Ayak parmaklarındaki uyuşmalar, oldukça sinir bozucu olabiliyor. Ayak parmaklarındaki uyuşmalar hissizlik, karıncalanma, batma ya da yanma hissi şeklinde semptomlar gösterebilir. Ayrıca bu semptomların dışında başka semptomları da beraberinde görebilmekteyiz. Hatta ayak parmaklarındaki uyuşmaların bazıları, ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Ayak parmaklarındaki uyuşmalar nadiren görülüyorsa, çok da fazla ciddiye almanıza gerek yok. Ancak bu durum sıklıkla tekrarlıyorsa, bir uzman doktora görünmenizde fayda var.

Ayak parmaklarında uyuşma neden olur?

Ayak parmaklarındaki uyuşmaların başlıca sebebi, sinir sistemindeki bir hasar olabilmektedir. Bunlar ile beraber de dolaşım sisteminde olan bir aksaklık da ayak parmaklarında ve ayağın kendisinde başlayan bir uyuşmaya neden olabilmektedir. Ayaklardaki geçmeyen uyuşmalar, yürümede ve atakta durmakta zorluklar yaşatabilir. Ayrıca ayak parmaklarındaki geçmeyen uyuşma, araba sürmede ve yürümekte zorluk yaşamaya neden olabilir. Bu yüzden uzun süreli ayak uyuşmaları yaşıyorsanız, iç hastalıkları ve nöroloji uzmanına danışmanız gerekmektedir.

Ayak ve ayak parmaklarındaki uyuşmalar nasıl geçer?

Ayak parmaklarında oluşmuş olan uyuşmalar, uzun sürdüğü takdirde uzman bir hekime danışmanız gerekiyor. Zira ayak parmaklarında oluşabilecek olan uyuşmalar, ciddi bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Ancak nadiren görülen ayak parmaklarındaki uyuşmaları ev ortamında da tedavi edebilirsiniz. Sinirlerin sinyal iletmesini engelleyen bir duruş ya da üzerine uyguladığınız baskı nedeni ile de ayak parmaklarında uyuşmalar meydana gelebilir.

Öncelikle ayak parmaklarında oluşmuş olan uyuşmaların veya karıncalanmaların altındaki nedenin bulunması lazım. Araştırma ve uygulanan tetkiklerin sonucunda ise uygulanacak olan tedavi yöntemi belirlenir. Eğer ayak ve ayak parmaklarınızda oluşmuş olan uyuşmalar ve ağrılar çok şiddetli değilse evde de tedavi uygulayabilirsiniz. Uyuşma olan bölgeyi çok yormamak ve ağrı ve uyuşmanın olduğu bölgeye buz tedavisi uygulamak, yaşanan uyuşmanın ve ağrıların şiddetini azaltır. Aynı zamanda buz tedavisi uygulamak, bütün tedavi uygulaması daha kolay hale getirecektir.

Ayak parmaklarındaki uyuşmaların sebepleri nelerdir?

Ayak bileklerinde olan uyuşmaların birçok sebebi olabilir. Sinir sıkılması, ayak bileklerine fazla yük bindirmek gibi bir çok neden, ayak parmaklarında uyuşma ve ağrıya neden olabilir. Ayak parmaklarındaki uyuşmaların diğer sebepleri ise şu şekilde olabilir:

  • Ayak bileklerinde ödem
  • Şeker hastalığı
  • Ayak bileği burkulması ve kırılması
  • Sinir üzerindeki baskıya neden olan tibial siniri çevreleyen zarda varikoz damarların tıkanması
İLGİLİ MAKALE  Ayak baş parmağında meydana gelen uyuşma neye işaret eder? (Kaynak: soru.com.tr)

Ayak parmaklarındaki uyuşmaların belirtileri nelerdir?

Ayak parmakları ve ayaklardaki uyuşmalar, birçok farklı sebeple kendisini belli edenilir. Bu belirtiler ise şu şekildedir:

  • Ayağa iğne batması
  • Ayakta yanma
  • Ayak parmaklarında karıncalanma
  • Ayak ve ayak parmaklarında hissizlik
  • Ayak ve ayak parmaklarında giderek artan ağrılar

Ayak parmaklarındaki uyuşmaların belirtileri, kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Ağır fiziksel aktivitelerden sonra, yorgunluk kaynaklı ayak parmağı uyuşmaları da oluşabilir.

Ayak parmaklarındaki uyuşmalar nasıl önlenir?

Ayak ve ayak parmaklarındaki uyuşmaların önlenebilmesi için hayat tarzınızda ufak değişiklikler, ayak ve ayak parmaklarınızdaki uyuşmaların oluşmasını engelleyebilirsiniz. Ağır fiziksel aktivitelerden uzak durun. Bunlar ile beraber ayaklarınızı dinlendirmenizi ve boş zamanlarınızda ayaklarınızı yukarıya dikmenizi öneriyoruz. Bu sayede de ayaklar ve ayak parmaklarındaki biriken fazla kanın azalmasını sağlamış olacaksınız.