İlerleyen yaşların bir belirtisi olarak karşımız çıkan kırışıklıklar le birlikte bir de kimsenin istemediği saç beyazlaşması karşımıza çıkar. Yalnızca yaşlılık değil bazen de stres gibi dış etkenler nedeni ile karşımıza çıkan saç beyazlaması bazılarımızda oldukça etkileyici bir saç görünümü oluştursa da, şüphesiz ki saçların doğal renginde kalması her zaman daha sağlıklı ve daha estetik bir durumdur. Özellikle erken yaşlarda saçların beyazlaması can sıkıcı bir durum olduğundan, bu karışım tüm yaralarınızı saracak.

Beyazlayan saçlar eski haline dönsün

Erken yaşlarda saç beyazlaması genel olarak stres nedeni ile hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bunun yanı sıra genetik sebeplere bağlı olarak erken yaşlarda saç beyazlaması sorunu da görünebilir. Genetik sebeplere bağlı olarak gerçekleşen saç beyazlamalarına ne yazık bir çare yok. Ancak saçları stres ve depresyon gibi nedenlerden ya da yetersiz beslenmeye bağlı şekilde saç köklerinin mineral ve vitaminlerden verim alamaması sonucunda ortaya çıkan saç beyazlamalarını yine doğanın mucizesi gıdalar ile gidermek mümkün hale geliyor. Genetik sebepli saç beyazlamalarında işe yaramasa da, dış etkenlere bağlı saç beyazlamalarının önüne geçen ve saçlarına doğal rengini kavuşturan bazı formüller var. Genel olarak saç köklerini besleyerek renk pigmentlerini güçlendiren bu formüller ile beyaz saçları önlemek mümkün. İşte doğanın mucize saç beyazlamasının önüne geçen formüller:

Yoğurt ve çörek otu karışımı

Yoğurdun ve çörek otunun sağlıklı yapıları bir araya geldiği zaman, hemen hemen her sağlık sorununu ortadan kaldırabilecek kadar güçlü bir karışım elde edersiniz. Bu sağlıklı faydaları içerisinde ise saç beyazlamasını önleme özelliği bulunur. Uzmanlar tarafından saç beyazlamasına karşı kullanabileceğiniz bir kür olarak da sunulan bu karışımı hazırlamak için ihtiyaç duyacaklarınız ise yalnızca 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı çörek otu. Bir kap içerisinde bu iki malzemeyi çörek otlarını ezecek şekilde karıştırın. Ardından bu karışımı saçlarınıza diplerden uçlara masaj yapar şekilde sürün ve 30 dakika bu şekilde bekletin. 0 dakika beklemeni ardından saçlarınızı ılık su ile durulayabilir ve karışımı çıkarabilirsiniz. Bu karışımı 1 hafta boyunca her gün günde 1 kez kullanarak faydalarından yararlanabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Şampuana şeker eklerdiğinizde… Sonuç inanılmaz

Papatya ve toz zerdeçal karışımı

Papatyanın saçlara olan faydası sayesinde papatya suyu saçları açmak için uzun yıllardır kullanılıyor. Toz zerdeçalın da kıl köklerine olan faydası birleştirildiğinde elinizde saçlarınız besleyecek ve daha gür çıkmalarını sağlayarak beyazlamalarını önleyecek bir karışım oluyor. Papatya saça rengini veren pigmentleri iyileştirme gücüne sahip olan bileşenler barındırır. Bu bileşenler sayesinde papatya saçların beyazlaşmasını önler ve doğal rengine kavuşmasını sağlar. Papatya ve toz zerdeçal karışımını kullanarak saçlarınızın beyazlamasını önlemek için 2 su bardağı su, 1 yemek kaşığı papatya ve 4 yemek kaşığı toz zerdeçalı bir tencerede karıştırın. Ardından bu karışımı 10 dakika kaynatın. Kaynama sonunda ılımasını bekleyin ve ılıdıktan sonra süzün. Süzdüğünüz suyu duşlardan sonra durulama suyu olarak kullanabilirsiniz. Bu karışımı ayda 2 defa kullanmanız yeterlidir. İlerleyen yaşlarda saç beyazlamaları ile karşılaşmamak adına alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Lavanta yağı ve patates kabuğu

Lavanta yağı saçlarda bakım ürünü olarak kullanılan doğal aromatik yağlar arasındadır. Patates kabuğunun saç pigmentlerini iyileştiren yağısı ilke birleşmesi sonucunda ortaya bu mucizevi karışım çıkar. İlk uygulamada sonuç vermese de, düzenli kullanım ile faydalarını gösteren bu karışımı hazırlamak için patates kabuklarını bir tencerede kaynatın. 10 dakika kaynadıktan sonra altını kapatın ve soğutun. Soğuduktan sonra suyunu süzün ve bu su içerisine 6-7 damla kadar lavanta yağı damlatın. Ardından bu karışımı saçlarınıza iyice yedirin. Hatta suyun olduğu kaba önce saç uçlarını daldırmak ve ardından suyun tamamını masaj yaparak saçlara yedirmek daha mantıklı olacaktır. Saçlara suyu tamamen yedirdikten sonra bir bone yardımı ile saçlarınızı kapatın ve 2 saat kadar bu şekilde bekleyin.