İş sahibi olmak isteyenlere sevindirici haber Almanya’dan geldi. Açıklanan habere göre Almanya 7 bin 200 Türk işçi arıyor. Başvuru şartlarını yerine getiren bireyler Almanya’da havalimanlarında görev alacak. Almanya’dan gelen bu açıklama ile birlikte çalışmak isteye Türk bireylere istihdam sağlanmış olacak. Yapılan açıklamada Almanya’da havalimanında çalışacak olan Türk işçilere verilecek olan saatlik ücretler de açıklandı. Başvuru detayları ve koşulları açıklanan Almanya işi alımına başvurular için süre de belirlendi.

Almanya Türk işçi arıyor

Uzun yollardır Almanya ve Türkiye arasında istihdam birliği sağlanıyor. 70’li yıllardan beri vatandaşlarımız Almanya’ya yerleşiyor ve hem Almanya’da istihdam sağlıyor hem de kendilerine yeni bir hayat kuruyorlar. Bu istihdam birliği kapsamında ise yeni bir haber daha geldi. Almanya’da bulunan havalimanında yeterli işçi olmayışı ve istihdam sorunu yaşanması, bu noktada Türk işçilere olan ihtiyacı tetikledi. Federal iş ve işçi bulma kurumu olan Federal Çalışma Ajansı, Almanya’da yaşanan istihdam sorununa yönelik işçi eksikliğinin giderilmesine dair Türkiye’den işçi çağrılması yönünde bir adım attı. Ajans tarafından yapılan açıklamaya göre Almanya havalimanında çalışmak üzere Türkiye’den havalimanı personeli getirileceği ve personellerin özel izne tabi tutulacağı açıklandı.

Son gün 6 Kasım

Almanya’da havalimanında çalışmak üzere getirilecek olan Türk işçilerin başvurabilecekleri son tarih ise 6 Kasım. 6 Kasım tarihi ile birlikte işçi alımı süreci son bulmuş olacak. Başvuru yapmak isteyen ve koşulları yerine getiren bireylerin bu tarihten önce başvurularını tamamlamaları gerekiyor. Bu kapsamda düzenlemeler de 6 Kasım tarihi ile son bulmuş olacak.

Onay alma süreci beklenmeyecek

Açıklanan bilgilere göre Türkiye’de bulunan Alman diplomatik temsilcilerin getirilecek olan Türk işçiler için Federal Çalışma Ajansı’ndan onay almasına gerek olmayacak. Bu kapsamda işe alınacak olan bireylerin çalışacakları alanlar da açıklandı. Almanya’da bulunan havalimanında çalışmak üzere getirilecek olan havalimanı personellerinde istihdam sağlanacak olanların ve özel yolcu izni kapsamında olacakların, bavul taşıma hizmeti veren işçiler, sürücüler ve check-in görevlileri olacağı açıklandı. Ayrıca bu doğrultuda Almanya’da çalışacak olan Türk işçilerin vize işlemlerinin 2 – 3 hafta içerisinde tamamlanacağı da açıklandı.

Saatlik ücret en az 14 Euro 25 cent

Federal Çalışma Ajansı sözcüsü tarafından yapılan açıklamalarda, Almanya’da bulunan havalimanında çalışacak olan Türk işçilere verilecek ücrete de değinildi. Türkiye’den getirilecek olan işçilere saatlik ücret olarak en az 14 Euro 25 cent ücret ödenecek. Ayrıca Türkiye’den getirilecek olan işçilere resmi tatillerin dışında her hafta Pazar günü haftalık izin verileceği ve mesai ücretlerinin de ek ücrete dahil olacağı da açıklandı. Tüm ücretlerin eksiksiz olarak verileceği ve aynı zamanda getirilecek olan Türk işçilerin barınma ihtiyaçlarının da karşılanacağı açıklandı. Almanya’da havalimanında çalışmak üzere işe alınacak olan Türk işçi arayışı devam ediyor.

İLGİLİ MAKALE  İş arayanlara müjde: Almanya Türkiye'den işçi alacağını duyurdu!

Başvuru şartları neler?

Almanya’da havalimanında çalışmak üzere başvuru yapacak olan bireylerden belirli koşulları sağlamaları isteniyor. Almanya’da havalimanı işçisi olarak çalışmak isteyen bireylerin yerine getirmesi gereken koşullar ise şu şekilde:

  • A2 seviyesinde Almanca konuşma kabiliyeti
  • Hava yolu birliği olarak bilinen IATA’nın gerekliliklerin karşıladığını gösteren sertifika
  • Tehlikeli madde eğitimleri almış olma
  • Alman güvenilirlik kontrollerin gereksinimlerini karşılıyor olma

Başvurular nasıl yapılıyor?

Almanya’da havalimanında işçi olarak çalışmak isteyen Türkiye vatandaşı bireylerin başvurularını İŞKUR içerisinde şirketlere yapması yeterli oluyor. Şirketler, alım yapmak istedikleri pozisyonlar ile ilgili İŞKUR üzerinden bildirimler yayınlıyorlar ve bu kapsamda çalışmak isteyen, koşulları yerine getiren ve eğitimli bireyler İŞKUR başvurularını gerçekleştirerek geri dönüşleri beklemeye başlıyorlar. Alımlar için son gün olan 6 Kasım tarihine kadar İŞKUR üzerinden başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

X