Her insan baş dönmesi rahatsızlığından muzdarip olabiliyor. Herkes bu rahatsızlığı hayatında en az bir kere yaşamış oluyor. Genellikle tansiyon düşüklüğü ya da kan şekeri düşüklüğünden gerçekleşen bu rahatsızlık, birçok farklı sebepten de görülebilir. Ayrıca baş dönemsi rahatsızlığın bazı seviyeleri bulunmaktadır. Bu seviyeler de baş dönmesinin şiddetine göre değişmektedir. Bazı kişiler saniyelik baş dönmesi yaşayabilirken, bazı kişiler ise baş dönmesi nedeni ile ayağa kalktıkları gibi tekrardan koltuğa ya da sandalyeye düşebilmektedir. Bazı baş dönmeleri ise uzunca süreler devam edebilmektedir. Eğer sizin e başınız çok dönüyorsa, doğru yeere geldiniz demektir. Bu yazımızda sizlere, baş dönmesine iyi gelebilecek besinlerden bahsettik.

Baş dönmesi neden olur?

Baş dönmesinin pek çok farklı sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerin birçoğu ise ciddi sorunlar değildir. Ancak yine de sürekli olarak baş dönmesi yaşıyorsanız, kesinlikle bir doktora görünmeli ve gerekli tetkikleri yaptırtmanız gerekmektedir. Baş dönmesinin en yaygın nedeni ise tansiyon ve kan şekeri seviyesinin düşüklüğüdür. Ayrıca dehidrasyon nedeni ile de baş dönmesi yaşanabilir. Eğer günlük yeterli miktarlarda su tüketmezseniz, vücudunuz susuz kalacak ve bu durumda da dehidrasyona neden olacak. Dehidrasyon nedeni ile de baş dönmesi yaşamanız mümkündür.

Vücudumuzun dengesi, kulaklarımız ve kulak çevremizdeki organlar ile sağlanır. Eğer kulaklarımızda ya da kulak içi denge merkezinde enfeksiyon gibi bir durum söz konusu ise baş dönmesi yaşamanız normaldir. Ancak bu tür durumlarda doktora danışmalı ve gerekli tedaviyi almanız gerekiyor. Baş dönmesinin bir diğer önemli sebepleri arasında ise nörolojik rahatsızlıklar ve stres olabiliyor. Bu yüzden de sürekli olarak baş dönmesi gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmışsanız eğer doktor kontrolüne gitmeniz gerekmektedir. Baş dönmesinin muhtemel sebeplerin birçoğu şu şekildedir:

 • Yüksek stres seviyesi
 • Gebelik
 • Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı
 • Kan şekerinin düşmesi
 • Güneş çarpması
 • Kulak enfeksiyonu ve kulağın denge merkezinde meydana gelebilecek rahatsızlıklar
 • Migrene bağlı baş ağrıları
 • Yaşanılan fiziksel travmalar
 • Araba, otobüs, gemi ve bezeri taşıtların tutması
 • Göz hastalıkları
 • Tansiyon düşüklüğü
 • Uzun süre aç kalmak
 • Dehidrasyon (Yeterli miktarsa su içmemek, susuz kalmak)
 • Aniden ayağa kalkıldığında oluşan ani kan basıncı düşüklüğü
 • Nörolojik hastalıklar
İLGİLİ MAKALE  Vertigo neden olur ve nasıl geçer?

Baş dönmesine ne iyi gelir?

Baş dönmesi sorununu çözüme kavuşturabilmek adına doğal malzemelerden yardım alabilirsiniz. Bu tür yardımlar sayesinde sürekli ya da anlık gelişen baş dönmesi sorunlarını kolaylıkla çözüme ulaştırabileceksiniz. Gelin hep birlikte baş dönmesine iyi gelebilecek besinleri inceleyelim.

Bal

Bal, içerisinde bulundurmuş olduğu mineral ve vitaminler ile insan vücudu için oldukça sağlıklı bir besindir. Ayrıca içerisinde yer alan doğal ve sağlıklı şekerler sayesinde düşük kan şekeri seviyesini dengelemektedir. Eğer kan şekeri düşüklüğü yaşıyor ve bu nedenle de başınız dönüyorsa, 1 çay kaşığı kadar bal yiyebilirsiniz. Bu sayede hızlı bir şekilde kan şekerini dengeleyebilir ve bu kan şekeri düşüklüğü nedeni ile yaşanabilecek baş dönmelerin de önüne geçmiş olacaksınız.

Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği, içerisinde birçok farklı vitamin ve mineral barındırmaktadır. Bununla birlikte bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda oldukça etkili olan kabak çekirdeği, baş dönmesine de çare olabilmektedir. Bu yüzden de uzmanlar, düzenli aralıklar ile baş dönmesi yaşayan kişilerin kabak çekirdeği tüketmesi gerektiğini söylüyor.

Zencefil

Zencefil, antik çağlardan beri tıp alanında kullanılan doğal ilaçlardan biridir. Hemen hemen her hastalığa çare olan zencefil, içerisinde yüksek miktarda güçlü antioksidan maddeler içermektedir. Bu sayede kanser gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek zencefil, baş dönmesi sorununa da iyi gelmektedir. Zencefil, kan akışını ve kan basıncını düzenlemektedir. Bu yüzden de yüksek veya düşük tansiyonu dengelemektedir. Tansiyona bağlı baş dönmeleri konusunda da zencefil oldukça efektif bir besin olacaktır.

Limon

Limon, baş dönmesi için birebirdir. İçerisindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan limon, aynı zamanda tansiyon seviyesini de dengelemektedir. Bir bardak ılık su içerisine yarım limonun suyunu sıkın. Ardından da 2 çay kaşığı şekeri de bu su içerisine atıp, güzel bir şekilde karıştırın. Baş dönmesi rahatsızlığı yaşadığınız esnada ise bu karışımı uygulayın. Çok kısa süreleri içerisinde baş dönmesinden kurtulacaksınız.