Bir süredir adet görmüyorsanız ya da vücudunuzdan belli sinyaller alıyorsanız hamile olabilirsiniz. Bunu anlamanın en iyi yolu ise gebelik testi yaptırmaktır. Test yaptırmadan önce vücudunuzda bazı belirtiler olacaktır. 1. haftadaki gebelik belirtileri her kadın ve her hamilelik için farklıdır. Uzmanlara göre hamileliğin en yaygın ilk belirtisi regl gecikmesidir. Diğer gebelik belirtileri şunlardır:

 • Kusma, bulantı
 • Memede hassasiyet, şişlik veya karıncalanma hissi veya gözle görülür mavi damarlar dahil olmak üzere meme değişiklikleri
 • Sık idrara çıkma
 • Baş ağrısı
 • Vücut sıcaklığının yükselmesi
 • Göbekte şişkinlik
 • Hafif pelvik kramp
 • Yorgunluk
 • Sinirlilik veya ruh hali değişimleri
 • Aşırı yeme ya da iştahsızlık
 • Kokuya duyarlılık
 • Ağızda metalik tat

Bu semptomların hepsi hamileliğe özgü değildir. Erken gebeliğin her zaman gözle görülür semptomlara neden olmadığını da belirtmek önemlidir. Bir kişinin hamile olup olmadığını öğrenmesinin en iyi yolu hamilelik testi yapmaktır.Bir hamilelik testi idrardaki HCG  miktarını ölçer. Bu hormon sadece  hamile kalındığında bulunur. Yumurta bir embriyoya dönüştükçe, onu çevreleyen ve daha sonra plasenta haline gelen hücreler HCG üretir.

Planlı Ebeveynlik, geciken bir dönemden hemen sonra hamilelik testi yapmanın en iyisi olduğunu söyler. Hamilelik testi, bir kişi doğum kontrolü olmadan seks yaptıktan 10 gün sonra pozitif sonuç verebilir. Bununla birlikte, idrarda pozitif bir hamilelik testi üretmek için yeterli HCG olması genellikle iç hafta kadar sürer.

Hamilelik testi nasıl yapılır?

Hamilelik testlerine eczanelerden ulaşabilirsiniz ve genel olarak birkaç dakikada sonuç verirler. Hamilelik testini sabah idrarıyla yapmak daha sağlıklı bir sonuç verecektir. Daha doğru bir sonuç elde etmeye yardımcı olmak için, hamilelik testi yapmak için en iyi zaman geciken bir dönemden bir hafta sonrasıdır. Hamilelik testinin sonuçları ya pozitif ya da negatiftir. Çift çizgi pozitif yani hamilesiniz, tek çizgi negatif yani hamile değilsiniz şeklinde sonuçlanır.

Limonla cinsiyet tahmini; Kız mı olacak, erkek mi?

Geciken dönemden önce test yaparsanız, gerçekten hamile olsamız bile olumsuz sonuç verebilir. Bir kişi negatif bir test sonucuna rağmen hamile olduğuna inanıyorsa, testi 1 hafta sonra tekrarlamalıdır. Yanlış negatif sonucu önlemek için hamilelik testinin son kullanma tarihini kontrol edin ve yazılı talimatları dikkatlice izleyin.

İLGİLİ MAKALE  3. Hafta gebelik - hamileliğin üçüncü haftası

Hamilelik testlerinde en kesin sonuç ise kan testiyle alınır. Bu test kandaki HCG varlığını tanımlar. Kan testi, idrar testinden birkaç gün önce pozitif bir sonuç gösterebilir, ancak sonuçları laboratuvardan geri almak 48 saate kadar sürebilir. Hamilelik belirtileri her kadın için farklıdır. Bazı kadınlar hamileliğin ilk haftasında leke veya baş ağrısı gibi belirtiler fark edebilir. Bazıları ise sadece adette gecikme yaşayabilir. Bazı kadınlarda hiçbir belirti olmayacaktır. Test yaptıktan sonra sonuç pozitifse mutlaka bir doktora görünmeniz, ultrasona girmeniz ve doğurmaya karar verdiyseniz doktorunuzu seçmeniz gerekir.