Yerli ve milli insansız hava aracı Bayraktar TB2 için yapılan övgüler her geçen gün artıyor. Rusya ve Ukrayna ülkeleri arasında yaşanmaya başlayan krizde Ukrayna tarafından kullanılması ile pek çok ülkenin ilgisini çeken Bayraktar Tb2 teknik, yazılım, donanım ve tasarım özellikleri ile birbirinden farklı ülkelerin basın ve medya grupları tarafından övgülere konu oluyor. Bayraktar TB2 için daha önce de övgü içeren haberler paylaşan Alman basınından bir övgü daha geldi.

Alman basınından Bayraktar TB2 övgüsü

Yerli teknoloji ve savunma firması Baykar Teknoloji tarafından üretilen İHA ve SİHA’lar birçok ülke tarafından övgülere konu olmaya devam ediyor. Özellikle bugüne kadar atıldığı görevlerde üstün başarı gösteren Bayraktar TB2 model SİHA için dünyanın pek çok farklı yerinde hayat geçirilen uygulamalar, farkı ülke basınlarında övgüler ve hatta yazılan şarkılar sürekli olarak gündemde. Bayraktar TB2 için daha önce de övgülerde bulunan Alman basınında bir övgüye daha yer verildi. Türkiye’nin askeri endüstrisini inceleyen Alman Focus internet sitesi tarafından yapılan haberde Bayraktar TB’nin Rusya dahil tüm dünyada bulunan müşterilere ilham olduğu söylendi. Aynı zamanda Focus tarafından yazılan haberde Türkiye’nin savunma sanayiinde yaptığı atılımları kendi kendine yeterlilik amacı güttüğüne ve bu amaca doğru başarılı bir ilerleyişin bulunduğuna yer verildi.

Hedef tamamen yerli olmak

Alman basınında yayın yapan Focus internet sitesi tarafından hazırlanan haberde aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalara da yer verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin savunma teknolojisi alanında yüzde 70 kendisine yetebilen bir ülke olduğunu açıkladığını dile getiren Alman Focus sitesi, Türkiye’nin bu alanda hedefinin yüzde 100 noktasına ulaşmak olduğuna yer verdi.

Bayraktar TB2’nin ismi her geçen gün yayılıyor

Yerli ve milli üretim SİHA Bayraktar TB2 için yapılan övgüler, yazılan şarkılar ve hatta basılan pullar bile var. İlk olarak Azerbaycan – Ermenistan krizinde rol alan ve daha sonra Ukrayna savunmasında kendini gösteren Bayraktar TB2 dünya çapında adını duyurmaya devam ediyor. Baykar Teknoloji ürünü olan Bayraktar Tb2 için İngiltere, Almanya ve Amerika basınlarında övgü dolu haberler yapıldı. Ancak Bayraktar TB2 için gelen tek iyi yorumlar bunlar değil. Ukrayna halkı tarafından kriz esnasında kullanılması ve bu kullanımda gösterdiği başarı ile bir sembol haline getirilen Bayraktar TB2, halk bestelerine konu oldu.

İLGİLİ MAKALE  Norveç'ten dev Bayraktar TB2 adımı! Polonya ve Litvanya'dan sonra Norveç halkından da Ukrayna'ya destek geldi

Bağış kampanyalarında yer alan ve pek çok Avrupa ülkesi tarafından bağışlar toplanarak satın alınan Bayraktar TB2 için Litvanya’da özel seri bir pul bile bastırıldı. Litvanya Posta Teşkilatı tarafından bastırılan pullar satın almak isteyen herkes için internette yayınlandı. Bu şekilde de elden ele, dilden dile Bayraktar TB2 ismi yayılmaya devam ediyor. Baykar Teknoloji mühendislerinin başarılı zihin ve ellerinden çıkan SİHA modeli Bayraktar TB2, emin adımlarla bir Türk efsanesi olma yolunda ilerlemeye devam ediyor.