Dengesiz ve düzensiz beslenme sonucunda pek çok insan kısa sürede belli ölçülerde kilolar alırken aynı zamanda yağ tutma kapasitesi yüksek bölgelerinde de yağlanma problemleriyle karşı karşıya kalırlar. Bu bölgelerden en bilineni ve pek çok kadının en çok dert yandığı bel ve basen bölgelerinde zorlayıcı yağlar oluşur. Esasında bu yağların oluşması tamamıyla beslenmeyle ve güç içerisindeki hareketlilik hızıyla doğru orantılıdır. Yüksek rakamlarda alınan kaloriler, vücut tarafından yakılmadığında kilo ve yağlanma süreci oldukça kısa bir zaman diliminde gerçekleşir. Esasında bu durumun önüne geçmeyi sağlayan bazı çözüm yöntemleri oluşturacak besinler bulunmaktadır. Bu besinleri doğru ve dengeli tüketilmesi taktirde bel ve basen bölgelerinde oluşan yağlanmadan kısa sürede kurtulmanız mümkün. İşte mucizevi o besinler ve o yöntemler…

Bel ve basen bölgesinde yağlanma neden oluşur?

Halk arasında bölgesel yağlanma olarak nitelendirilen yağlanma durumlarından belki de en büyüğü olan bel ve basen yağlanması birçok kadının korkulu rüyasıdır. Burada biriken yağların en büyük nedeni, vücutta oluşan yağlanma problemi dolayısıyladır. Vücudumuz sağlıklı periyodunu tamamlayabilmesi için elbette, yağ oranına da ihtiyacı vardır. Fakat bu yağ oranının artması vücutta yağlanmaya sebep olurken, çileli bir yağ probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Her durumun dengede olması gerektiği gibi vücutta bulunan yağ oranının da belli bir oranda olması gerekmektedir. Aksi durumun yaşanması özellikle bel ve basen bölgelerinin yağlanmasına neden olur.

Basen bölgelerinde bulunan yağları eritirken hangi yol izlenmeli?

Bel ve basen bölgelerinde bulunan yağlanmadan dolayı şikayetçiyseniz kesinlikle yağ içeren besinlerden uzak durmalı, vücuda alınan yağ miktarına bir son vermeniz gerekmektedir. Önceden tüketilen yağlı yiyecekler dolayısıyla özellikle bel ve basen bölgesinde yaşadığınız yağlanma probleminden kurtulmak istiyorsanız daha çok sebze ve protein ağırlıklı beslenme zamanınızın geldiğini unutmamanız gerekmektedir. Tükettiğimiz besinler gibi aynı zamanda, yağlanma probleminin olduğu bölgelerinde çalışması gerekmektedir. Bu bölgelerin çalışmasını sağlayacak spor aktivitelerinde bulunmak bölgesel yağlanma ile mücadele noktasında oldukça önemlidir.

Bel ve basen bölgelerinde bulunan yağları bu yiyeceklerle bertaraf edin!

  • İçerisinde bulunan C vitamini, A vitamini, lif, kalsiyum ve folik asitlerce zengin brokoli, vücutta bulunan yağların giderilmesine yardımcı olurken, sindirim sisteminin de düzenlenmesine yardımcı olur. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde aynı zamanda vücutta bulunan toksinlerin de giderilmesini sağlar. Sizde özellikle bel ve basen bölgelerinizde bulunan yağ problemlerinizden şikayetçiyseniz beslenme ritüelinize brokoliyi eklemenizde fayda vardır.
  • İçerisinde çeşitli vitamin ve mineral bulunan ıspanak, brokolide olduğu gibi yağ yakma problemine yardımcı olmaktadır. Yağlanma problemiyle karşı karşıyaysanız, ıspanaklı öğünleri tercih edebilirsiniz.
İLGİLİ MAKALE  Bir bardak zencefilli karanfilli çay karın bölgesi ve basen yağlarını eriyor (Kaynak: soru.com.tr)

  • İçerisinde A, B1, B2, B6, C, niasin, kalsiyum, fosfor, magnezyum, iyot ve potasyum gibi vitamin ve minerallerin çok sık olduğu lahananın tüketilmesi vücutta bulunan yağ probleminin giderilmesine yardımcı olurken aynı zamanda vücutta hali hazırda bulunan kanser hücrelerinin de iyileşmesine ve nötralize durmalarına yardımcı olmaktadır.
  • Kabuğunda bulunan pektin maddesi sayesinde, sindirim sisteminin kolay ve hızlı çalışmasına yardımcı olan elma, aynı zamanda uzun süre tokluk hissi de vermektedir. Vücut içerisinde bulunan yağların yakılmasına da yardımcı olan elmayı, ara öğünlerinizde tercih edebilirsiniz.
  • Potasyum açısından zengin muz, uzun süre tok tutarken aynı zamanda lifli yapısı ile sindirim sistemi için de büyük bir devadır. Günlük olarak belli ara öğünlerde tüketilen muz uzun süre açlık hissinizin yönetilmesini sağlarken aynı zamanda vücutta bulunan yağlanmaların da önüne geçerek gereksiz kalori almanıza engel olur. Bu yüzden yağ problemi yaşayan insanlar başta olmak üzere, muzu ara öğünlerinde ve çeşitli tatlılarında kullanmalarında fayda vardır.