Başsağlığı mesajı, ölen kişinin tanıdığına gönderilen ve acısını biraz olsun hafifletmek amaçlı yazılan yazılardır. Çoğunlukla taziyeye gitmeden önce yazılır fakat derin anlamlar ve özlü sözler içererek karşıdaki kişinin üzüntüsü hafifletmeye çalışılır. Yapılmasının en önemli amacı ise içten üzüntüyü paylaşmaktır. Peki başsağlığı mesajı olarak ne yazılabilir?

Başsağlığı Mesajı Nedir?

Ölen kişinin yakınına gönderilen ve acılı günde derdine ortak olmak amaçlı gönderiler başsağlığı mesajlarıdır. Sevilen kişiye ‘ben senin yanındayım’ imajı çizmektir. En içten ve samimiyetle, ezbere konuşulmadan ve yanında mutlak surette bir hediyeyle acıya ortak olmayı gerektirir. İnternet üzerinden değil de bunun yerine kendi üzüntünüzü paylaşabileceğiniz özgün cümleler olmalıdır. Karşınızdaki kişinin çok vaktini almadan, konuşmanın özetini geçerek ve mutlaka en kısa zamanda yanına uğrayacağını bildirerek konuşmayı sonlandırabilirsiniz. Dilerseniz görüntülü konuşma yoluyla da üzüntülerinizi karşı tarafa aktarabilirsiniz. Görüntü, mesajlardan daha çok duygu bildirebilmenin yoludur.

Başsağlığı Mesajı

Başsağlığı Mesajı

Başsağlığı Mesajları

Kişiye kendini iyi hissettirebilecek yazılar olan başsağlığı mesajları birtakım kuralları ve iyi niyeti içermelidir hiç şüphesiz. Şu mesajları gönderebilirsiniz:

