Nakite ihtiyacımız olduğunda, direkt olarak bir ATM’ye gider ve banka hesabımızda ihtiyacımız olan parayı çekeriz. Ancak kötü niyetli insanlar, ATM’lere de tuzaklar kurmaya başladı. Bu yüzden de ATM’den para çekerken dikkatli olmamız gerekiyor. Son yıllarda artan dolandırıcılık ve hırsızlık vakaları nedeni ile ülkemizin önde gelen bankaları, konu ile ilgili müşterilerini uyaran açıklamalarda bulundu. yapılan açıklamalarda bankalarımız sizden kart şifrenizi istemeyeceğini belirtti. Bu yazımızda sizlere, ATM’lerde yapılan dolandırıcılık işlemlerinden ve bu dolandırıcılık eylemlerinden nasıl korunabileceğinizi anlattık.

Kart şifreleri nasıl belirlenmeli?

İnsanlar, kolaylık olsun diye kredi kartı veya banka kartı şifrelerinin çok kolay ve akılda kalıcı bir şekilde belirlemektedir. Ancak bu tür kart şifreleri, çok kolay bir şekilde tahmin edilebileceğinden kartlarınız çalınabilir ve banka hesaplarınızdaki bütün birikimleriniz elinizden gidebilir. Bütün bunlar ile beraber banka kartı ya da kredi kartı şifreniz, özel bir tarihi de belli etmemeli. Çünkü çevrenizde siz ile ilgili bilgileri bilen kişiler de bu şifreleri kolaylıkla tahmin edebilir.

Banka kartı şifrelerini belirlerken, rastgele sayılar seçmelisiniz. Örnek vermek gerekirse, tuşlama ekranında sizin kart şifreniz geometrik bir şekli temsil edebilir. Bu da diğer insanlar tarafından kart şifrenizin kolay bir şekilde tahmin edilmesine neden olabilir. Bu yüzden de kart şifreleriniz karışık ve benzersiz rakamlardan oluşmalı. Ayrıca ATM’ye kart şifrenizi girerken bir eliniz ile kart şifresini yazdığınız klavyeyi kapatmalısınız. Bu şekilde arkanızdaki ya da çevredinizdeki insanlar, sizin kart şifrenizi göremez.

Kullanacağınız ATM’leri kontrol edin

Artık dolandırıcılar, ATM’lere düzenekler eklemektedir. Bu düzenekler ise kartınızın bilgilerinin ya da direkt olarak kartınızın çalınmasını sağlıyor. Genellikle insanlar, ATM’yi kullanırken acele ediyor ve bu tür tuzaklara düşebiliyor. Ancak ATM’den para çekmeden önce kullanacağınız ATM’de bir gariplik olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. ATM’nin kart girişinde ya da para çıkışı kısmında düzenekler yerleştirilmiş olabilir. Bu tür düzenekler, gözle görülemeyebiliyor. Ancak eliniz ile ufak bir kontrol ile fark edebilirsiniz. Ayrıca ATM’nin çerçevesini de kontrol etmeniz gerekiyor. Direkt olarak bir çerçeve düzeneği de eklenmiş olabilir. Eğer kullanacağınız ATM’lerde bir gariplik farkettiyseniz, direkt olarak bankanız ile iletişime geçin ve polise haber verin.

İLGİLİ MAKALE  Offshore hesap ne demek?

Kart ATM’de sıkışırsa neler yapılmalı?

ATM’lerde banka ya da kredi kartlarının sıkışması oldukça normal bir durudur. Ufak bir hata nedeni ile ATM, kartınızı yutabilir. bu tür durumlarda ilk yaptığımız eylem ise ATM başından ayrılmak oluyor. Ancak bu çok yanlış bir hareket. Çünkü ilk olarak ATM başından asla ayrılmamalı ve direkt olarak kullandığınız ATM’nin bankasına haber vermeniz. Bu tür durumlar için her bankanın müşteri hizmetleri bölümünde bir departman bulunmaktadır. Bu departman aracılığı ile ATM ile ilgili son durumları iletebilir ve ATM’nin uzaktan kapatılmasını sağlayarak, her hangi bir duruma karşı, banka kartınızı koruma altına alabilirsiniz. Ayrıca bu tür durumlarda kesinlikle üçüncü taraf kişilerden yardım istemeyin ve yardım tekliflerini reddedin. Bu şekilde banka ya da kredi kartınızın güvenliğini sağlamış olacaksınız.