Türkiye’de birbirinden farklı otlar yetişmektedir. Doğanın bize sunmuş olduğu bu faydalı otların arasında kendisini diğerlerinden ayıran bir mucize mevcut. Madımak otu dediğimiz bu bitki çeşidi, sağlamış olduğu faydalar ile nerdeyse her derde deva olacak cinsten. Doğada kendi başına yetişebilen bu bitki türü, hemen hemen her iklim çeşidine karşı da dayanıklı olması ile bilinir. Keçi memesi, söğüt otu, kuş ekmeği ve çoban ekmeği gibi farklı isimler ile de anılmaktadır. Kuzukulağı giller familyasının bu lezzetli üyesi, yumuşak sapları ve faydalı yaparakları ile afiyetle tüketilmektedir. Bu yazımızda sizlere, madımak otunun sağlamış olduğu mucizevi faydalardan bahsedeceğiz.

Madımak otunun faydaları nedir?

Madımak otu, vücut için nerdeyse gerekli olan her türlü vitamin ve minerali bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca sağlamış olduğu bazı özellikler sayesinde madımak otu, insan için oldukça faydalı bir bitkidir. Doğada kendi başına büyüyen bu doğal ecza deposunun faydalarını, gelin hep birlikte inceleyelim.

Kan şekerini dengeliyor

Madımak otunun içerisinde yer alan besin maddeleri, yüksek kan şekerini dengelemektedir. Bu yüzden de uzmanlar, şeker hastası olan kişilerin düzenli olarak madımak otu tüketmesini tavsiye ediyor. Bununla beraber madımak otu, ani kan şekeri krizlerini bastırarak kişinin rahatlamasını sağlayabilir.

Kilo vermede etkili

Madımak otu, kişinin kilo vermesine katkıda bulunmaktadır. Çünkü madımak otu tüketmek, vücut metabolizmasını hızlandırmaktadır. Hızlanan metabolizma sayesinde de vücudumuz, olduğundan çok daha hızlı bir şekilde yağ yakmaya başlayacaktır. Bunlara ek olarak madımak otu, belirli besinler ile birlikte tüketildiğinde, vücutta birikmiş olan ödemi atmamıza yardımcı olur. Bu sayede de vücudun belirli bölgelerinde olan şişkinliklerin inmesini sağlar. Bu durum da kişinin kilo kaybı yaşamsını sağlıyor.

Kalp krizini önler

Madımak otu, vücutta yer alan serbest radikaller ile mücadele etmektedir. Kalp hastalıklarına iyi gelen madımak otu, aynı zamanda kişinin kalp krizi yaşama olasılığını düşürmektedir. Tansiyonu dengeleyen besin maddelerini içeren madımak otu, beyinde pıhtı atma olasılığını düşürmektedir.

Doğal antibiyotik

Madımak otu, tam bir şifa deposu. Bu yüzden de uzmanlar, madımak otunu doğal antibiyotik olarak görmektedir. Madımak otunda yer alan besin maddeleri, vücutta biriken iltihabın atılmasını ve idrar yolu enfeksiyonun geçmesini sağlayacaktır. Bunlara ek olarak madımak otu, aynı zamanda ciltteki enfeksiyonun da geçmesini sağlar. Bunun için madımak otunu belirli ürünler ile karıştırıp merhem haline getirebilirsiniz.

Mide ve bağırsak hastalıklarına karşı etkili

Madımak otu, antiseptik özellikler gösterebilmektedir. Bu yüzden de mide ve bağırsak hastalıklarının önlenmesini sağlar. Ancak madımak otunun en önemli faydası, bağırsaklardaki faydalı olan bakteri sayısını arttırmaktadır. Probiyotik etkisi olan madımak otu, bağırsakların olduğundan çok daha düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

İshale iyi gelir?

Madımak otu, hemoroide iyi gelmektedir. Bağırsaklardaki bozuklukların düzenlenmesinde etkili olan madımak otu, halk arasında basur dediğimiz hastalığın tedavisinde de etkili olabilmektedir. Bunlar ek olarak Madımak otu, bağırsak tembelliğine de iyi gelmektedir. İshale de iyi gelen madımak otu, yaşayacağınız bütün sindirim sistemi sorunlarının üstesinden gelebilecek besin maddelerini içeriyor.

İzleyin: Yolotu, Madımak bitkisi faydaları