Günümüzde ortaokul döneminden sonra liseye örgün eğitim ile devam etmek istemeyen birçok öğrenci mesleki açık öğretim, açık lise ve açık İmam Hatip liselerini tercih edip kayıt yaptırmaktadır. Bu açık lise olayına ilgi gösterilmesinin birtakım sebepleri vardır. Bunlardan bir tanesi liseyi bitirme imkânı olmayanlardır. Aynı zamanda gelişen teknoloji ile birlikte bu açık lise olayına ilgi artmıştır.

Özel bir yerde çalışmak ya da devlette bir işe girmek için mutlaka lise mezunu olmak gerekir. Hayatın aslında her döneminde bu lise diploması sizin karşınıza çıkacaktır. Bundan dolayı diplomanın önemi artar. Açık lisenin bu kadar fazla tercih edilmesindeki bir diğer önemli neden ise okula gitmeden yılda 3 kez sınava girip okul bitirmektir.

Fakat mesleki açık öğretim lisesinde ya da açık imama hatip liselerinde gerekli olan mesleki derslere girmek zorunludur. Açık liseye kayıt olmak sandığımızdan çok daha kolaydır. Gerekli belgelerin yaşadığımız yerdeki halk eğitim merkezine götürerek bu işlem tamamlanabilir.

Açık Liseye Kayıt İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Açık liseye kayıt olabilmek için gerekli görülen bazı belgeler vardır.

Bunlar;

  • Bir tane vesikalık fotoğraf
  • Kimlik fotokopisi
  • En son mezun olunan belge

Bu belgelerin alınıp yaşadığınız yerdeki halk eğitim merkezine giderek açık lise kaydınız yapılır.

Açık Lisenin Avantajları

Her konuda olduğu gibi bu açık lise konusunda da bazı avantajlar ve dezavantajlar yer alır.

Öncelikle açık öğretimden okumanın avantajları şu şekildedir;

  • Eğer kişi üniversite hayali kuruyorsa ve üniversite sınavına daha iyi bir şekilde hazırlanmak adına açık öğretimin faydası olacaktır.
  • Okulun yanı sıra hem çakılıp ham okunmak istenildiğinde açık öğretim avantajlı hale gelir. Eğitim bitirilip aynı zamanda da eğitim alırken çalışmak adına çok faydalı bir seçenektir.

Bunlar açık lise okumanın avantajlarını oluşturur. Önemli olan açık lise okurken vaktin iyi değerlendirilmesinde. Bu zamanları ders çalışarak geçirmek çok daha verimli olacaktır.

Açık Lise Dezavantajları

Açık lise okumanın avantajını yanında bazı dezavantajları da vardır.

Bunlar;

  • Ders konusunda size yardımcı olacak bir kaynak yoksa ders anlama konusu biraz zorlaşabilir.
  • Vaktin iyi değerlendirilmesi durumunda birçok insan sizin önünüze geçebilir.

Fakat bu konuda avantajları ve dezavantajları insanın kendisi oluşturur. Ders çalışma planı yapılarak ve disiplinli bir şekilde ilerlenirse bu açık lise öğretimi büyük avantajlar getirir. Bu konuda en önemli olay disiplinlindir.

Açık Lise Diploması ile Örgün Eğitim Diploması Farkı Nedir?

Bu iki diploma arasında herhangi bir fark yoktur. Üniversitelerde bu her iki diplomada eşittir.

İzleyin: Örgün Eğitimden Açık Lise’ye Geçiş İşlemleri Nasıl Yapılır?

Açık Lise Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Açık öğretim lisesinde yılda 3 kez sınava girilir. Bu sınavlar şubat, mayıs ve temmuz aylarında yapılır. Bunlar kredi tamamlama sınavlarıdır. Açık lise sınavlarında bir dersten 20 soru sorulur başarılı bir sonuç alabilmek içinde 20 sorudan en az 9 tanesini bilmek gerekir. Bu açık öğretim lisesinden mezun olabilmek için kredilerin tamamlanması gerekir.

Açık öğretim liselerinde mezun olabilmenin bir diğer şartı da Millî Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu temel dersleri başarı ile geçmek gereklidir. Temel olarak verilen derslerden 3 kez başarısız olunması halinde başka ders alıp krediyi tamamlamak gerekir.

Etiketlendi:

, ,