Bıçakları mutfağımızda sürekli olarak kullanıyoruz. Ancak bıçaklarımızı kullanırken hatalar yaparsak bıçaklarımız körelebilir. Bıçaklarımız körelirse de herhangi bir şeyi keserken çok daha zorlanabiliriz. Bu yazımızda sizlere bıçakları nasıl kullanmanız gerektiğini ve bıçakların bakımını nasıl yapmanız gerektiğini anlattık.

Bıçaklar neden körelir?

Bıçaklar mutfağımız en çok kullandığımız aletlerden biridir. Ancak bıçakları düzgün kullanmadığımız zaman, bıçaklarımızın keskinliği azalıyor. Bu duruma körelme diyoruz. Bu hataları bazen bilemeden yapabiliyoruz. Bu yüzden bıçaklarımız eskisi gibi kesemiyebiliyor. Bu hatalardan kaçarak bıçaklarımızın daha uzun süreler boyunca, körelmeden kullanabiliyoruz.

Bıçakların körelmesine neden olan hatalar

Bıçakları asla bulaşık makinesinde yıkamayın

Özellikle et ve peynirlerimizi kestiğimiz bıçakları bulaşık makinesinde yıkamak, oldukça hatalı bir hareket olacaktır. Çünkü bu tarzdaki bıçaklar, yüksek basınca maruz kalırsa kolay bir şekilde körelebiliyor. Bu yüzden et ve peynir keseceğiniz bıçakları asla bulaşık makinesinde yıkamamalı, elinizde ılık su ile yıkamalısınız.

Cam ve mermer yüzeyler

Cam veya mermer ile yapılmış çok güzel kesme alanları bulunuyor. Ancak bu kesme alanları bıçaklarınıza büyük zararlar verip, bıçaklarınızın körelmesine neden olabiliyor. Bu yüzden de kesme alanı olarak tahta kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Cam ve mermer gibi sert yüzeyler, bıçakların körelmesine hatta kırılmasına bile neden olabilir.

Bıçaklarınızı asla lavaboda bırakmayın

Bıçaklarımızı kullandıktan sonra genelde lavaboda bırakıyoruz. Ancak bu hareket, bıçaklarımız için oldukça sakıncalı olabiliyor. Lavabolarımız genellikle mermer veya çelikten yapılıyor. Bununla beraber, lavabo üzerinde deterjan kalıntılarının kalması oldukça muhtemel. Hem lavaboların mermer veya çelikten yapılmış olması hem de lavaboda kalan deterjan kalıntıları, bıçaklarımızın körelmesini hızlandırıyor. Bu yüzden bıçaklarımızı her zaman için mutfak tezgahına ya da çatal ve bıçak çekmecesine koymak daha doğru bir hareket olacaktır.

Bıçaklarınızı ıslak bırakmayın

Bıçaklarımızı yıkadıktan sonra, bazen ıslak bırakabiliyoruz. Ancak bıçakları ıslak bırakmak, bıçaklarımızın çok çabuk bir şekilde körelmesine neden olabiliyor. Bu yüzden bıçaklarımızı yıkadıktan sonra her zaman için güzel bir şekilde kurutmalıyız. Islak kalan bıçaklar oksitlenme yaparak paslanabilir. Paslanan bıçaklar da kesme işlevini yeteri kadar iyi yapamaz.

Bıçakları amacı dışında kullanmayın

Bıçakları bazen kolileri açmak ya da soda kapaklarını açmak için kullanabiliyoruz. Ancak bıçakları bu şekilde amacı dışında kullanırsak, bıçaklarımızın çabuk bir şekilde körelmesine neden oluruz. Çünkü her bıçak kendi amacı için tasarlamıştır. Eğer siz gidip meyve bıçağı ile soda kapağı açarsanız, o bıçaka kısa süre içinde vedalaşmanız gerekebilir. Çünkü amacı dışında kullanılan bıçak çok çabuk bir şekilde körelecektir.

İzleyin: Bıçaklar neden körelir? Bu hataları yapmayın

Bıçakları saklarken dikkat edin

Bıçaklarınızı çekmeceye gelişigüzel bir şekilde koyarsanız, bıçaklarınızın birbirine sürtünmesine neden olabilirsiniz. Birbirlerine sürtünen bıçaklar ise çok çabuk bir şekilde körelebiliyor. Bu yüzden de bıçaklarınızı çekmeceye yerleştirirken dikkatli olmanız gerekiyor. Mümkünse mutfak için tasarlanmış olan bıçak saklama setlerini kullanarak, bıçaklarınızı çok daha sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Körleştikten sonra kullanmaya devam etmek

Bıçakların körleşmesi, çorap söküğü gibi devam ediyor. Bu yüzden de bıçaklarınızı körleştikten sonra, ısrarla kullanmaya devam etmemelisiniz. Bıçaklarınızın körleştiğini farkettikten sonra, bıçağınızı biletmeniz gerekiyor. Aksi takdirde kör bir bıçak ile bir şeyleri kesmeye çalışırsanız daha fazla güç uygulamanız gerekebilir. Bu yüzden de bıçak elinizden kayıp, sizi yaralayabilir.