Sinir hali ve sürekli olarak agresiflik bir psikolojik sorundur. Ancak bu psikolojik sorunun da bazı fiziksel nedenleri ve yansımaları bulunmaktadır. Vücutta bazı hormonların aşırı salgılanması kişinin duygu durum değişimlerinde sıklaşmalara neden olur. Bu durum kapsamında serotonin hormonunun daha az salgılanması sinirli bir yapıda kalmamıza ve sakinleşmemizin zorlaşmasına yol açar. Adrenalin yüksekliği aşırı sinir belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açar. Bazı gıdaların tüketilmesi ise bu iki hormon arasında denge kurulmasına yardım eder.

Ani öfke patlamalarını ortadan kaldıran gıdalar

Öfke patlamaları, sinir krizleri ve sürekli depresif kişiliklere sahip olmak ne dışarıdan hoş görünen ne de bünyenize iyi gelen bir durumdur. Bu sinirli hali üzerinizden atmanız ve de daha dengeli bir ruh haline sahip olmanız için ise bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçlar vücutta hormon dengesinin yeniden kurulmasına yardımcı olarak sinir halinin geçesini ve beynin yatışmasını sağlar. Ancak psikolojik sorunlara karşı kullanılan ilaçlar yan etkileri ile çoğu kişi tarafından son çare olarak görülür. Bunun yanında bir de müjdeli haber vermek gerekiyor ki, artık ani öfke patlamalarına karşı ilaç yerine kullanabileceğiniz gıdalar var. Bu gıdaların tüketilmesi sayesinde sinirli yapıdan uzaklaşabilir ve iç huzurunuzu bulmaya daha yakın bir hale gelebilirsiniz. İşte siniri yatıştıran, ani öfke patlamalarını ortadan kaldıran gıdalar:

Triptofan zengini gıdalar

Triptofan, beyne kendini iyi hissetmesi için sinyaller gönderen bir serotonin ön maddesidir. Beynin sinir halinden çıkması ve huzur, mutluluk gibi duyguları hissetmesini sağlayan triptofan besinlerin içerisinde de yer alır. Triptofan bakımından zengin gıdaların tüketilmesi sayesinde beyne giden sinir ve öfke sinyallerine karşılık olarak çok hızlı bir şekilde triptofan iletimi sağlanır. Triptofan amino asidini içeren besinler arasında ise hindi, yağsız kırmızı et, tavuk, peynir, muz, böğürtlen, fındık, fıstık, keten tohumu ve susam bulunur. Günde bir porsiyon kadar bu besinlerden tüketmek sinir halinin hızlıca geçmesini ve öfke patlamalarının yaşanmasının önüne geçilmesini sağlar.

Omega-3 yağ asitleri içeren gıdalar

Omega-3 yağ asidi beyinde yer alan yağ döngüsünde en önemli rolü oynayan yağ asididir. Aynı zamanda bağırsaklarda çalışma düzeni kurumasını sağlayan omega-3 yağ asidi hem bağırsak florasını iyileştirmesi hem de bağırsaklarda yararlı bakterileri arttırması ile dolaylı yoldan daha dengeli ve huzurlu bir ruh haline kavuşmayı sağlar. Bunun yanı sıra beynin yüzde 60’ını oluşturan yağlar arasında yer alan omega-3 beyinde yağ döngüsü kurar ve sinir hücrelerinin daha hızlı çalışmasını sağlayarak anksiyete ve depresyon gibi sinire yol açan hastalıkların önüne geçer. Omega-3 yağ asidini soğuk su balıkları olan uskumru, hamsi ve sardalya gibi balıklardan ve aynı zamanda keten tohumu, ceviz ve avokado gibi gıdalardan temin edebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Bu kür sayesinde cildinize en ufak leke dahi kalmayacak! İşte pürüzsüz cildin sırrı

D vitamini içeren gıdalar

De vitamininin en az bilinen faydaları arasında kaygıyı azaltma bulunmaktadır. Beynin kaygı hisseden kısımlarında rahatlama yaşanmasına yardımcı olan D vitamininin besinlerden alınması halinde ise daha huzurlu ve dengeli bir ruh haline bürünebilirsiniz. D vitamini bakımından zengin gıdalar arasında ise süt ve süt ürünler ile hayvansal protein bakımından zengin gıdalar yer almaktadır. Aynı zamanda D vitamininden daha fazla faydalanmak için güneş ışığından da yaralanmak önemlidir.

Fermente gıdalar

Fermente gıdaların içerisinde mayalarda bulunan probiyotik maddeler yer almaktadır. Bu yararlı probiyotik organizmalar bağırsaklarda yararlı bakteri sayısını arttırır ve bu şekilde beynin depresyon, sinir ve öfke hallerinden çıkmasına yardımcı olur. İnsan kendisini daha mutlu ve huzurlu hisseder. Probiyotik içeren fermente gıdalar arasında yoğurt, kefir, tarhana, turşu gibi mayalanan gıdalar yer almaktadır.