 1. Allah mekanını cennet eylesin, (ismini kullanarak) çok iyi insandı.
 2. Ailesine başsağlığı diliyoruz, mekânı cennet ruhu şad olsun.
 3. Vefat eden değerli merhumun ailesine dualarımızı, acılı kederli ailesine başsağlığı diliyoruz…
 4. Sevapları günahlarından çok olsun mekânı cennet olsun başınız sağ olsun.
 5. Allah’ım ölen merhuma rahmet sizlere de sabrı cemillerini eylesin. Başınız sağolsun, Allah geride kalanlara uzun ömürler nasip eylesin.
 6. Hayata elveda deyip ölüme merhaba diyen ruhlara edelim hep birlikte dua, ruhları şad mekânı cennet olsun, hepimizin başı sağolsun…
 7. Bu acı gününüzde yanınızda olmayı isterdik bedenimiz orda olmasa da kalbimizin sizinle olduğunu bilin. Başınız sağolsun…
 8. Gönlünüzdeki kederi paylaşarak en derin üzüntülerimi belirtmek isterim. Geride kalanlara uzun ömür diliyorum.
 9. Can dostumuzu kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Merhuma Allah’tan rahmet diler, kederli ailesine ve sevenlerine sabrı cemil dileriz.
 10. Allah geride bıraktıklarına sabır ihsan eylesin, kendisinin de mekanlarını cennet eylesin.
 11. Sevgili dostumuzu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. En yakın zamanda sizlerle olacağız.
 12. Mutluluğu paylaştığımız en güzel günlerde yanınızdaydık fakat bugün acı gününüzde olamıyoruz. Rabbim sabırlar ihsan eylesin.
 13. İnsan doğar büyür yaşar ve ölür, önemli olan yaşadığı süre içindeki görevleri dualarımız muhteremle olsun başımız sağolsun…
 14. Gönlünüzdeki keder bizimde gönlümüzün en derin yerindedir. Merhum kardeşimize Allah’tan cennet mekanlar dileriz geride kalan siz sevgili dostlarımıza da sabırlar dileriz. Başınız sağolsun…
 15. Ölen dostumuza Allah’ım rahmetlerini bol bol ihsan eylesin. Onu cennetine buyur eylesin. Geride kalan sevdiklerine de bol bol sabreylesin…
 16. Allah ölen kişiye rahmet, sizlere sabrı cemillerini eylesin.
 17. Başınız sağolsun. Dualarımız Allahtan merhum/merhumenin tüm günahlarını affederek cennetinde en güzel yeri hediye etmesidir.
 18. Ölen dostumuza Allah’ım rahmetlerini bol bol ihsan eylesin. Onu cennetine buyur eylesin. Geride kalan sevdiklerine de bol bol sabreylesin…
 19. Güzel günde nasıl yanınızdaysak kötü gününüzde de her zaman yanınızdayız, başınız sağolsun…
 20. Ölen kişinin yeri nur, mekanı cennet olsun.
 21. Topraktan geldik toprağa gideceğiz, yaşadığımız hayatın hesabını toprak da vereceğiz, acınızı yürekten paylaşıyoruz, dualarımızı kalpten ediyoruz, başınız sağolsun…
 22. Güzel günde nasıl yanınızdaysak kötü gününüzde de her zaman yanınızdayız, başınız sağolsun…
 23. Ölen kişinin niyetini biliyorduk, Allah da ona niyeti gibi bir yer versin.
 24. Cennetin suyu ruhuna işlesin, toprağı bol ruhu huzurlu olsun başınız sağolsun.
 25. Sevgili dostumuz merhume Allah’tan rahmet dileriz. Rabbim mekânını cennet eylesin geride kalanlarına da sabır ihsan eylesin.
 26. Bir gün gelir biter bu canda bir gün gelir gülen gözlerimiz ağlar bir anda, her zaman dua edelim kalbimizi temizleyelim ölümü hayatımızda hissedelim başınız sağolsun…
 27. Hayatımızı idame ettirmekte olduğumuz fani dünyada kötü gününüzde yanınızda olduğumuzu unutmayınız, başınız sağolsun… Allah yardımcınız olsun…
 28. Mutluluklarınızda yanında olmuşken kardeşimizin cenazesinde uzaklarda olmak bize derin keder vermekte. Yanınızda olamasak da kalbimizin sizlerle olduğunu unutmayınız. Başınız sağolsun…
 29. Sevgili dostumuzu kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
 30. Yanınızda olamasak da kalbimizin sizlerle olduğunu unutmayınız. Başınız sağolsun…
 31. Hayatın acı gerçekleri gelir bir gün vurur ummadığımız bir anda, acınızı içten paylaşıyoruz ruhuna dua ediyoruz başınız sağolsun…
 32. Ölüm bir son değil başlangıçtır. Ölen de yok olmaz. Allah sevdiği kullarını yanına alırmış. Merhumun mekânı cennet olsun, Allah’ım sizlere de sabırlar versin, başınız sağolsun.
 33. Başınız sağolsun. Dualarımız Allahtan merhum/merhumenin tüm günahlarını affederek cennetinde en güzel yeri hediye etmesidir.
 34. Allah’ım mekânını cennet eylesin dualarımızı kabul etsin, acınızı sizinle paylaşıyoruz Allah güç versin ailesine ve yakınlarına…
 35. Hayata elveda deyip, ölüme merhaba diyen ruhlara birlikte dua edelim. Ruhları şad mekânları cennet olsun. Hepimizin başı sağ olsun.
 36. Ölüm bir son değil başlangıçtır. Ölen de yok olmaz. Allah sevdiği kullarını yanına alırmış. Merhumun mekânı cennet olsun, Allah’ım sizlere de sabırlar versin, başınız sağolsun
 37. Allah’ım mekânını cennet eylesin dualarımızı kabul etsin, acınızı sizinle paylaşıyoruz Allah güç versin ailesine ve yakınlarına…
 38. Hayatın acı gerçekleri gelir bir gün vurur ummadığımız bir anda, acınızı içten paylaşıyoruz ruhuna dua ediyoruz. Başınız sağ olsun.
 39. Allah bütün insanlara, bütün kullarına güzel ölümler nasip etsin, mekanımız cennet olsun, kabrimiz iman dolsun. Allah’ın huzurunda günahlarımız af, başımız sağ olsun
 40. Vefatı ile bizlere acıyı ve kederi bıraktı bu dünyada, Yüce Allah’ım, dualarımızla merhuma cennet yüzü görmeyi nasip etsin, acınızı gözyaşlarımızla paylaşıyoruz başınız sağ olsun.
 41. Sevapları günahlarından çok olsun, inşallah mekanı cennet olsun başınız sağolsun…
 42. Bir gün gelir biter bu canda bir gün gelir gülen gözlerimiz ağlar bir anda, herzaman dua edelim kalbimizi temizleyelim ölümü hayatımızda hissedelim başınız sağolsun.
 43. Yüce Allah’tan merhum/merhumenin tüm günahlarını affederek, cennetinde en güzel yeri hediye etmesini temenni ederiz. Başınız sağ olsun.
 44. Dualarımız birlikte olsun dileğimiz tek olsun, mekânı cennet olsun başımız sağ olsun.
 45. Bugün gönlümüz hüzünlü, gözlerimiz yaşlı olsa da, canımız orjinalsozler.com kardeşimizin güzel geçen ömrü son bulsa da Allah’ım onu cennetine koysun. Mekânı cennet olsun… Sizlerin de başı sağolsun…
 46. Ölüm her insana gelecek, ummadığı bir anda, imanımızı kuvvetli tutalım ve Allah’a dua edelim, yaşanmış güzel günlerin hatırına ölümü unutmayalım. Acıyı da paylaşalım bir arada… Başınız sağ olsun.
 47. Sevgili dostumuzu kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.
 48. Topraktan geldik toprağa gideceğiz, yaşadığımız hayatın hesabını toprak da vereceğiz, acınızı yürekten paylaşıyoruz, dualarımızı kalpten ediyoruz, başınız sağ olsun.
 49. Vefat eden değerli merhumun, acılı ve kederli ailesine, başsağlığı diliyoruz.
 50. Allah’ım mekanını cennet eylesin dualarımızı kabul etsin, acınızı sizinle paylaşıyoruz Allah güç versin ailesine ve yakınlarına.

