Evde geçirilen sürelerin artmasından dolayı insanlar kendilerine vakit geçirecek alternatifler ararlar. Bunların başında da oyunlar gelir. Bilgisayar oyunlarıyla vakit geçirmeyi sevmeyenler, fiziksel olarak oynayabilecekleri oyunları daha çok tercih ederler. Amiral battı oyunu tam da bu tarz oyunu zevki olanların oynayabileceği oyunlardandır. Bu oyun hemen hemen her yaştan kişinin oynayabileceği oyunlara arasında yer alır. Dolayısıyla herkesin oynayabileceği bir oyundur. Oyun tahtası ve oyun taşlarının olması yeterlidir. Kareli kâğıt ve kalem ile de rahatça oynanabilir. Oyun kurallarını bilenler, oyunu daha rahat oynayabilirler.

Amiral Battı Kuralları Nelerdir?

Oyunların zevkli olmasını sağlayan durum oyun kurallarının bilinmesidir. Amiral battı oyun kuralları herkesin öğrenebileceği kuralları içerir. Bu sayede bu oyunu herkes oynayabilir. Eğitici bir oyun olması nedeniyle, oyun oynayanlara eğlenceyle birlikte bilgi de verir.

Oyunun temel kuralları şu şekildedir;

  • Oyunun oynanabilmesi için en az iki kişi olması gerekir.
  • Oyun taşları ya da oyun tahtasıyla oynanabileceği gibi, kareli kâğıt ya da kalem yardımıyla da oynanabilir.
  • Oyuncular karelerine Amiral, kruvazör, muhrip ve denizaltı yerleştirmelerini yaparlar.
  • Oyun için belirlenen bir süre yoktur. Sıkılana kadar oynayabilmek mümkündür.

Amiral Battı Ne Tür Bir Oyundur?

İnsanlar çok fazla oyun türü tercihinde bulunabilirler. Bazı kişiler için zekâ oyunları her zaman daha eğlencelidir. Amiral battı oyunu da en eğlenceli zekâ oyunlarından bir tanesidir. Strateji oyunu olarak da bilinir. Bu oyunu oynayanlar, nasıl hamleler yapması gerektiğini öğrenebilirler.

Dolayısıyla bu tür oyunlardan zevk alanların çok fazla eğlenebileceği oyunlardandır. Amiral battı oyunu çok eski zamanlardan beri olan bir oyundur. Teknoloji gelişiminden dolayı çok fazla oyun ortaya çıksa da, bu oyunu sevenler oyunu ayrı bir yerde tutarlar. Sıkıcı zamanlarını geçirmek içinde mutlaka tercih ederler.

Amiral Battı Oynama

Amiral Battı Oynama

Amiral Battı İlk Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Bugün bile popülerliğini korumaya devam eden amiral battı oyununun ilk çıkışı, çok eski zamanlara dayanır. Öyle ki bu oyun insanların hayatında uzun zamandan beridir vardır. Oyunla alakalı olarak net bir tarih bilgisi yoktur. Bunun nedeni de buna benzer oyunlarında olmasından kaynaklanır. Farklı toplumlarda da bu oyunu benzer oyunlar vardır ve bu da bu kafa karışıklığının oluşmasına neden olmuştur.

İLGİLİ MAKALE  Bir devrin sonuna geldik! FIFA oyun serisinin adı değişecek

Amiral battı oyunu 1.Dünya Savaşı sırasında Fransız askerleri tarafından oynanan bir saldırı oyunudur. Bir inanışa göre Fransız askerlerin boş zamanlarını geçirmek için bu tarz bir oyun ortaya çıkardığı düşünülür. Oyun için askerler çoğunlukla kalem ve kâğıt kullanmışlardır. Amiral Battı Fransız askerlerinden sonra Rus askerleri arasında da oynanmaya başlamıştır. Rus askerleri oyunu Fransız askerlerinden biraz farklı oynamıştır. Bunun nedeni de Horsman’ın geliştirdiği Basilinda oyunudur.

Amiral Battı Oyununa Nasıl Başlanır?

Amiral battı oynayacak olanlar oyunu hangi kanaldan oynayacaklarına karar vermelidir. Online ya da dijital kanal, oyun kutusu gibi seçenekler vardır. Bunlar yoksa kâğıt ve kalem alınarak oyun alanının hazırlanması gerekir.

Oyun alanının rahatça hazırlanabilmesi için, kareli kâğıt kullanılması tavsiye edilir. Oyun başlangıcında oyuncular kullanacaklara kâğıtlara 10*10 olacak şekilde bir ızgara hazırlarlar. Oyun için ilk aşama budur.

İzleyin: Amiral Battı Nasıl Oynanır?

Amiral Battı Oyunu Nasıl Çizilir?

Amiral battı oynayacak olanların oyun alanını kâğıda çizmesi gerekir. Izgaralar şeklinde iki tane 10*10’luk kareler çizilir. Sütunlara harfler yazılır. Satırlara ise rakamlar yazılır. Toplamda 4 tane ızgara olması gerekir.

İlk ızgara gemiler için, ikinci ızgara ise, atışları kaydetmek için kullanırlar. Gemiler oyuncular tarafından belli kurallar dâhilinde, diğer oyunculardan gizlenerek yerleştirilir. Gemilerin yatay ve dikey olarak yerleştirilmesi gerekir. Karelerin sayısında gemi türüne göre değişiklikler olabilir.

Amiral Battı Nasıl Çizilir?

Amiral Battı Nasıl Çizilir?

Amiral Battı Oyunundaki Gemiler Nasıl Yerleştirilir?

Amiral battı oyununda farklı boyutlarda olan gemiler vardır. Bu gemiler oyun içerisinde belli kurallarla yerleştirilirler.

Yerleştirme şekilleri şöyle olmalıdır;

  • 1 adet amiral gemisinin 4 kareye
  • 2 adet kruvazörün 3 kareye
  • 3 adet muhripin 2 kareye
  • 4 adet denizaltının ise 1 kareye yerleştirilmesi gerekir.

Bu yerleştirmeler doğru bir şekilde iki oyuncu tarafından da yapılmalıdır. Yapıldıktan sonra ise oyuna başlanabilir. İki oyuncunun da toplamda 10 gemisi vardır. Oyun içerisinde 20 kare içerisine gemilerin yerleştirilmesi gerekir. Oyun kağıt üzerinden oynanacaksa mutlaka 2 kişi olması gerekir. Fakat dijital ortamlarda bir başkasının olmasına gerek yoktur. Burada gemilerin yerleştirilmesi otomatik olarak bilgisayar tarafından yapılır. Oyunun ilerleyebilmesi için, oyuncunun atış yapması gerekir. Tüm gemiler battığı zaman oyun kazanılmış olur. Zeka ve strateji oyunu arayanlar için bu oyun idealdir.