Beklazon krem, eczanelerde bulunan ve bir çok cilt sorununa iyi gelen bir kremdir. Bu yazımızda dermatologların sıklıkla önerdiği Beklazon ne işe yarar? Beklazon krem nedir? Beklazon krem nasıl kullanılmalı? Sorularını cevapladık.

Beklazon krem nedir?

Eczanelerde reçetesiz olarak satılan Beklazon krem, genellikle egzama, sedef gibi cilt sorunları için kullanılmakta. İçeriğinde kortizon barındırdığı için bilinçsizce kullanımı tavsiye edilmemekte. Bir dermatolog gözetiminde kullanılması, hasta için daha iyi olacaktır. Beklazon krem, 30 gramlık tüplerde satılmaktadır.

Beklazon krem (pomad) ve Beklazon losyon olmak üzere iki farklı türde satılmaktadır. Fakat bu iki tür Beklazon, aynı işlevi görmektedir. Beklazon’un pembe kutuda olanı krem, mavi kutuda olanı ise losyondur. Beklazon krem daha nemli ve yağlı ciltler için dermatologlar tarafından önerilmektedir. Beklazon losyon ise daha tüylü ve kuru ciltler için önerilmekte. Fakat etken madde olarak aynıdır ve aynı hastalıklar için kullanılmaktadır.

Beklazon krem ne işe yarar?

Beklazon krem, ciltteki iltihaplanmalara karşı kullanılan bir kremdir. Kortizonlu bir krem olduğundan bu tür rahatsızlıkları tedavi etmede etkilidir. Beklazon kremin fayda sağladığı bazı cilt hastalıkları şöyledir:

 • Primer Irritan ile alerjik dermatit tedavisinde
 • Farklı türlerdeki egzama hastalığı tedavisinde
 • Atopik diskoid egzama tedavisinde
 • Liken simpleks tedavisinde
 • Sedef hastalığı tedavisinde

Beklazon krem oral yolla kullanılamaz. Sadece krem ve losyon olarak kullanılan Beklazon, bilinçsizce satın alınmamalıdır. Beklazon kremi alırken dikkat edilmesi gereken tek nokta, nasıl bir cilt yapısına sahip olduğunuzdur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, eğer cildiniz daha kuru ise losyon türündeki Beklazon’u almanız gerekmektedir. Fakat cildiniz daha nemli ve yağlı bir cilt ise, Beklazon’un krem türünü almanız gerekmektedir.

Elde çok bulaşık yıkayanların elleri deterjanlar nedeniyle tahriş olur. Bu tahrişlerin daha çabuk geçmesi için Beklazon krem kullanabilirsiniz. Fakat kullanmadan önce bir dermatolog gözetiminde olmanızı tavsiye etmekteyiz.

Beklazon krem nasıl kullanılır?

Adından da anlaşılacağı gibi bir krem ya da losyon çeşidi olan beklazon, deriye sürerek kullanılır. Oral yolla kullanılamaz. Beklazon krem, kortizonu bir ürün olduğu için kullanıldıktan sonra ellerin bol su ile durulanması gerekmektedir. Beklazon krem, göz gibi hassas bölgeler için kullanılmamalıdır. Bu bölgelerin tedavisinde genel olarak sprey gibi daha az yoğunluktaki ilaçlar kullanılmaktadır. Yaşını doldurmamış bebeklerin cildi çok hassastır. Bu yüzden kortizon yüklü Beklazon kremi kesinlikle bebeklere uygulamayınız.

Beklazon kremi uygulayacağınız bölgeye dökün. Daha sonra yedirerek kremi ya da losyonu o bölgeye dağıtın. En sonunda ise derinizin kremi tamamiyle emmesini beklemelisiniz. Bu bekleme süresi yaklaşık 30 dakika sürecektir. Daha sonra ise o bölgeyi ılık su ile durulamalısınız. Çünkü kortizonlu bir ürün olduğundan, fazlaca ciltte beklemesi bazı cilt sorunlarını ortaya çıkartabilir.

Önemli not: Beklazon krem ya da Beklaon losyon bir bakım kremi değil ilaçtır. Reçetesiz satılmasına rağmen kendi kendinize alıp kullanmanız, ciddi cilt sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden bir dermatoloğa gidip muayene olduktan sonra gerekli tedaviyi dermatoloğunuza bırakmanızı tavsiye etmekteyiz.

