Youtube; video ve sosyal içeriklerin paylaşıldığı, çeşitli kanalların oluşturulabildiği ve abone olunabilen bir sosyal alandır. Youtube kullanımı sağlanırken video içeriklerine erişim sağlandığı için ise internet bağlantısının sağlanması gerekecektir.

Bu bağlamda, Youtube kullanmak isteyen ve ne kadar internet tüketimi olacağını merak eden insanların; internetin hangi durumlarda daha fazla hangi durumlarda daha az gideceği, Youtube kullanımı sonrasında ortalama olarak ne kadar internetin harcandığını bilmesi iyi olur.

Youtube İnternet Kullanımı Ortalama Olarak Ne Kadardır?

Youtube kullanımında, çeşitli faktörlere bağlı olarak internet kullanımı gerçekleşir. Videonun boyutuna, kalite oranına ve diğer faktörlere bağlı olarak da internet kullanım tutarında değişiklikler meydana gelecektir. Bu nedenlerden dolayı, Youtube için ne kadar internet harcanacak olduğu net olarak söylenemez.

Çünkü her faktörün video üzerine etkisi olduğu gibi, internet durumunun da hem video üzerinde hem de internet kullanımı üzerinde etkisi bulunur. Doğal olarak tüm değişkenler hesap edildiği taktirde ortalama olarak on megabayt ile yüz bin megabayt arasında internet kullanımı sağlanacaktır.

Youtube Ne Kadar İnternet Kullanacağı Nelere Göre Değişir?

Youtube internet kullanımı, birden fazla kritere göre değişen bir durum olarak gözlemlenecektir. Bu kriterler değerlendirildikten sonra Youtube üzerinden ne kadar internet kullanılabileceği daha net tahmin edilebilecektir.

Youtube internet kullanım miktarını belirleyen kriterlerse başlıca şu şekildedir:

  • İzlenecek olan videonun uzunluk olarak kaç dakika olduğu
  • Video izlenirken seçilecek olan ve netlik durumunu belirleyen kalitenin ne durumda olduğu
  • Cihaz üzerinde açık kalmış olan ve Youtube kullanıldığı zaman da devrede olan içeriklerin olup olmadığı
  • İnternet hızının ne durumda olduğu

Gibi kriterlerin tamamı, eş zamanlı olarak internet kullanımına doğrudan etkisi bulunan kriterlerdir.

Youtube Hangi Durumlarda Daha Çok İnternet Yer?

Youtube kullanımı esnasında internetin fazla harcanması, video üzerinde sağlanacak olan değişimlerle gerçekleşir. İlk olarak, videonun kalite durumunu HD duruma getirilmesi durumunda internet kullanımı artacaktır.

Çünkü video kalitesinin en yüksek konuma getirildiği durum HD seviyesidir. Bu seviye aktif hale getirildiği zaman çözünürlük oranı yükselir ve işlem sağlanırken otomatik olarak internet kullanım oranı da artacaktır.

Video kalitesinin yükseltilmesine ek olarak, video uzunluğunun artması durumunda da kullanılacak olan internet oranı artacaktır.

Ayrıca; internetin hızının bir seviye veya birden fazla seviye daha yükseltilmesi ve aynı anda açık kalan internet sekmelerinin olması durumunda da Youtube üzerinden daha fazla internet harcanacağı görülecektir.

Youtube video kalitesine göre harcama tablosu

Youtube video kalitesine göre harcama tablosu

Youtube Hangi Durumlarda Daha Az İnternet Yer?

İnternet kullanımının azaltılmasını sağlamak ve bunu Youtube üzerinden gerçekleştirmek için, izlenecek olan içeriklerin çözünürlük olan daha düşük seviyede tutulması gerekecektir. İlk olarak, her video için tanımlanan ortalama çözünürlük kalitesi söz konusudur.

Bu kalite, video türüne göre değişiyor olsa da ortalama olarak 360 olarak belirlenen kalite tutarındadır. Eğer Youtube üzerinden sağlanacak internetin kullanım miktarı azaltılmak isteniyorsa, bu kalite oranının 144 piksel olacak şekilde düşürülmesi sağlanabilir.

Ayrıca, video hızının normal seviyede tutulması ve internet hızının da en yüksek seviyelere taşınmaması da sağlanarak daha az internet kullanımı sağlanabilir.

Youtube İnterneti Ne Kadar Kullandığı Nasıl Anlaşılabilir?

Youtube üzerinden ne kadar internetin harcandığını öğrenmek için bazı adımların izlenmesi gerekecektir. İlk olarak, cihazın ‘Ayarlar’ kısmına girilmelidir ve bu alan içerisinde yer alan ‘Mobil ağ’ ögesi tercih edilmelidir.

Mobil ağ sekmesi içerisinde yer alan ‘Uygulama detayları’ bölümüne de geçiş sağlandıktan sonra, Youtube üzerine gelinir ve tıklanır. Bu alanda ortaya çıkacak olan sonuçlar, son bir ay içerisinde Youtube üzerinden internetin kaç megabayt olarak kullanıldığını gösterecektir.

İzlenecek olan bir video açılmadan önce bu alan içerisinden ne kadar kullanılmış olduğunun kontrol edilmesinden hemen sonra, videonun izlenmesi ve yeniden internet kullanımının kontrol edilmesi sağlanmalıdır.

Bu sayede, kalite durumuna göre ne kadar internetin kullanılacak olduğu net bir şekilde öğrenilebilir.

Etiketlendi:

, ,