Her mutfağın en temel ihtiyaçlarından biri olan aspiratörler, ankastre mutfak eşyalarının ayrılmaz bir parçasıdır. Mutfaktaki gereksiz yağ kokusunu ve buharı çeken aspiratörler, yemek pişirirken yaşadığımız birtakım sorunları ortadan kaldırmaktadır. Ancak her mutfak eşyası gibi aspiratörler de kirlenmektedir. Bu yüzden de daha verimli çalışan bir aspiratör için düzenli aralıklar ile aspiratörlerinizi temizlemeniz gerekmektedir. Eğer aspiratörlerinizi düzenli aralıklar ile temizlemezseniz, aspiratörlerinizden istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Aynı zamanda aspiratörleri düzenli aralıklar ile temizlemek, daha uzun ömürlü bir aspiratör sağlayacaktır. Bu yazımızda mutfakların vazgeçilmez aletlerinden biri olan aspiratörlerin filtresinin nasıl temizlenebileceğinden bahsettik.

Aspiratör temizliği nasıl yapılmalı?

Kısa süreli aralıklar ile aspiratörlerin temizliğini yapmanız, çok daha verimli çalışan ve uzun ömürlü bir aspiratör sahibi olmanızı sağlayacaktır. Aspiratörleri temizlemek için ise ilk önce, aspiratör içerisinde bulunan filtreyi çıkarmanız ve temizlik işlemlerini yapmanız gerekiyor. Evde yaptığınız yemek çeşitliliğine göre aspiratörlerinizi en az ayda bir kez temizlemeniz gerekmektedir. Çünkü aspiratör filtresinde yapılan yemeklere göre kir ve yağ kalıntıları birikebiliyor. Bu kir ve yağ birikintileri çok fazla olduğunda ise aspiratörler çok daha verimsiz bir şekilde çalışıyor ve aspiratörlerinizi çalıştırdığınızda istenilen verimi alamıyorsunuz.

Aspiratör temizliği sırasında iki farklı detaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Aspiratörün ilk önce yüzey temizliği ve ardından da filtre temizliğini yapmanız gerekmektedir. Yüzey temizliği kısmını kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için mikrofiber bezi birazcık ıslatın ve herhangi bir temizlik maddesi ile aspiratörün yüzeyini ovalayarak temizleyin. Ancak aspiratör filtresini temizlemek için daha detaylı bir temizlik yapmanız gerekmektedir. Bunun için ilk önce aspiratör filtresini çıkarmanız gerekmektedir. Her aspiratör modelinde bu işlem farklı olabilir. Bu yüzden de aspiratörünüzün modeline göre filtreyi çıkarmanız için gereken adımları uygulayın.

Aspiratör filtresi nasıl temizlenir?

Aspiratör filtresini temizlemek için ilk önce, aspiratör filtresini çıkarmanız gerekmektedir. Aspiratör filtreniz, kurumuş kir ve yağ tabakaları ile kaplı olabilir. Bunun için öncelikle aspiratörünüzdeki bu kir ve yağ tabakasını yumuşatmalı ve temizlik işlemine daha sonra başlamalısınız. Gelin hep birlikte aspiratör filtrenizi nasıl temizleyebileceğinizi öğrenelim.

İLGİLİ MAKALE  Stor perdeleri sökmeden temizlemek mümkün mü?

Bulaşık makinesine atın

Bazı aspiratör filtreleri, metal bir ızgarada olabiliyor. Bu tür aspiratör filtreleri, diğer filtrelere göre çok daha dayanıklı olduğu için bulaşık makinesinde kolayca temizleyebilirsiniz. Bulaşık makinesinin içerisindeki su basıncı ve su sıcaklığı, aspiratör filtrelerindeki yağ ve kir tabakasını kolayca yumuşatacaktır. Ancak aspiratör filtresini çok da fazla sıcak suda tutmanız, aspiratör filtrenizin kolay bir şekilde yıpranmasına neden olacaktır. Bu yüzden aspiratör filtrenizi çok da uzun süreler bulaşık makinenizde tutmanızı önermiyoruz.

Beyaz sirke ve karbonat karışımı

Beyaz sirke ve karbonat, ayrı ayrı çok güçlü temizlik malzemeleri olarak kullanılabilir. Ancak aspiratör filtresini temizlerken tabaka haline gelmiş yağ ve kirden kurtulabilmek amacı ile bu iki güçlü temizlik ürünün yardımına ihtiyaç duyacağız. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle uygun bir kap içerisine 1 bardak beyaz sirke alalım. Daha sonra ise 2 yemek kaşığı karbonat ekleyelim ve karıştırmaya başlayalım. Malzemeleriniz macun kıvamına geldiğinde ise hazırlamış olduğunu bu macunu bir bulaşık süngeri üzerine sürün ve ovalayarak aspiratör filtrenizi temileyin. Bu karışım hem aspiratör filtresindeki yağ ve kir tabaksını kaldıracak hem de aspiratör filtrenizin çok daha parlak görünmesini sağlayacaksınız. Bu karışımı aynı zamanda aspiratörünüzün yüzeyini temizlemek amacı ile de kullanabilirsiniz. Bu sayede mutfağınızda parlayan bir aspiratörünüz olacaktır.

İzleyin: Aspiratör Filtresi Nasıl Temizlenir? | Aspiratör Filtresi Temizliği

X

Etiketlendi: