Yaşanan Rusya ile Ukrayna arasındaki kriz yüzünden, bütün Avrupa ülkeleri yaptırımlar uygulamaya başladı. Bu ülkelerin arasında Birleşik Krallık’ta bulunmakta. Rus Milyarder Roman Abramovich’in İngiltere’ye girişi yasaklandı. Bu gelişmeler yüzünden de Abramovich, sahibi olduğu Chelsea Futbol Kulübü’nü satışa çıkardı.

Chelsea’nin yeni sahibi kim olacak?

Chelsea’nin şu an ki sahibi Roman Abramovich, İngiltere hükümetinin baskıları yüzünden, kendisinin Birleşik Krallık’ta bulunan tüm mal varlıklarını elinden çıkarma kararı aldı. Bununla beraber sahibi olduğu Chelsea Futbol Kulübü’nü de satışa çıkardığını açıklayan Rus milyarder Roman Abramovich, önceki haftalarda Chelsea Futbol Kulübü’nün satılık olmadığını açıklamıştı. Herkesin merak ettiği konu ise Chelsea Futbol Kulübü’nün yeni sahibi veya sahipleri kim olacak?

Conor McGregor Chelsea’yi satın almak istiyor

Ünlü UFC dövüşçüsü Conor McGregor, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Chelsea Futbol Kulübü’nü satın almak istediğini açıklamıştı. Bununla beraber kulübü satın almak için girişimlerde bulunduğu haberleri de yayılmaya başladı. Ancak Chelsea taraftarları bu durumdan rahatsız. Çünkü Conor McGregor’ın bir kulübü yönetemeyeceğini iddia eden Chelsea taraftarları, McGregor’ın Chelsea Futbol Kulübü’nü kötü bir şekilde yöneteceğinden korkuyor.

Birçok iş insanı Chelsea’ye talip oldu

Rus milyarder Roman Abramovich, sahibi olduğu Chelsea Futbol Kulübü’nü satışa çıkarması ardından birçok ünlü isim satılacak kulübe talip oldu. Bu taliplerden en ciddisi ise İsviçreli iş insanı Hansjoerg Wyss. Wyss, yaptığı açıklamalar ile oldukça ciddi olduğunu vurguladı. İsviçreli iş insanı Hansjoerg Wyss’ın yaklaşık olarak 5.1 milyar dolarlık bir serveti olduğu düşünülüyor. İş insanı Wyss, bu servetini tıbbi cihazlar üretimi ile biriktirmiştir. Konu hakkında konuşan Hansjoerg Wyss, “Roman Abramovich, Putin’in en yakında danışmanlarından ve arkadaşlarından biri. Diğer tüm oligarklar gibi, o da panik içinde. Abramovich, İngiltere’deki tüm varlıklarını elden çıkarmaya çalışıyor. Ayrıca, Chelsea’den çabucak kurtulma gayreti içerisinde. Ben ve diğer 3 arkadaşım, Chelsea’yi Abramovich’ten satın almak için salı günü bir teklif yaptık. 4-5 gün bekleyeceğiz. Abramovich, şu anda çok fazla şey istiyor. Chelsea’nin ona 2.4 milyar euro borcu varmış. Ancak, Chelsea’nin parası yok. Anlamı şu, Chelsea’yi satın almak isteyen biri bu 2.4 milyar euro’yu da ödemek zorunda.”

İLGİLİ MAKALE  CIES'in raporuna göre en değerli futbolcu Kylian Mbappe

Rus milyarder Abramovich tam bir fiyat belirlemedi

Chelsea’yi satın alma konusunda konuşan Wyss,”Tam satış fiyatını bilemiyoruz. Chelsea’yi satın alabildiğimi hayal edebiliyorum. Ancak, önce genel koşulları bilmeliyiz. Satın alırsam da tek başıma almayacağım. Benimle birlikte 6-7 yatırımcı daha olacak.” Sözlerini sarfetti. Açıklamalarına göre Chelsea’yi stın almak için birkaç yatırımcıdan yardım isteyecek olan Hansjoerg Wyss, tek başına bu külfetin altına girmek istemiyor.

Chelsea’yi şu an heyet yönetiyor

Roman Abramovich’in İngiltere’ye girişinin yasaklanması ardından Abramovich, kulübünün yönetimini Chelsea Mütevelli Heyetine bıraktı. Abramovich yaptığı açıklamada kulübün en iyi şekilde ve kulüp çıkarları için yönetileceğine inandığını ve yaşanan gelişmelerden ötürü kulübün yönetimini Chelsea Mütevelli Heyeti’ne süresiz olarak devrettiğini açıkladı. Abramovich’in yaptığı açıklama şu şekildedir: “Chelsea vakfının mütevelli heyetine kulübün yönetimini ve sorumluluğunu veriyorum. Şu anda kulübün, oyuncuların, personelin ve taraftarların çıkarlarını gözetmek için en iyi konumda olduklarına inanıyorum.”

Rus milyarder Roman Abramovich Chelsea’yi ne kadara satın aldı?

2003 yılında Chelsea Futbol Kulübü’nü satın alan Rus milyarder Roman Abramovich, kulübü satın almak için İngiliz iş adamı Ken Bates’e 140 milyon sterlin ödemek zorunda kalmıştı. Kulüp tarihinin efsane sahibi olarak anılacak olan Roman Abramovich’in gidişine belli taraftar kesimleri üzgün. Ancak yaşanan gelişmelerden ötürü bu durum olmak zorunda.