Belirli sebeplerde okulu bırakmış ya da okuma şansı olmamış bireylerin yetişkinlik döneminde okuma yazma yetisi kazanması ve eğitim kademeleri diplomaları almasını sağlayan Açıköğretim Okulları, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine ait bir kuruluştur ve ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerinde dersler vererek bireylere bu seviyelerdeki eğitim diplomalarını alma şansı sunar. Her yıl içerisinde ise Açıköğretim Okulları için belirli bir kayıt yenileme dönemi belirlenmektedir.

Açıköğretim Lisesi

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bir kuruluş olan ve 18 yaşını aşmış bireylere eğitim diploması kazanma hakkı sunan Açık Öğretim Okulları; ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde eğitimleri uzaktan alma imkanı bulduğunuz ve bu derslerin sınavlarına internet üzerinden katılarak daha önce kazanmadığınız öğrenim diplomalarını kazanabildiğiniz bir kurum. Bu kurumda okuduğunuz zaman ise normal bir okul gibi sabah ya da akşamları gidip fiziki olarak derslere katılmanız gerekmemekte. Devamsızlık gibi durumların yer almadığı AÖO bünyesinde eğitiminizi tamamlarken ihtiyaç duyacağınız çok bir kaynağa da gerek kalmıyor. Açıköğretim Okulları içerisinde son kademe olan Açık Öğretim Lisesi için ise kayıt yenileme dönemi başlamış durumda.

AÖL kayıt yenileme

AÖL öğrencisi bireylerin 3. dönem kayıt yenileme işlemleri için süreç belirlendi ve zaman akmaya başladı bile. 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde yapılacak ola  3. dönem sınavlarına katılmak için ise 17 yaşını doldurmuş, 18 yaşından gün almaya başlamış olan bireylerin tamamının kayıt yenilemesi gerekmektedir. AÖL kayıt yenileme işlemleri için ise belirlenen son tarih 29 Nisan olup, 29 Nisan günü içerisinde mesai bitiş saatine kadar kayıt yenilemesini yapmamış olanlar ise Temmuz ayı içinde yapılacak olan 3. dönem sınavlarına katılma haklarını kaybedecekler.

AÖL kayıt yenileme ile ilgili önemli açıklamalar

Kayıt yenileme tarihinin belirlenmesi ile birlikte MEB resmi internet sitesi de kayırlar le ilgili bilgilendirme mesajları atmaya başlamış durumda. İşte kayıt yenileme yaptırmak isteyenlerin okuması gereken önemli açıklamaları:

  • Öğrencilerin Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi içerisine girerek adres sekmesi adı altında bulunan adres ve telefon bilgilerini güncellemeleri gerekmekte.
  • Sistemde özel durumu tutuklu veya hükümlü olarak kayıtlı olan öğrencilerin ise 3. dönem sınavları adına kayıt yenilemeleri yapılmayacaktır. Kayıt yenileme süreci içerisinde cezaevinde çıkanların kayıt yenilemesi ise cezaevi öğretmenleri ya da personelleri tarafından yapılabilmekte.
  • Özel durumu tutuklu olarak geçtiği esnada kaydı silinen ve bu kaydı yenilemek isteyenlerin ise Halk Eğitimi Merkez Müdürlükleri’ne müracaat ederek buradan gerçekleştirebilirler.
  • Açıköğretim Lisesi sisteminde kayıt yenileme parası yatırma ekranı bloke edilmiş olan ve hesabında ASKIYA ALINMIŞ ÖĞRENCİ yazan öğrencilerin ise yine Halk Eğitimi Merkez Müdürlüklerine müracaat ederken bu askıya alınma durumunun kaldırılmasını talep etmesi gerekmekte.
İLGİLİ MAKALE  Açık liseye nasıl geçilir? (Kaynak: soru.com.tr)

Açıköğretim Lisesi kayıt yenileme nasıl yapılır?

Açıköğretim sınavlarına katılmanız için her yeni sınav dönemi ile birlikte belirtilen şartları yerine getirin ve harç ücretini yatıran öğrenciler sınavlara girmeye hal kazanacak. Açıköğretim Lisesi başvurusu yapmak için harç ücretlerinizi devlet anlaşmalı banka gişelerinden, ATM ya da mobil işlemler üzerinden yatırabilirsiniz. Dekontunu saklamanız gerekmekte olup bu dekont ile kayıt yenileme işleminde ödeme onayını gerçekleştireceksiniz. Açıköğretim Okulları resmi sitesi üzerinden ya da bulunduğunuz bölgedeki Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri’nden kayıt yenileme işlemleriniz otomatik olarak gerçekleştirilecektir.

Kayıt yenileme için gereken evraklar?

Kayıt yenileme işlemler harç ücretleri ödendiği takdirde Açıköğretim Okulları resmi sitesinden otomatik olarak yapılmaktadır ve bu nednele bankaya ödeme yaptığınız dekont dışından herhangi bir evrak gerekmeyecektir. Daha sonrasında tekrar sınav ücreti ödememek adına dekontunuzu saklamanız ve sistemsel herhangi bir hataya karşı görevlilere iletmeniz gerekir.