Ebeveynlerin çocuklara sıklıkla verdiği balık yağının faydaları saymakla bitmez. Kalpten beyne, pek çok hayati organ için son derece yararlı olan balık yağı aynı zamanda çocukların kemik sağlığı için de çok önemli bir yere sahiptir. Balık yağının boy uzatıp uzatmadığına dair çelişkide olan kişiler, bu yağın yalnızca çocuklar için gerekli olmadığının bilincinde olmalıdırlar. İşte, balık yağıyla ilgili önemli bilgiler.

Çocuk Endokrin Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Erdem Durmaz, boy kısalığının önemli bir kısmının genetik ve yapısal olduğunu ifade etti ve “Az bir kısmı da hormonlardan kaynaklanır. Anne veya baba çok kısa boyluysa çocuğunda çok kısa olması her zaman normal bir durum değildir” diye konuştu.

Dr. Durmaz, kısa boylu çocukların aileleri tarafından fark edilip tedaviye başlanırsa boylarını uzamasının mümkün olduğunu söyledi. Durmaz, “Bizler çocukların büyüme oranlarına ilişkin bir grafik çıkartıyoruz. Bu grafiklerde 3-97 persentive aralığını normal olarak tanımlıyoruz. Grafikteki bu ölçü 3’ün altına indiğinde boy kısalığı var diyoruz. Anne veya baba çok kısa boyluysa çocuğunda çok kısa olması her zaman normal bir durum değildir. Belki ebeveynlerden birinde veya ikisinde de gizli kalmış bir hormon eksikliği olabilir. Bu eksiklik genetik olarak çocuğa geçmiş olabilir” diye konuştu. Çocuğun boyunun kısa veya uzun olmasının yanı sıra büyüme hızının da önemli olduğunu açıklayan Durmaz, “Çocuğun boyunun uzama hızı da göz önünde bulundurulmalı. Bir çocuğun boyu son 1-2 yıldır uzamıyorsa bu gelişimde bir problem olduğunu gösterir. Uzama hızı azalmış çocukların da doktor tarafından kontrol edilmesi gerekir” dedi.

Uzama olmaz ise doktora başvurun

Doç. Dr. Erdem Durmaz, “Bu takviyeleri alan çocuklarınızda 3 – 6 ayda boy uzaması olmazsa mutlaka uzman bir doktora başvurun” uyarısında bulundu. Çocuklarda olması gereken boy uzunluğunun yaşa, cinsiyete ve popülasyona göre değişiklik gösterdiğini söyleyen Doç. Dr. Erdem Durmaz, “Çocukları boyunun uzaması için dışardan ek takviye gıdalar veriliyor. Bunlardan en yaygın olanı ise balık yağlarıdır. Balık yağlarında bulunan Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerinin birçok alanda faydalı özellikleri bulunuyor. Özellikle sinir sistemine olumlu etkileri var. Son yıllarda da kemik yapısını geliştirdiği ortaya kondu. Lakin kısa boylu çocukta bir büyüme hormonu veya tiroit hormonu eksikliği varsa sadece balıkyağı bu sorunlara çözüm değildir” diyerek uyardı.

Faydası yoksa bırakılmalı

Balık yağı, ilk 3 ayda fayda göstermez ise tüketiminin bırakılması gerektiğine değinen Erdem Durmaz, “Balık yağ kullanmasına rağmen 3-6 ayda sonuç alınmamışsa, boy uzaması için daha fazla balık yağı kullanılmasını önermiyoruz. Balıkyağının bir faydası olmuyorsa bırakılmalıdır. Balıkyağı mucize bir ilaç değildir. Yaşına göre belirgin boy kısalığı olan herkesin en az bir kere çocuk endokrin uzmanı tarafından ileri tahlillerinin yapılmasını tavsiye ediyorum” dedi.

Geç kalınmadan başlanmalı

14 – 16 yaş grubunda çocukların kemiklerinin kapanmaya başladığını ve uzamasının durduğunu belirten Durmaz, geç kalınmadan tedavi için çalışılması gerektiğini söyledi. Durmaz, “Büyük çocuklarda, belli bir yaştan sonra kemikleri kapanıyor ve daha fazla uzamıyor. Genellikle kızlar adet gördükten 2-3 yıl sonra erkeklerde 15-16 yaşından sonra büyüme hızları çok azalır veya durur. Eğer hormonal eksiklik varsa Kemikler kapanmadan tedaviye başlamak gerekiyor” dedi.

Balık yağının besin değerleri

Balık yağının besin değerleri aşağıdaki gibidir:

Besin Değeri100 gramda1 Porsiyon (5 g)100 gram için günlük % değer*
Kalori883 kcal44.1 kcal% 44.1
Karbonhidrat0.0 g0.0 g% 0.0
Lif0.0 g0.0 g% 0.0
Protein0.0 g0.0 g% 0.0
Yağ99.8 g5.0 g% 153.5
Kolesterol850.0 mg21.25 mg% 283.3
A Vitamini30000.0 IU15000.0 IU% 600.0
C Vitamini0.0 mg0.0 mg% 0.0
Potasyum1.0 mg0.1 mg% 0.0
Kalsiyum1.0 mg0.1 mg% 0.1
Demir0.1 mg0.0 mg% 0.4