerden kurtulmanıza yardımcı olur.
İLGİLİ MAKALE  Ökse otu nedir, ökse otunun faydaları nelerdir?

 • Kadınların regl döneminde kullanması sonucunda regl ağrılarını ve kasılmalarını hafifletir.
 • Kemikleri güçlendirir. Özelikle gelişim döneminde kemik sağlığı ciddi oranda yükseltir. Aynı zamanda ilerleyen yaşlarda karşı karşıya kalınan kemik erişmesi sorununa karşı da koruma sağlar.
 • Enfeksiyon oluşumunu engelleyerek ateşli hastalıkların oluşumunu engeller.
 • Obezite ve tip 2 diyabet hastalıklarında vücut anomalilerini düzenlemesi sayesinde tedavi amaçlı kullanılır.
 • Yağ yakımını hızlandırarak daha hızlı kilo vermeyi sağlar.
 • İdrar söktürücü özellik göstererek vücuttan toksin atmaya yardımcı olur.
 • Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir. Astım ve bronşit gibi hastalıklarda semptomların etkisini azaltır.

Sumak çayının zararı var mı?

Her ne kadar faydalı bir çay olarak tüketilse de, yanlış tüketim sonucunda sumak çayının bazı yan etkileri olabilir. Bu yan etkiler genel olarak alerjik reaksiyonlar nedeni ile ortaya çıkar. Fakat tansiyon düşüren bir gıda olan sumak, günde 2 fincandan fazla içildiği zaman tansiyon dengesizliği oluşmasına yol açabilir. Bu nedenle sumağa alerjisi olan kişiler ve tansiyonu düşük olan bireyler için tavsiye edilmez. Aynı zamanda sumak çayının 1 haftalık kullanımdan sonra 1 hata ara verilerek kullanılması daha sağlıklı olacaktır.