Ülkemizde salgının getirmiş olduğu koşullardan dolayı bazı sektörler hizmet vermeye durdurmak zorunda kalmıştır. Bundan dolayı işsizlik oranında bir hayli artmaya başlamıştır. Kimileri ev kiralarını ödeyemezken kimileri kuru ekmeğe tabii olmuştur. Zor durumda kalan insanlara yardım eden birçok kuruluş bulunmaktadır. Bunlardan biride Ahbap yardım derneğidir.

Ahbap yardım derneği, toplumsal yardımlaşmayı ön planda tutan, ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermek için kurulmuştur. İhtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla birçok etkinlik düzenlemiştir ve düzenlemeye de devam ediyor.

Bu etkinlikle şöyle;

 • Bağış Toplamak
 • Dergi, gazete gibi yayınları çıkarmak
 • Sosyal Tesisler kurmak
 • Tiyatro, sergi gibi eğlence etkinlikleri düzenlemek

Yukarda saymış olduğum etkinlikler Ahbap Derneğinin yapmış olduğu etkinliklerden sadece bir kaçıdır. İhtiyaç sahiplerine yardım etmek ve onların yüzende bir gülümseme oluşturmak için bu gibi etkinliklere devam etmektedir.

Ahbap

Ahbap

Ahbap Derneğinin Sunmuş Olduğu Yardımlar Nelerdir?

Gerçekten ihtiyaç sahibi iseniz ve sizden daha çok yardıma ihtiyacı olabilecek kişiler olduğunu düşünmüyorsanız gönül rahatlığı ile başvuru yapabilirsiniz. Siz yardımı aldığınız zaman sizden çok daha kötü durumda olanların bu yardımı alamaması hiç hoş bir durum ortaya çıkarmayacaktır. Ahbap derneğinden sosyal yardım, sağlık yardımı, eğitim yardımı ve sahne emekçileri yardımı alabilirsiniz. Sosyal yardımlar bir çok konuyu kapsamaktadır. Bu konulara göz atalım.

Ahbap Derneği Gıda Desteği

Ahbap derneğinin sunmuş olduğu gıda yardımından, işini kaybetmiş olanlar, ücretsiz izine çıkarılanlar, maddi sıkıntı içinde olan herkes başvuru yapabilir. Başvurudan sonra belirli kriterler kontrol edilir ve bu kriterleri karşıladığınız takdirde size yardım edilecektir. Başvuru sırasında sizden telefon numarası ve mail adresi istenmektedir. Başvurunuz onaylandığı takdirde size sms ve mail gönderilecektir.

Sms ve mail geldikten en geç 1 hafta içinde yardımlar size ulaştırılacaktır. Başvuru yaptıktan sonra sizden bir takım belgeler istenecektir. Bu belgeler gerçekten yardımı ihtiyacınız olup olmadığını kontrol etmek içindir. Belgeler e-devlet üzerinden kolayca sağlanabilmektedir. Lütfen belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim ediniz.

Bu belgeler;

 • TC Kimlik Belgesi
 • Nüfus Kayıt Örneği Belgesi
 • İkametgah Belgesi
 • Taşınmaz Kayıt Belgesi
 • SGK Hizmet Dökümü Belgesi

Bu belgeler dışında ihtiyaç halinde başka belgelerde istenebilir. İstedikleri belgeleri e-devlet üzerinden indirerek ahbap derneğinin internet sitesinden belge yöntemi ekranından çok hızlı ve kolay bir şekilde yükleyebilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Elektrik çarpmasına ne iyi gelir? (Kaynak: izlehaber.com)

Ahbap Derneği Tadilat Yardım Desteği

Ahbap derneğinin tadilat yardımı için başvuruda bulunabilirsiniz. Evinizin herhangi bir yerinde tadilat ihtiyacınız varsa, bu konuda doğru bilgiler vererek başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra bulunmuş olduğunuz şehirde bu tadilat ile ilgili bir yardımcı çıkarsa size bilgi verilir. Genellikle 30 gün içerinde onay ya da red mesajı gelmektedir. Ahbap yardım derneği şuan için tadilat yardım desteğini durdurmuştur. İleriki zamanlar tekrar hizmete açıldığında size bilgi verilecektir.