Beklazon krem muadili ilaçlar?

Beklazon krem muadili olabilecek bir çok sprey, losyon ve krem çeşitleri bulunmakta. Bu muadil ilaçlar ise etken maddelerin baz alınmasıyla listelenmiştir. Fakat doktorunuza danışmadan Beklazon kremin muadili bir ilaç almanızı tavsiye etmiyoruz. Beklazon kremin muadili ilaçlardan bazıları şöyledir:

 • Beklomil
 • Beclofırte
 • Beclomax
 • Filair
 • Rinobek
 • Nazobec

Beklazon krem kullanma kılavuzu

1. BEKLAZON nedir ve ne için kullanılır?
2. BEKLAZON’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
3. BEKLAZON nasıl kullanılır?
4. Olası yan etkiler nelerdir?
5. BEKLAZON’un saklanması
Başlıkları yer almaktadır

1. BEKLAZON nedir ve niçin kullanılır?
Her 30 g BEKLAZON aktif madde olarak beklometazon dipropiyonat içerir.
BEKLAZON 30 g’lık tüpler halinde kullanıma sunulan hafif sarımsı-beyaz, homojen
merhemdir.
BEKLAZON, güçlü sınıftan yüzeysel bir kortikosteroid olan beklometazon dipropiyonat içerir.
BEKLAZON; çocuklar ve yetişkinlerde görülen atopik ve diskoid ekzema (alerjik ve plak oluşumu ile seyreden deri hastalıkları) da dahil olmak üzere farklı ekzema (iltihaplı bir çeşit deri hastalığı) formları; primer irritan ve alerjik dermatit (ışınlama ve fiziksel etkenlere bağlı deri hastalıkları); psöriyazis (sedef hastalığı) (yaygın plak psöriyazis hariç); liken simpleks (deri, deri ekleri ve mukozaları etkileyen iyi huylu deri hastalığı) de dahil olmak üzere nörodermatozlar (bir tür deri hastalığı), intertrigo (bir tür deri hastalığı), diskoid lupus eritomatozus (genellikle yüzde plak oluşumuna yol açan deri hastalığı) tedavisinde kullanılır.
BEKLAZON’un krem formu derinin nemli ve sızıntılı lezyonlarında, losyon formu derinin
nemli veya kıllı olduğu alanlarda, merhem formu ise derinin kuru, likenifiye veya pullu
lezyonlarında kullanılır.
2. BEKLAZON’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
BEKLAZON’u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
* Eğer beklometazon dipropiyonat veya BEKLAZON bileşiminde bulunan yardımcı maddelerden (yardımcı maddeler listesine bakınız) herhangi birine karşı aşırı duyarlı (alerjik)iseniz,
*Eğer güllenme hastalığınız (rozasea), sivilce (akne vulgaris) ve ağız çevresinde bulunan birderi hastalığınız (perioral dermatitis) varsa bu ilacı kullanmayınız.
*BEKLAZON gözlere uygulanmamalıdır.
* Deri tüberkülozunda, suçiçeği, gece yanığı (herpes zoster), varicella gibi herpes grubu virüslerin neden olduğu hastalıklarda, çiçek vb. gibi virütik cilt hastalıklarında, canlı virüsaşıları uygulanması esnasında, varis yaralarında (varikoz ülserlerde) ve diğer kan akımı yavaşlamasına bağlı (staz) ülserlerde kullanılmamalıdır.
*Başlıca mantarların (kandidiyazis veya tinea gibi) veya bakterilerin neden olduğu deri hastalıklarının, birincil veya ikincil olarak mayalara bağlı hastalıkların, makat çevresindeki (perianal) ve cinsel bölge (genital) kaşıntılarının tedavisinde kullanılmamalıdır.
* 1 yaşın altındaki çocuklardaki cilt iltihaplarında (dermatit) ve çocuk bezine bağlı döküntüler gibi cilt hastalıklarında kullanılmamalıdır.
BEKLAZON’u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ
Uzun süreli uygulama yapılacaksa (15 günden daha uzun süre), Kapatma tedavisi (merhem uygulandıktan sonra cildin bir sargı ile kapatılması) yapılacaksa, Vücudun büyük alanlarında uygulanacaksa (%20’sinden daha geniş alanlarda) deriden emilen ilaç miktarı artarak sistemik yan etkilere neden olabileceğinden tedavinin doktor kontrolünde yapılması önerilir.
* Eğer doku kaybının eşlik ettiği açık yaralarınız varsa üzerine uygulamayınız.