Bu gibi mesajlar yalnızca yakını ölen kişiye değil sevdiklerine de bir miktar moral olabilir. Bunun için kelimelerinizi iyi seçmeye özen gösterin.

Başsağlığı Mesajı

Başsağlığı Mesajı

Bir Başsağlığı Mesajı Nasıl Olmalıdır?

Üzüntülerinizi belirteceğiniz başsağlığı mesajı doğru ve iyi bir niyetle yazıldığından mutlak samimiyet içermelidir. Sohbetlerinizde emoji kullanmamaya, mümkün olduğunca sesli arama yapmaya ve anında cevap vermeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca aynı hassasiyeti karşı taraftan beklememeli, karşıdaki kişinin yoğun olacağını hesaba katmalısınız. Mesajlarınızı kısa ve öz tutmalı ve kompozisyon şeklinde bir yazı göndermemelisiniz. Bütün bunların yanında kendi sorunlarınızı anlatmamalısınız çünkü bu durum karşınızdaki kişinin derdini umursamadığınızı, mesajınızın samimi olmadığını gösterir.

Başsağlığı Mesajı Neden Önemlidir?

Başsağlığı mesajı yanında olamasanız bile ruhsal olarak karşı tarafı anlayabildiğinizi gösterdiğinden oldukça önemlidir. Hem sizde bulunan empati yeteneğini geliştirir hem de karşı tarafın zor günlerinde destekçisi olduğunuz anlamına gelir. Başsağlığı mesajlarını önemsemeniz gereken birkaç sebep şunlardır:

 • Başsağlığı mesajları derin üzüntü içerdiğinden sizleri duygusal olarak geliştirir.
 • Karşı tarafın kötü gününde yanında olduğunuzu belli edersiniz.
 • Fiziken yanında olmama ihtimaline karşılık yaparsınız.
 • İnancınızı kuvvetlendirir.
 • Mutlu günlerde olduğu kadar üzüntülü günlerde de insanların acısına ortak olmayı öğrenirsiniz.

Bütün bunlar yalnızca yakınlarınıza değil tanımadığınız insanlara karşı da yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Böylelikle zaman içinde empati duygunuzu geliştirerek bambaşka birine dönüştüğünüzü fark edeceksiniz.

Başsağlığı Mesajı Kimlere Gönderilir?

Başsağlığı mesajı adı üstünde herhangi bir yakını ölmüş kimseye gönderilen mesajlardır. Bu mesajlar son derece önemlidir çünkü kişiliğinizi ortaya çıkarmanızı, iyi niyetinizi belli etmenizi sağlar. Örneğin yakınınız olmayan bir kişinin tanıdığı öldüğünde taziyeye gidebilir, çiçek yollayabilir veya başsağlığı mesajı gönderebilirsiniz.

Böylelikle aranızda yakın bir ilişki başlangıcı olabilir ve arkadaşlığınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Bunu etrafınızdaki bütün kişilere yapmalı, fırsat bulduğunuz zamanlarda da cenazelerine katılmalısınız.

Çünkü cenazeler insanların en çok empati duygusunu geliştirebileceği, kendine ölümü hatırlatarak inancını kuvvetlendirebileceği yerlerden biridir. Bu fırsatı kaçırmadan cenazelere katılabilirsiniz. Elbette bu yerleri avantaj olarak görmek yerine kişilerin üzüntüsünü derinden hissedebileceğiniz mekanlar olarak görmek daha iyidir. Bir süre sonra fark edeceksiniz ki ölümü yaşamaktan çok daha fazla hatırlayacaksınız.

Başsağlığı Mesajı

Başsağlığı Mesajı

Başsağlığı Mesajı Atmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Sıradan bir başsağlığı mesajını göndermeden önce bazı şeyleri bilmeniz gerekir. Örneğin yakın akrabanıza karşı daha samimi bir üslup kullanırken uzaktan tanıdıklarınıza karşı samimiyetsiz görünmemek için çok samimi üslup tercih etmemelisiniz. Bunun dışında ölen kişiye merhamet dilemek, yakınındakilere ise sabır dilemek önceliğiniz olmalıdır.

Geride kalanları daha az kapsayacak bir konuşma başsağlığı mesajı için olmazsa olmaz kurallardan biridir. Durumunuz varsa çiçek, zarif bir başsağlığı hediyesi, mevlid yardımı ideal olabilir. Ayrılmadan önce herhangi bir ihtiyaçları olup olmadığını sormayı ihmal etmeyin. Ve elbette son olarak her düşündüğünüzü yazmadan, kısa ve öz kendi cümlelerinizi içeren mesajları yakını ölen kişiye başsağlığı mesajı olarak gönderebilirsiniz.