Ahbap Derneği Giysi ve Bebek Ürünleri Yardımı

Sosyal yardımlar alanında başvuru yapabileceğiniz bir diğer yardımda giysi ve bebek ürünleri yardımıdır. Başvuru sırasında sizin için bir takım sorular yöneltilecektir. Bu sorular sayesinde nelere ihtiyaç duyduğunuz anlaşılacak ve ona göre yardım edilecektir. BU başvuruda da bir takım belgeler istenecektir. Kendiniz ve çocuğunuz dışında başka bir kişi için yardım kabul edilmeyecektir. Ahbap derneği giysi yardımı ve bebek ürünleri yardımı da kısa bir süreliğine durdurulmuştur. Siz başvurunuzu yapınız. Hizmet açıldığı zaman size bilgi verilecektir. Genellikle 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Ahbap derneğinin ev için eşya yardımı, barınma ve konaklama yardımı ( kira yardımı ) ve nakliye yardımı da mevcuttur. Diğer yardımlar gibi bur yardımlara da ahbap derneğinin internet sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Gerekli belgeleri yüklemeniz halinde size bilgi verilecektir. Bu konuda yardım talepleri çok olduğunu için biraz daha geç cevap gelmektedir. Siz başvurunu yapmalı ve beklemelisiniz.

Ahbap Derneği Sağlık Yardımları

Ahbap derneği sağlık alanında da yardımlar gerçekleştirmektedir. Sağlık yardımına ihtiyaç duyan hastalar için temin etmekte zorluk çektikleri medikal malzemeler için destek vermektedir. Bu medikal malzemeler şunlardır;

 • Oksimetre Cihazı
 • Oksiyen Cihazı
 • İşitme Cihazı
 • Aspiratör Cihazı
 • Hasta Sandalyesi
 • Hasta Yatağı
 • Protez ve Ortez
 • Solunum Cihazı

Yukarıda belirtmiş olduğumuz cihazları ihtiyaç halinde ve belirli kriterler sağladığınız takdirde size yardımı yapılacaktır. Ahbap derneği internet sitesi üzerinde başvuru yaptığınızda size bir takım sorular sorulacaktır. Ve sağlık yardımı içinde bir takım belgeler istenmektedir. İnternet sitesi üzerinde yer alan belge yönetimi ekranında yükleyebilirsiniz. Yoğunluk sebebi ile bu yardımlarda şuan kapalı durumdadır. Yeniden aktif konuma geldiğinde haberdar olmak için başvuru sayfasından ‘ Bilgilendir ‘ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Çiftçinin yüzünü güldürecek bir yeni haber daha geldi! 1,5 milyon liralık yardım yolda

Ahbap Derneği Eğitim Yardım Desteği

Ahbap derneği eğitime büyük önem vermektedir. Bu nedenle öğrencileri büyük eğitim destekleri sunmaktadır. Ahbap derneğinin internet sitesi üzerinden eğitim desteğine başvuruda bulunabilirsiniz. 18 yaş altı öğrenciler başvuru yapamamaktadır. Bunun için velisi veya vasisi tarafından başvurabilir.

Ahbap Derneği Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ahbap derneği yardım başvurusu için sizden bir takım belgeler istemektedir. Bu belgeler gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşılabilmek için istenmektedir. Bir kaç belge dışında diğer tüm belgeler e-devlet sistemi üzerinden temin edilmektedir. Peki bu belgeler nelerdir? Birlikte göz atalım.

 • TC Vatandaşı Kimlik Belgesi
 • Kimlik Resmi
 • SGK Hizmet Dökümü Belgesi
 • Yerleşim Yerini Gösteren Belge
 • Tescilli araç belgesi ve taşınmaz kaydı
 • Fakirlik Belgesi
 • Engelli Belgesi

Fakirlik belgesi ve engelli belgesi dışından diğer tüm belgeleri e-devlet sistemi üzerinden temin edebilirsiniz. Fakirlik belgesini bağlı olduğunuz muhtarlıktan temin edebilirsiniz. Engelli belgesi iste heyet tarafında imzalı olması ve güncel olması gerekmektedir.