Bağırsakların düzenli çalışması, hem sindirim sistemi hem de diğer vücut fonksiyonlarının düzgün çalışması için oldukça önemlidir. Ancak bazı zamanlarda bağırsak tembelliği olarak da bilinen kabızlık sorunu ortaya çıkabilir ve hem bağırsakların çalışmasını etkiler hem de ağrı verici bir sürece yol açar. Kabızlık karşısında uygulanabilecek birden fazla yöntem vardır fakat en doğrusu doğal gıdaların faydalarından yararlanmak olacaktır. Kimyasal maddeler ve ilaçlar yerine kullanılan doğal gıdalar ile kabızlık sorunu ortadan kolaylıkla kaldırılabilir.

Kabızlık neden olur?

Bağırsak tembelliği olarak da bildiğimiz kabızlık sorunu, bağırdakların çalışma düzenin bozulması ve normalden daha katı dışkılama durumunun oluşmasıdır. En yaygın bilinen kabızlık nedeni katı gıdaların ağırlıklı tüketimidir. Daha çok içerisinde su miktarı az olan gıdalara ağırlık vererek beslenme düzeni oluşturan kişilerde kabızlık oluşumu görülür. Bu sorun yeme içme alışkanlıklarında değişime gidilmesi ile kolaylıkla çözülebileceği gibi, bu alışkanlıkları uzun süre uygulayan bireylerde kalıcı olarak da karşımıza çıkabilir.

Yeme içme alışkanlıklarında karbonhidrat gibi lif ve su oranı düşük gıdaların ağırlıklı olarak tüketilmesi sindirime yeteri kadar su dahil edilememesine yol açar. Bu da gıdalardan çıkacak posaların daha sert ve kuru olmasına neden olur. Bağırsaklarda işlenen dışkının sert ve kuru olarak dışarı atılması da kabızlık olarak görülmektedir. Aynı zamanda kabızlık bağırsaklarda yeterli miktarda yararlı bakteri olmamasından dolayı da ortaya çıkar.

Bağırsaklardaki yararlı bakteriler ne işe yarar?

Bağırsaklarda bulunan yararlı bakteriler, bulundukları alanda sindirim kolaylığı sağlar ve gelen besinlerin parçalanmasında tol oynar. Aynı zamanda beyine gönderilen sinyaller ile bağırsaklarda bulunan yararlı bakteriler stres ve benzeri ruhsal sorunlardan kurtulmanıza da yardımcı olur. Aynı anda hem sindirim kolaylığı hem de ruhsal rahatlık sağlayan yararlı bakteriler daha çok lifli gıdaların tüketimi ile alınabilir.

Yararlı bakteriler nasıl artar?

Bağırsakların çalışmasını düzenlemek için lifli gıdaların beslenme alışkanlıkları içerisine dahil edilmesi oldukça önemlidir. Bu lifli gıdaların alınması bağırsakları daha hızlı ve düzenli olarak çalışmaya iter. Daha aktif şekilde çalışan bağırsakta ise yararlı bakteri sayısı arttırılarak sindirime yardımcı olması için görev aldırılır. Bu sayede de hem stres hem de kabızlık gibi sorunlardan kurtulmuş olursunuz. Yeşil sebzeler olarak bilinen ıspanak, brokoli ve lahana gibi sebzelerden ve yulaf gibi hububatlardan beslenme alışkanlığına dahil edilmesi vücudun ihtiyaç duyacağı lifi sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Kabızlığa son veren en etkili besinler. Kabızlığa veda edin

Kabızlığa son veriyor

Tüm lifli gıdalar kabızlığın karşısında kullanılabilecek güçlü yardımcılardır ancak bir tanesi hem bağırsakları anında çalıştırmaya başlar hem de kısa sürede kabızlık sorunundan kurtulmanıza yardımcı olur. İşte mucizevi besin kuru eriğin bağırsaklara etkisi:

Kuru erik bağırsakları çalıştırıyor

Kuru erik içerisinde barındırdığı psyllium olarak bilinen diyet lifi ile kabızlık karşısında etki gösteriyor ve daha sık tuvalete çıkma alışkanlığı kazandırıyor. Aynı zamanda içerdiği selüloz gibi sağlıklı bileşenler sayesinde bünyenin ihtiyaç duyduğu lif miktarını büyük oranda karşılayan kuru erik, günde 100 gram kadar tüketilmesi halinde kabızlık sorununun tamamen ortadan kaldırılmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda kuru erik bağırsaktaki yararlı bakterileri uyaran ve harekete geçiren fenolik bileşikler içerir. Bu da hem kabızdan, hem de stresten aynı anda kurtulmayı sağlar.

Kronik kabıza da iyi geliyor

Kuru erik yalnızca düzensiz beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan kabıza değil, aynı zamanda kronik kabız olarak bilinen hastalığa da iyi gelmekte. Yapılan araştırmalar günde 100 gram kadar kuru erik tüketmenin kronik kabız hastalığının tedavi edilmesinde büyük rol oynadığını gösteriyor. aynı zamanda içerdiği lifler ile anksiyete ve stres gibi hastalıkların da geçirilmesini sağlıyor.