Geçtiğimiz günlerde açıklanan bir haber ile gündeme gelen Rusya – Türkiye işbirliği ile Bayraktar TB2 üretimi konusuna Kremlin’den açıklama geldi. Uluslararası alanda üne kavuşan yerli ve milli SİHA Bayraktar TB2 için hem satış alanında hem de üretim alanında birçok ülke adımlar atmaya devam ederken, en şoke edici gelişme ise Rusya kanadından gelmişti. Baykar Teknoloji Rusya’yı kesin bir dille uzak tutarken, Rusya Bayraktar TB2 üretimine dahil olma talebinde bulunmuştu.

Kremlin sözcüsünden açıklama geldi

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile Rusya’nın Bayraktar Tb2 üretiminde işbirliği talebi ile akıllar karışmıştı. Baykar Teknoloji CEO’su Haluk Bayraktar kesin bir dille Rusya’ya TB2 satışları olmayacağını açıklamıştı. Daha sonra ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleştirilecek olan toplantıda konunun açılacağı açıklaması Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov tarafından yapılmıştı. Soçi’de gerçekleştirilen ve tam 4 saat süren toplantı sonrasında Kremlin sözcüsü Peskov, yaptığı açıklamalar ile gündeme geldi. Gazetecilerden gelen sorulara yanıt veren Kremlin sözcüsü Peskov, liderlerin toplantıda ortak Bayraktar TB2 üretimi konusunda ve Rusya’ya Bayraktar TB2 satışı gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği gibi sorulara yalnızca ”Hayır” yanıtını verdi.

Beklenen konu açılmadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleştirilen toplantıda konuşulan konular arasında Bayraktar TB2 yer almadı. Son günlerde sıkça gündeme gelen konu ile ilgili konuşulmaması ile şoke edici bir gelişme. Daha önce uluslararası bir röportajda konuşan Baykar Teknoloji CEO’su Haluk Bayraktar’ın kesin bir dille gerçekleşmeyecek dediği Rusya’ya Bayraktar TB2 satışı konusunda Kremlin sözcüsü Rusya’nın bu talebini yalanlamamış ve hatta iki devlet başkanı arasında gerçekleşecek toplantıyı işaret etmişti. Bu durum ise merakla beklenirken yapılan açıklamada 4 saat süren toplantıda Bayraktar TB2 konusunun konuşulmadığı belirtildi.

Bayraktar Tb2 satılmayacak demişti

Rusya kanadından gelen açıklama öncesinde katıldığı bir programda, Baykar Teknoloji CEO’su Haluk Bayraktar, Rusya’ya Bayraktar TB2 satışının gerçekleşmeyeceğini belirtmişti. Daha öncesinde ve geçtiğimiz günlerde atılan hamleler ile meydana gelen krizde Ukrayna’yı desteklediklerini gösteren Baykar Teknoloji tarafından yapılan açıklamalardan sonra ise Kremlin sözcüsü Peskov, muhtemel bir işbirliği için masaya oturulabileceği ve Rusya’nın böyle bir talebinin olduğuna dair yeşil ışık yakmıştı. Ancak güncel gelişmelere baktığımızda, Rusya’nın ortak Bayraktar TB2 üretimi talebi olsa dahi, bu talebin yakın zamanda gündeme gelmesi beklenmiyor.

İLGİLİ MAKALE  Rusya asgari ücret ne kadar? 2022

Bayraktar TB3 için talep olacak mı?

Baykar Teknoloji tarafından yapılan son duyuru ile Bayraktar TB2 modelinin bir üst modeli olan Bayraktar TB3 tanıtıldı. Tanıtım ile büyük ilgi çeken Bayraktar TB3 için tahminler ise oldukça büyük ilgi göreceği yönünde. Bu durum ve Kremlin sözcüsü tarafından gelen açıklamalar ise akıllara Rusya’nın Bayraktar TB3 konusunda bir talebi olup olmayacağı sorusunu getiriyor. Rusya tarafından geçmişte Bayraktar TB2 modeli için yalanlanmayan bir talep olduğu bilinmekteydi. Bayraktar TB3 modeli SİHA’nın testlerinin tamamlanması ve satışa açık hale gelmesi ile birlikte Rusya’nın da Bayraktar TB3 talebi olması oldukça muhtemel Ancak Bayraktar TB2 satışı konusunda kesin bir dille hayır mesajı veren Baykar Teknoloji’nin Bayraktar TB3 modelinde de Rusya’ya karşı benzer bir politika izlemesi de beklenenler arasında.