Rezene çayının birçok konuda insan sağlığına yararlı olduğu bilinmektedir. Başlıca yararları aşağıda sıralanmıştır.

Mide ve Bağırsak Sistemini Rahatlatır

Rezene çayının bilinen yönlerinden biri mide ve bağırsaktaki aktiviteyi artırmasıdır. Böylece sindirim sisteminde görülen şişkinlik, mide krampları gibi rahatsızlıkların giderilmesi için tüketilebilir. Ülserin tedavisine yardımcı olduğu düşünülen rezene çayı, yemeklerden sonra içildiğinde sindirimi oldukça kolaylaştırır. Kabızlığa iyi gelir.

Solunum Sistemi Sorunlarına İyi Gelir

Grip ve soğuk algınlığına bağlı olarak boğazda oluşan problemlerin giderilmesinin yanı sıra öksürüğe de iyi geldiği düşünülür. Balgam söktürücü etkisi ile birlikte burun kanallarının açılmasında da etkilidir. Boğaz ağrısı tedavisinde gargara yapılarak kullanılabilir. Bronşit türünden hastalıkların iyileştirilmesinde etkili olabilir.

Kan Basıncını Düzenler

Tansiyonun dengelenmesinde etkili olduğu bilinen rezene çayının içeriğinde potasyum bulunur. Bu nedenle damarlarda rahatlama sağlayarak, tansiyonun düzenlenmesinde fayda sağladığı bilinmektedir.

Metabolizmayı Hızlandırır

Kişinin uyku öncesinde bir bardak rezene çayı tüketmesi halinde, uyku sürecinde metabolizmanın normalden hızlı çalışması sağlanır. Ayrıca sabahleyin açlık hissinin de azaltılmasında etkili olduğu için diyet programıyla birlikte tüketilebilir.

Regl Sancılarını Azaltır

Kadınların çoğunun yaşadığı regl sancıları, rahmin kasılmasından kaynaklanır. Bu ağrının azaltılması için rezene çayı tüketilebilir. Rezene çayı vücut kaslarının gevşemesine de yardımcı olduğundan, âdet dönemlerinin daha kolay geçirilmesine yardımcı olabilir.

Baş Ağrısını Hafifletir

Rezene çayı kas gevşetici etkiye sahiptir. Bu nedenle baş ağrılarına da iyi geldiği düşünülür. Yapılan bazı çalışmalarda rezene çayının santral etkili ağrı kesici etkisinin olduğu saptanmıştır.

Video: 100 kilolardan 55 kilolara düşüren rezene çayı tarifi /2021

Anne Sütünü Artırır

Östrojen hormonunu uyarıcı etkisi olduğu düşünülen bir bitki olan rezene çayı, anne bedeninde daha fazla süt üretilmesini sağlayabilir. Sodyum ve potasyum mineralleri yönünden zengin oluşu nedeniyle sıvı dengesini de sağlar. Emzirme döneminde rezene çayının kullanım şekli mutlaka doktor tavsiyesiyle gerçekleşmelidir.

Bebeklerin Gaz Sancılarını Hafifletir

Rezene çayının özellikle altı aydan büyük bebeklerin uyku düzeninin sağlanmasında faydalı olduğu gözlenmiştir. Ancak bu yaştaki çocukların kullanımı için kesinlikle doktora danışılmalıdır.

İzleyin: 45 GÜNDE NASIL 15 KİLO VERDİM ? / YATARAK KİLO VERMEK MÜMKÜN!!

Gözlerdeki Şişliği Önler

Rezene çayının demlenmesi sonrasında soğutularak pamukla göz çevresine sürülerek kullanımı faydalıdır. Bunu yapmak gözlerde oluşan şişliklerin hafiflemesini sağlayabilir. Şifalı bitkilerden yapılan çayların bebekler, küçük çocuklar, gebe ya da emziren anneler, yaşlılar tarafından tüketilmesi bazı sağlık sorunlarına yol açabilir.

Etiketlendi:

, ,