Anne sütü bebek için hiç kuşkusuz çok önemli bir besin kaynağıdır. Bebeğin dünyaya geldiği andan itibaren onun temel fizyolojik ihtiyaçlarını karşılaması açısından oldukça önemlidir. Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine içeren ideal besin kaynağıdır. Özellikle ilk 6 ay kritik dönemdir. Çünkü bebeği çeşitli hastalık ve enfeksiyonlardan koruyan bir kalkandır. Yapılan araştırmalarda anne sütü alan ve almayan çocukların çok ciddi farklılıkları olduğu saptanmıştır. Sağlıklı bir gelişim için anne sütü çok önemlidir. Bebeğin zihinsel, sosyal, duygusal, dil ve psikomotor gelişim alanlarının tamamını etkilemektedir. Bazen anne sütü çeşitli nedenlerden dolayı kesilmekte ve ya çok azalmaktadır. Peki, anne sütünü arttırmanın yöntemleri nelerdir? Hep beraber bakalım.

1- Su tüketimi

Anne sütünü arttırmanın ilk aşaması bol su tüketimidir. Emzirme işlemi bittikten sonra kaybedilen sıvıyı bol su tüketerek dengeleyebiliriz. Günde ortalama 2-3 litre su tüketimi yapılması gerekir. Su tüketimi anne sütünün kalitesini de arttırır. Bol sıvı tüketimi ile gebelikte alınan fazla kilolardan da kurtulmuş olunur.

2- Besin dengesi

Gebelikten sonra annenin dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmesi ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Süt ve süt ürünleri, et ürünleri, baklagiller, tahıllar gibi besinlerin dengeli bir şekilde tüketilmesi gerekir. 1 öğün dengeli beslenmediğinde annenin sütü azalır ve sorunlar yaşamaya başlar. O yüzden dengeli beslenmek şart.

3- Dengeli uyku

Doğumun ilk günlerinde dengeli bir şekilde uyumak pek mümkün değil ama bebek uyurken annenin de dinlenmesi çok önemli. Yeterli uykuyu alan anne rahat bir şekilde süt üretir. Baskı ve stresten uzak olduğu için süt üretimi artar.

4- Tahin pekmezi

Tahin pekmezinin tüketilmesi anne sütünü arttırmakla beraber bebeğin beyin gelişimine de olumlu bir etki yaratır. Hem anne için sağlıklı ve faydalı hem de bebeğin gelişimi için çok önemli. Annenin daha dirençli ve güçlü olmasını sağladığından süt üretimini de arttırır.

5- Memenin tamamen boşalması

Memenin tamamen boşalması ile anne daha sağlıklı ve fazla süt üretimi gerçekleştirir. Geceleri emzirmekte anne sütünü arttırdığından geceleri emzirdikten sonra kalan sütü sağıp saklanması daha doğru olacaktır. Böylece annenin süt üretimi artmış olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Annelerin ve babaların doğum izni kaç gündür?

6- Meme bakımı ve hijyen

Meme bakımı oldukça hassas ve önemli bir konudur. Hem bebeğin sağlığı hem de annenin sağlığı için çok önemli. Memeye hafif ve nazikçe yapılan masajlar süt üretimini uyardığı için annenin süt üretimi artacaktır. Bunun sık tekrar edilmesi anne sütünün düzenli bir şekilde artmasına neden olacaktır.

9- Doğru emzirme pozisyonu

Doğru emzirme pozisyonu, emzirme sırasında annenin acı çekmeden bebeğe süt vermesini ve yeterli süt vermesini sağlar. Bebeğin doğru tutulması ve nasıl emzirilmesi gerektiğini bilmek çok önemlidir. Doğru emzirme uygulanamazsa hem anne hem bebek için kötü sonuçlar doğabilir. O yüzden doğru emzirme tekniği uygulanmalı.

X