Kalori yakımı; beslenme dengesinin sağlanması, yapılan etkinlikler, ağırlık çalışmaları sonrasında vücut üzerinde gerçekleşen bir olaydır. Kalori yakılması sonucunda vücudun ağırlık kaybı yaşadığı ve daha sıkı bir görünüm kazanmış olduğu da fark edilecektir.

Bunları bilen insanlar, nasıl kalori yakılması gerektiğini ve genel olarak kolay sayılabilen etkinlikler sonrasında nasıl kalori yakacak olduklarını da sorgulamalıdır. Belirtilen şekilde en çok öne çıkan etkinlikler ise yürüyüşlerdir ve yürüyüşün; yapılma ortamına, yapılma süresine, yapılma hızına göre yakılan kaloriler değişim gösterir.

Vücudumuzda zaman içerisinde oluşan fazla kilolar hayat kalitemizi düşürmekte ve yaşam döngüsünde negatif eğilimlere sebep olabilmektedir. Fazla kiloların kök nedenine bakıldığında alınan kalorilerin rol aldığı görülmektedir. Kalori harcanmasında sporun büyük etkisi vardır. Ve her yaş grubunun yapabileceği en temel spor olan yürüyüş ile kalori harcanması mümkündür. – Mustafa Tan – Gaziosmanpaşa Üniversitesi/Biyosistem Mühendisliği

Konu hakkında; 1000 kalori yakmak için ne kadar yürünmelidir, kalori yakım hızı nasıl artırılabilir ve yürümeye bağlı kalori yakılmasıyla ilgili neler bilinmelidir, konuları da araştırılmalıdır.

1000 kalori yakmak için ne kadar yürünmeli?

1000 kalori yakmak için ne kadar yürünmeli?

1000 Kalori Yakmak İçin Yürüyüş Yapılabilir Mi?

Canlıların yapmakta olduğu her eylem, vücut içerisinde bir takım enerjinin kullanılmasına neden olur. Bu enerjilerin de ana kaynağı kaloriler olurken, yapılan her harekette kalori yakılacak olduğu bilinmelidir. Öyle ki, uyuma esnasında dahi; iç organların çalışmasından, nefes alınıp verilmesine kadar olan her alanda bir hareket hali söz konusudur ve kalori kullanılır.

Kalori harcayabilmek için diyet ve spor yapmak önemlidir. Diyet yaparkenki kalori hesabında; her 7 bin kalori 1 kilo demektir. Yani yaktığımızdan 7 bin kalori fazla aldığımızda 1 kilo alırız. Aynı hesaba göre yaktığımız kaloriden 7 bin kalori az aldığımızda da bir kilo veririz.  – Mustafa Tan – Gaziosmanpaşa Üniversitesi/Biyosistem Mühendisliği

Buradan da çıkarım yapılacağı üzere, yürüyüş yapılarak kalori yakılması oldukça mümkündür. Yapılan yürüyüşlerin düzenli tutulması ve yakılan kalorinin fazla olmasının sağlanması halinde, 1000 kalorinin kısa süre içerisinde yürüyüş yapılarak yakıldığı görülecektir.

İzleyin: 10000 Adım Kaç Kalori Yakar?

1000 Kalori Yakmak İçin Ne Kadar Süre Yürünmeli?

Kalori yakım miktarını belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesi, yürüyüş yapılan sürenin ne kadar olduğudur. Süre artması halinde kalori yakım miktarı artarken, sürenin azalması halinde ise doğru orantılı olacak şekilde kalori yakım miktarı da azalacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Düz bir 'karın' için evde yapabileceğiniz 4 basit egzersiz. Spor salonuna gitmeye gerek kalmayacak (Kaynak: soru.com.tr)

Bununla beraber, hedef olarak 1000 kalori yakılmak isteniyor olabilir. Bu şekilde belirlenen bir kalori söz konusu olduğu zaman, yürüyüşün ne kadar süre devam edeceğine de karar vererek hareket etmek gerekir.

Doğal olarak, bir saat içerisinde yürüyüş sayesinde yaklaşık olarak 300 kalorinin yakıldığı göz önünde bulundurulursa; üç saat ve yirmi dakika sürecek şekilde bir yürüyüş yapılmalıdır. Yakılan kaloriyi değiştiren unsurlar da hesaba katıldığı zaman, sürenin artabilir veya azalabilir olduğu da unutulmamalıdır.

