Her yıl getirilen zamlar ile belirli meslek gruplarına mensup bireylerin aldıkları maaşlar arttırılmakta. Daha çok devlet bünyesinde çalışan bireyler için getirilen ve memur olarak tanımlanan kişiler için yapılan maaş zamları dikkat çekerken, memur sınıfında yer alan kişiler ise yalnızca masa başı çalışanlar olarak sınıflandırılmıyor. Devlet memuru olarak görev alan ve emniyet salama amacı ile hizmet veren çevik kuvvet polisler de memur statüsünde yer almakta ve her yıl olduğu gibi 2022 yılında da çevik kuvvet maaşları arttırılmış durumda.

2022 çevik kuvvet maaşları

Çevik kuvvet polisleri olarak görev veren polisler için 2022 yılında belirlenmiş olan maaşlar ortalama olarak 8676 Türk Lirası ücretindedir. Daha çok çalışmaları ve ek mesai harcamaları halinde ise çevik kuvvet polislerinin maaşları 10.037 Türk Lirası seviyesine yükselmektedir. Çevik kuvvet olarak çalışan polis memurları aynı görevde 3 yıl boyunca hizmet verebilir ve hizmet süresi içerisinde hem mesai ücretleri hem de iş tanımlarına göre maaşlarında değişimler yaşanır. 3 yıllık görev süresi ardından ise çevik kuvvet mevkiinden daha üst bir kademeye yükselmeye hak kazanırlar.

Çevik kuvvet kimlerden oluşur?

Çevik kuvvet olarak hizmet veren polis memurları, mesleğe yeni başlamış olan polislerdir. Bu görevde toplamda 3 yıl kadar kalabilirler ve bu 3 yıl sonrasında ise yükselmek istedikleri takdirde sınavlara katılarak daha üst kademeye çıkabilirler. Kıdemsiz çevik kuvvet polisleri polis akademisi mezunlarıdır ve göreve bu mevkiden başlarlar. Daha sonrasında ise çevik kuvvet içerisinde görev alabilir ya da komiserlik sınavlarına katılarak rütbe atlayabilirler.

Çevik kuvvet polisler hangi durumlarda görev alır?

Çevik kuvvet polisleri kendilerine özel polis üniformaları ve silahları bulunan polislerdir. Toplumsal herhangi bir olay ve etkinlikte görev alarak çevre güvenliği sağlama, gerektiği durumlarda müdahale etme, baskın durumlarında öncü birlik olarak görev alma gibi görevleri vardır. Aynı zamanda gerekli gördükleri ya da emir aldıkları durumlarda üst araması, genel tarama, tutuklama ve el koyma gibi işlemler gerçekleştirebilirler.

Çevik kuvvet polis olmak için şartlar nelerdir?

Çevik kuvvet polisi olmak için en önemli koşul en az önlisans mezunu olmaktır. bu şartı yerine getiren bireylerde ise fiziki ruhsal yeterlilikler kontrol edilir. Polis olmaya uygun bir fiziki yapısı bulunan ve herhangi biri hastalığı bulunmayan bireyler fiziki olarak çevik kuvvet olma hakı kazanabilir. çevik kuvvet polisi olmak için gereken tüm şartlar ise şu şekilde:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Herhangi bir fiziki ya da ruhsal sağlık sorunu bulunmamak
  • En az önlisans mezunu olmak
  • Azami olarak 330 yaşında olmak
  • Erkekler için 1.70 ve kadınlar için 1.65 asgari boy uzunluğuna sahip olmak.
  • Kilo boy dengesi olarak kilonun boydan 5-10 kilo aralığında düşük olması
  • Biber gazına karşı alerjisi bulunmaması
İLGİLİ MAKALE  2000'den önce emekli olanlara müjde. Rekor zam geliyor

Çevik kuvvet olmak için ayrıca kursa gitmek gerek

Emniyet Genel Müdürlüğü adına hizmet verecek ve toplumda huzuru sağlama ile gerekli durumlarda müdahale etme durumunda kalacak olan çevik kuvvet polisleri için akademi mezunu olmak yetmiyor. Aynı zamanda akademi bitişinde farklı olarak 1 aylık eğitim ve taktik çalışmalarında görev alarak aktif olarak hizmet vermeye hazırlanmalarına yardımcı olacak şekilde eğitim alırlar.