Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kadın, erkek – genç, yaşlı fark etmeksizin tüm bireyler her yolu deniyor. Bu yollardan bazıları sağlıklı olsa da bazıları, oldukça sağlıksızdır. Sağlıklı beslenme, spor, evde hazırlanabilecek detoks suları gibi birçok sağlıklı olmaya ve kilo vermeye yönelik formül varken; kendini aç bırakmak, yağ yakıcı maddeler kullanmak sağlıklı olayım derken yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesidir. Sağlıklı bir şekilde, haftada 4 ila 5 kilo arasında kilo vermek mümkün. İhtiyacınız olan tek şey, tarçın. Tarçınlı su ile haftada 4 – 5 kilo kadar verin, işte o mucizevi formülü…

Tarçınlı su ile mucizevi bir şekilde kilo vermek mümkün

Türk mutfağında sıklıkla kullanılan baharatlardan bir tanesi olan tarçın, büyük bir antioksidan deposudur. Enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan tarçın, diyabet hastaları için de vazgeçilmez bir yardımcı öğedir. Tarçının bilinen en önemli özelliği, kan şekeri seviyesini düşürerek, şekerin dengede olmasını sağlamaktır. Aynı zamanda kolesterole de iyi gelen tarçın, kilo vermeye yardımcıdır. Açlık ve tatlı krizlerinin önüne geçen tarçın, sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık ve şişkinliğin önüne geçer. Besinlerin midede daha uzun süre kalmasını sağlayan tarçın, tokluk hissi süresinin daha uzun olmasını sağlar. Bu nedenle de birçok diyetisyenler, danışanlarının diyet listelerine tarçını mutlaka ekler. Kilo verme sürecinde de etkileri gözle görülür olan tarçını, detoksunu suyu yaparak kolaylıkla tüketebilirsiniz.

Tarçınlı su nasıl hazırlanır?

Malzemeler;

 • 1 su bardağı içme suyu
 • 1 tatlı kaşığı tarçın

Yapılışı;

Bir su bardağı suyu bir cezve ya da bir tencereye dökün. İçerisine bir tatlı kaşığı tarçını ekleyin ve güzelce kaynatın. Kaynadıktan sonra tencereyi ocaktan alın ve ılıması için kenara koyun. Ilıdıktan sonra tüketebilirsiniz. Hazırlanan bu tarçınlı su karışımını, sabahları aç karna bir bardak ya da gece yatmadan önce bir bardak istikrarlı olarak 15 gün tüketmeniz halinde verimli sonuçlar alabilirsiniz. 15 gün sonunda kesinlikle ara vermeniz gerekmektedir.

Tarçınlı suyun faydaları nelerdir?

 • Tarçınlı su tüketimi, düzenli tüketildiğinde kilo vermeye sağalar.
 • Oluşan yağ depolarının yıkılmasına yardımcı olurken, yağ oluşmasını da engeller.
 • Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olurken, kan şekerinin dengelenmesine ve şeker ihtiyacının giderilmesine yardımcı olur.
 • Midedeki besinlerin daha uzun süre kalmasını sağlar.
 • Tokluk hissi verir.
 • Kötü kolesterol seviyesini düşürürken, iyi kolesterol seviyesini yükseltir.
 • Hafızayı güçlendirmeyi yarar, baş ağrısını engelleyerek kronik migrene iyi gelir.
 • Grip sonrası oluşan boğaz ağrısı ve öksürüğe iyi gelir.
 • Regli ağrılarına ve regli öncesi- sonrası oluşan şişkinliğe iyi gelir.
 • Tatlı isteğini azaltır.
İLGİLİ MAKALE  Ödem nedir, detoks programları ile ödem nasıl atılır?

Tarçınlı su detoksunu yaparak bir haftada 4 – 5 kilo vermek mümkündür. 15 gün boyunca düzenli istikrarla yapılan tarçınlı su diyetiyle sağlıklı kilo verebilmek mümkündür. Yalnız dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesi 15 gün yapılan tarçınlı suyun, 15 gün sonunda kesinlikle ara verilmesi gerekmektedir. Bildiğiniz üzere her şeyin fazlası zarar olduğu için, kararında yapmak sağlıklı olabilmek için önemlidir. Herhangi bir hastalığı olmayan ve vereceği son 4 – 5 kilosu bulunan sağlıklı bireyler bu tarif ile kolaylıkla istenmeyen kilolarından kurtulabilir.