İnsanın harcadığı kaloriyi ölçmek için harcanan oksijen miktarı referans alınır. 1 kilo oksijen, yaklaşık 4.8 kalori harcamanız anlamına gelir. Harcanan kalori miktarı kişiden kişiye göre farklılık arz edebilir. Çünkü kişilerin metabolizması birbirinden farklıdır. – Mustafa Tan – Gaziosmanpaşa Üniversitesi/Biyosistem Mühendisliği

1000 Kalori Yakmak İçin Ne Tempoda Yürünmelidir?

Tempo olarak tabir edilen spor terimi, yapılan hareketlerin ve egzersizlerin ne hıza bağlı olarak gerçekleştiğini ifade etmek için kullanılır. Yürüyüş yapmak için tercih edilebilecek üç tempo olmakla beraber bunlar; yavaş tempo, orta tempo ve hızlı tempo olarak üçe ayrılır.

Yakılması planlanan 1000 kalori olduğu zaman ise, her tempoda farklı sürelerde yürüyüş yapılacak olduğu unutulmamalıdır. Çünkü tempo hızlarından en yavaş kalori yakılmasına neden olan yavaş tempo; bir saatlik yürüyüş sonrasında en fazla 250 kalori yakılmasına ve daha uzun sürede en az kalori harcanmasına neden olur.

Orta tempoda bir saatlik yakılan kalori miktarı üç yüz kalori olurken, hızlı tempoda ise üç yüz elli kaloridir. Yapılan yürüyüşün hangi tempoda olduğuna karar verildikten sonra, bin kalorinin ne kadar sürede yakılacak olduğu da rahat bir şekilde belirlenecektir.

Seyredin: Koşmak Mı Yoksa Yürümek Mi Daha Fazla Yağ Yakar?

1000 Kalori Yakmak İçin Ne Sıklıkta Yürünmelidir?

İnsanların yakmakta olduğu kalorilerin yanı sıra, yaşamsal faaliyetlerin sorunsuz devam etmesi için de belirli aralıklarda kalori almaları gerekir. Bu nedenle, yürüyüş sonrası yakılan kalorinin tam olarak vücuttan uzaklaştırılmasını sağlamak; yakılan kalorilerden, alınan kalorileri çıkararak fark elde edilmesine ve bu sonucun 1000 olmasına göre gerçekleşir.

İLGİLİ MAKALE  Genç kalmanın sırrı bu besinlerde!

Örnek olarak; kişinin yürüyüş öncesinde vücuduna iki yüz kalori alması ve orta tempoda bir saat yürüyüş yapması mümkün olabilir. Böyle bir durumda, vücudun yakmış olduğu total kalori yüz olarak kişiye yansıma yapacaktır. Belirtilen örnekten de çıkarım yapılarak, bin kalorinin yürüyüşle harcanmasında kalori açığına dikkat edileceği anlaşılacaktır.

1000 kalori yakmak için ne kadar yürünmeli?

1000 kalori yakmak için ne kadar yürünmeli?

1000 Kalori Yakmak İçin Yürünürken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kalori hedefi bin olan insanların, bu süreç içerisinde bazı durumları dikkate almalarında fayda vardır.

Bu durumlar şu şekildedir:

  • Kalorilerin yakımı esnasında yiyecek veya içecek tüketimi mide hacmini artırır. Bu nedenle asla böyle bir uygulamaya gidilmemelidir.
  • Yalnızca yürüyüş yapılarak kalori yakımı söz konusu olamaz. Kalorileri ilgilendiren konular; beslenme, hareket düzeni ve süresi olarak değişir. Bu nedenle, kalori açığına mutlaka uyulmalıdır.
  • Yürüyüş temposunun bir anda artırılması, vücut içerisinde tahribata ve nefes darlığına neden olur. Sorun olduğunu düşünene vücudun kendisini durdurması ise, kalori yakılmasına engel olacağı için tempo kademeli olarak artırılmalıdır.
  • Yürüyüş yaparken rahat kıyafet giyilmesi, yapılacak yürüyüş süre ve hızını artırır. Bu nedenle pamuklu ve esnek kumaşlı spor kıyafetleri tercih edilmelidir.

Bu tür durumlara dikkat etmek oldukça önemlidir.