* Eğer ilacı göz kapaklarınıza uygulamanız gerekirse, gözlerinize temas ettirmemeye çok. dikkat ediniz. Beklometazon dipropiyonatın göz ile teması göz içi basıncının artmasına. (glokoma) yol açabilir.
* Yüz bölgesindeki uzun süreli uygulama ciltte incelmeyle ilişkili (atrofik) değişikliklere neden olabilir. Uygulamada, özellikle çocuklarda tedavi süresi 5 günü geçmemelidir.
* Çocuk hastalar erişkinlere göre, yüzeysel olarak kullanılan kortikosteroidlerin tetikleyebildiği bazı hastalıklara karşı (Cushing sendromu gibi) daha duyarlıdırlar.
* Vücutta doğal olarak üretilen steroidlerin baskılanması sonucunda çocuklarda doğrusal büyümede ve kilo artışında gecikme, düşük plazma kortizol düzeyleri ve ACTH (Adrenokortikotropik hormon: Böbreküstü bezinden kortizon veya kortizon benzeri maddelerin üretilmesini sağlayan hormon)’ın uyarılmasına cevapta kaybolma görülebilir. Bu nedenle çocuklarda yüksek doz ve uzun süreli kullanılmamalıdır.
* Şeker hastalığı, mide veya onikiparmak bağırsağı (duodenum) ülseri, osteoporoz (bir tür kemik erimesi), psikoz (bir tür ruhsal bozukluk) eğilimi, böbrek yetmezliği, konjestif kalp yetmezliği (kalp yetmezliğine bağlı olarak solunum yetmezliği, ödem, karaciğerde büyüme ile belirgin hastalık), yüksek tansiyonu olan yaşlı kişilerde dikkatle kullanılmalıdır.
* Nadir olarak, sedef hastalığında kortikosteroidlerle tedavi (veya tedaviden sonra kortikosteroidin kesilmesinin ardından) hastalığın belirtilerinde değişikliğe neden olabilir.
* BEKLAZON genellikle iyi tolere edilmektedir. Eğer aşırı duyarlılık belirtileri ortaya çıkarsa, uygulamaya son verilmelidir. Belirtilerde şiddetlenme gözlenebilir.
* Kortikosteroid tedavisi gören kişilerde enfeksiyonlara eğilim fazladır ve bu durumlarda uygun antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. Enfeksiyonda yayılma gözlenirse, kortikosteroid tedavisi sonlandırılmalı ve sistemik antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. Pansuman ile kapatma sonucu artan sıcak ve nemli ortamlarda bakteriyel enfeksiyonlar daha rahat gelişebilir; bu nedenle her yeni pansuman öncesinde deri iyice temizlenmelidir. Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız. BEKLAZON’un yiyecek ve içecek ile kullanılması BEKLAZON’un yiyecek ve içecek ile kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Hamilelik İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Uzun süreli kullanımda cenini etkiler, ayrıca vücutta üretilen kortikosteroidlerin baskılanmasına sebep olarak da yan etki meydana getirebilir. Gebelikte mutlak gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Emzirme İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Emziren annelerin süt salgılarında ilacın bileşenlerinin salgılanıp salgılanmadığı bilinmediğinden uygulama esnasında ihtiyatlı davranılmalıdır. Araç ve makine kullanımı BEKLAZON’un araç ve makine kullanma yeteneği üzerinde tespit edilen bir etkisi bulunmamaktadır. BEKLAZON’un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler BEKLAZON, içerdiği setil alkol nedeniyle lokal deri reaksiyonlarına (örneğin, kontak dermatite), propilen glikol nedeniyle ciltte irritasyona sebep olabilir. Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı BEKLAZON’un diğer ilaçlar ile etkileşimi bilinmemektedir. Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. BEKLAZON nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar: İlacın başlangıç uygulama sıklığı günde 2 defadır. Doktor tarafından uygun klinik yanıt gözlendiğinde ilaç uygulama sıklığı veya miktarı hastalığı kontrol altında tutabilecek en alt seviyelere indirilir ve hastalık düzelir düzelmez tedavi sonlandırılır. Tedavinin sonlandırılmasından sonra eğer hastalık tekrarlarsa, tedaviye günde iki kez olacak şekilde tekrar başlanmalıdır. Bununla birlikte yeniden iyileşme gözlendiğinde uygulamalar arasındaki süre her üç ya da dört günde bir idame dozu olacak şekilde aşamalı olarak uzatılır. Bu uygulama hastalığın tekrarlamasını engelleyecektir. Eğer 2-4 hafta içinde hastalığınızda bir iyileşme görülmezse doktorunuz sizi bir üst kuruluşa sevk edebilir. Uygulama yolu ve metodu: Hasta alan üstüne ince bir tabaka şeklinde yaygın olarak sürülür ve iyice ovulur. BEKLAZON krem formu nemli ve sızıntılı lezyonlarda, losyon formu derinin nemli olduğu veya kıllı alanlarda, merhem formu kuru, sert, girintili çıkıntılı yüzeyli (likenifiye) ve uzun süredir var olan (kronik) cilt bozukluklarında (lezyonlarda) ve kapalı tedavilerde kullanılır. Değişik yaş grupları: Çocuklarda kullanımı: Erişkinlere göre çocukların bu gruptaki ilaçlara daha hassas olması nedeniyle “BEKLAZON’ u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler” bölümüne bakınız. Yaşlılarda kullanımı: Özel kullanımı yoktur. Özel kullanım durumları: Böbrek ve karaciğer yetmezliği: Böbrek ve karaciğer yetmezliğinde kullanımı konusunda yeterli klinik çalışma bulunmamaktadır Eğer BEKLAZON’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz. Kullanmanız gerekenden daha fazla BEKLAZON kullandıysanız BEKLAZON’u kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. BEKLAZON’ u kullanmayı unutursanız Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. BEKLAZON ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler bulunmamaktadır.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi, BEKLAZON’ un içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Aşağıdakilerden biri olursa, BEKLAZON’u kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
* Anjioödem ( alerji sonucu yüz ve boğazda şişme)
* Hipersensitivite reaksiyonları (alerjik reaksiyonlar)
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, sizin BEKLAZON’a karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir. Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür. Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
* Ciltte morarma, aşırı kıllanma (hipertrikoz),
* Derideki bağdokusu öğelerinin hacim ve sayı bakımından azalması,
* Derideki ter bezlerinin tıkanması sonucu oluşan döküntü (isilik),
* Renk bozuklukları,
* İğne başı şeklindeki cilt bozuklukları,
* Kuruluk ve cilt altında küçük kanamalar,
* Böbrek üstü bezinden aşırı miktarda hormon salgılanması ve eğer kapatma tedavisi şeklinde uygulanıyorsa deride incelme, kalın çizgilenmeler, deri yüzeyine yakın damarlarda genişleme
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.
Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.
Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:
* Sivilce benzeri lezyon,
* Deri döküntüsü,
* Kaşıntı,
* Kurdeşen,
* Yanma,
* Tahriş
Bunlar BEKLAZON’ un hafif yan etkileridir. Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
Yan etkilerin raporlanması
Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)’ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olacaksınız.
5. BEKLAZON’un saklanması
BEKLAZON’u çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 250 C altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra BEKLAZON’u kullanmayınız. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz BEKLAZON’ u kullanmayınız. Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.
Ruhsat sahibi:
BİLİM İLAÇ SAN. ve TİC. A.Ş.
Kaptanpaşa Mah. Zincirlikuyu Cad. No:184
34440 Beyoğlu-İSTANBUL
Tel: +90 (212) 365 15 00
Faks: +90 (212) 276 29 19
Üretim yeri:
BİLİM İLAÇ SAN. ve TİC. A.Ş.
GOSB 1900 Sokak No: 1904
41480 Gebze-KOCAELİ

İLGİLİ MAKALE  Fito krem ne işe yarar?
X