Zoom kullanırken el kaldırma işlemini gerçekleştirmek için toplantı sırasında, “participants” seçeneği içerisinden el kaldırma imajına tıklanması gerekir. Özellikle Zoom üzerinden yapılan canlı ders ve konferanslarda el kaldırmak isteyenler, uygulama içinde yer alan butonlardan yararlanarak kolaylıkla işlem gerçekleştirebilirler. Zoom uygulamasında el kaldırma imajının olup olmadığına dair sorulan sorulara ise bu imajın var olduğuna yönelik yanıt verilir. Hem bilgisayar üzerinden hem de akıllı telefon üzerinden Zoom görüşmesi yapılırken nasıl el kaldırılacağına ilişkin bilgileri makalenin devamından detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Bilgisayardan Zoom da El Kaldırma Nasıl Yapılır?

Bilgisayar üzerinden Zoom toplantısı gerçekleştirirken el kaldırmak için izlenen adımlar:

  • İlk adımda Zoom uygulamasına giriş sağlanır.
  • Hemen ardından ekranın sağ tarafında yer alan Partcipants ifadesine tıklanır.
  • Açılan ekran üzerinden ise Lower Hand seçeneği tercih edilir.

Bu adımların sonunda Zoom da el kaldırma işlemi gerçekleştirilir. Zoom’da el kaldırma imajı aktif hale geldiğinde ise mavi renkte görünecektir. Bu sayede görüşmeye dahil olan bireyler kişini el kaldırdığını rahatlıkla görüntüleyebilirler.

iPhone’da Zoom da El Kaldırma Nasıl Yapılır?

iPhone’da Zoom görüşmesi yapılırken el kaldırmak için yapılanlar:

  • Zoom uygulamasına giriş yapılır.
  • Görüşme sırasında ekranın sağ tarafında çıkan, üç nokta şeklindeki daha fazla etiketine tıklanır.
  • Ekranın altında beliren açılır pencere üzerinden el kaldırma imgesine tıklanır.

Aşamalar sonunda el imgesi mavi renge dönüşür ve görüşme sağlanan kişi el kaldırma eylemini görüntüler.

Android’de Zoom da El Kaldırma Nasıl Yapılır?

Android cihazlarda Zoom görüşmesi sırasında el kaldırma işlemi iPhone el kaldırma işlemi ile aynı şekilde yapılır. Zoom görüşmesi sırasından ekranın altındaki üç nokta imgesine tıklanması ve açılır ekranda görülen el simgesine tıklanması yeterlidir. Saniyeler içinde diğer görüşülenler el kaldırma imajını görüntüler.

Zoom’da El Kaldırma Nasıl Sonlandırılır?

Zoom görüşmesi sırasında el kaldırma imajını aktif hale getiren bir kişi, işlemin bitirmek için komut vermelidir. Zoom’a giriş ardından ekrandaki üç nokta sembolüne tıklanıp, el kaldırma imajı seçilebilir. Bu işlem ile el kaldırma imajı mavi renk alır ve aktifleşir. Kişi imajı pasif konuma getirmek istiyorsa, imajın altında çıkan “elinizi indirin” başlıklı komut bölümüne tıklamalıdır. İşlem sayesinde tüm konuşma süresinde el kaldırma imajının görünmesi önlenir.

Zoom’da El Kaldırma, Parmak Kaldırma Farklı mı?

Zoom da el kaldırma ve parmak kaldırma işlemleri farklıdır. Parmak kaldırma imajı daha çok Zoom canlı eğitimlerinde kullanılır. El kaldırma Partcipants menüsünden yapılırken, parmak kaldırma işlemi ise Reactions menüsünden erişilen “Raise Hand” imgesine tıklanarak yapılır.

Seyredin: ZOOM EL KALDIRMA

Zoom’da El Kaldırma Neden Yapılır?

Zoom’da el kaldırma işlemi söz hakkı almak veya acil olan bir durumu bildirmek için dikkat çekebilmek amacıyla yapılır. Zoom uygulamasına eklenmiş olan el kaldırma ve parmak kaldırma imajları hem öğrencilerin hem de Zoom’da toplantı gerçekleştiren çalışanların iletişimini kolaylaştırmak için yerleştirilmiştir. Canlı bir ders sırasında veya konferans sırasında görüş bildirmek, sorulara yanıt vermek isteyenler, el kaldırma imajını kullanarak söz isteyebilirler. Zoom’da kullanılan metinler altında da el kaldırma imajı kullanılarak aktarılan bilgilere dikkat çekmek mümkündür.