Bazı yiyecekler var ki bunları düzenli tüketmek, bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına ve sizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Kış aylarında soğuk algınlığı, grip ve diğer enfeksiyonları önlemenin yollarını arıyorsanız, bağışıklığınızı kuvvetlendirecek en güçlü besinleri sizin için listeledik.

  1. Turunçgiller

Çoğu insan nezle olduktan sonra doğrudan C vitaminine yönelir. Bunun nedeni, bu vitaminin bağışıklık sisteminizin gelişmesine yardımcı olması. C vitamininin, enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırdığı düşünülüyor. Neredeyse tüm narenciye grubu meyveler C vitamini bakımından zengin. Popüler turunçgillerse şunlar: Greyfurt, portakal, mandalina, limon…Bu arada, vücudumuz C vitaminini depolamadığı için, C vitaminine günlük olarak ihtiyaç duyarız.

  1. Kırmızı dolmalık biber

Evet turunçgiller iyi birer C vitamini kaynağı ama en iyisi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!  Kırmızı dolmalık biber, portakala göre neredeyse 3 kat daha fazla C vitamini içeriyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, cilt sağlığınızı korumanıza da yardımcı oluyor bu sebze. Aynı zamanda zengin bir beta karoten kaynağı. Vücudunuzun A vitaminine dönüştürdüğü beta karoten, gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı oluyor.

Brokoli

  1. Brokoli

Brokoli, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir sebze.  A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra lif ve diğer birçok antioksidanı da içeren brokoli, tabağınıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biri. Gücünü sağlam tutmanın anahtarı da, onu olabildiğince az pişirmek. Brokoliyi buharda pişirmek bu sebzeden maksimum fayda sağlamanızın en iyi yolu.

Sarımsak

Sarımsak Balgam Söktürücü

  1. Sarımsak

Sarımsak, dünyadaki hemen her mutfakta bulunur. İnsanlar, bağışıklık sistemini güçlendiren özellikleri nedeniyle çağlar boyunca sarımsak yedi. Sarımsak antibakteriyel, antiviral ve mantar önleyici özelliklere sahip bir sebze. Antiviral özelliğiyle soğuk algınlığı, grip ve enfeksiyonların şiddetini azaltmada yardımcı oluyor.

İzleyin: Bağışıklık Güçlendirici İksir

  1. Zencefil

Birçok kişinin hastalandıktan sonra başvurduğu başka bir bitki de zencefil. Zencefilin iltihap azaltıcı etkisi olduğu biliniyor. Boğaz ağrısı ve iltihaplı hastalıklar atlatmaya yardımcı olması için siz de özellikle tazesini tercih edebilirsiniz.  Zencefilin aynı zamanda mide bulantısını da hafiflettiği söyleniyor.

  1. Ispanak

Ispanak sadece C vitamini açısından zengin olduğu için değil, aynı zamanda bağışıklık sistemimizin enfeksiyonla mücadele yeteneğini artırabilecek çok sayıda antioksidan ve beta karoten içerdiği için de listeye girmeyi başardı. Brokoliye benzer şekilde ıspanak da buharda pişirildiği takdirde oldukça verimli bir besin kaynağı. Bununla birlikte, hafif pişirmeyle A vitamini emilimini de kolaylaştırıyor.

  1. Yoğurt

Yoğurt seçerken ‘canlı ve aktif kültürler’den üretilmiş yoğurtları tercih edin.  Aromalı, meyveli  ve şeker yüklü türler yerine sade yoğurtlar almaya çalışın. Sade yoğurdu, sağlıklı meyveler ve balla tatlandırabilirsiniz. Yoğurt aynı zamanda harika bir D vitamini kaynağı olarak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur ve vücudumuzun hastalıklara karşı doğal savunmasını güçlendirir. Tavsiyemiz, yoğurdu evde kendiniz yapmanız, çünkü çok kolay.

Kuruyemiş kalori tablosu - 100 gram yerfıstığı 567 kalori - 100 gram ceviz 657 kalori

Kuruyemiş kalori tablosu – 100 gram yerfıstığı 567 kalori – 100 gram ceviz 657 kalori

  1. Badem

Soğuk algınlığını önlemek ve bunlarla savaşmak söz konusu olduğunda bir avuç bademle günlük E vitamini ihtiyacınızın önemli bir bölümünü karşılayabilirsiniz. Yetişkinlerin her gün sadece 15 mg E vitaminine ihtiyacı var. Bununla birlikte, bu güçlü antioksidan sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarı. Badem gibi kuruyemişler vitaminle dolu ve ayrıca sağlıklı yağlara sahip oluyor.

  1. Ayçekirdeği

Ayçekirdeği fosfor, magnezyum, B-6 ve E vitamini gibi besinlerle dolu. E vitamini, bağışıklık sistemi fonksiyonunun düzenlenmesi açısından önemli. Yüksek miktarda E vitamini içeren diğer yiyecekler arasında avokado ve koyu yapraklı yeşillikler bulunuyor. Ayçekirdeği selenyum bakımından da inanılmaz derecede zengin bir çerez. 30 gr ayçekirdeği bir yetişkinin günlük ihtiyaç duyduğu selenyumun neredeyse yarısını içeriyor.