Dünya çapında en çok tercih edilen iletişim uygulamalarından biri olan WhatsApp, 2022 yılı içerisinde sürekli yeniliklere imza attı. 2021 yılının ortasında yaşamış oldukları gizlilik sözleşmesi krizi ile dünya gündemine giren WhatsApp, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için sürekli yeni bir özelliği test etmeye başladı. Şimdiki yapılacak olan yenilik ise daha çok işletme hesaplarını ilgilendiriyor. Bu yazımızda sizlere, WhatsApp’ın en son yapacağı yeniliğin detaylarından bahsettik.

WhatsApp ücretli mi?

WhatsApp, genellikle ücretsiz bir mesajlaşma uygulamasıdır. Bu uygulamayı indirerek ve kaydolarak ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ancak, WhatsApp hizmetini kullanmak için bir mobil telefon ve internet bağlantısı gerekir. Bu bağlantının maliyeti, telefonunuzun ve internet servis sağlayıcınızın tarifelerine göre değişebilir. WhatsApp, ayrıca birkaç özel hizmet sunmaktadır. Örneğin, WhatsApp Business adında bir hizmeti vardır, bu hizmet ile işletmeler müşterileriyle daha kolay iletişim kurabilir ve ürünlerini satabilirler. Bu hizmet için bir ücret talep edilebilir. Ayrıca, WhatsApp’ın premium hizmetleri de vardır, ancak bu hizmetler yalnızca bazı ülkelerde mevcuttur ve ücretli olabilir. Genel olarak, WhatsApp ücretsiz bir mesajlaşma uygulamasıdır, ancak bazı özel hizmetler için ücret talep edilebilir.

WhatsApp paralı mı olacak?

Birçok sosyal medya uygulaması, kullanıcılarına paralı abonelikler sunmaya başladı. Twitter Blue gibi birçok farklı çeşitte platform ortaya çıktı. Bu platformlar, daha çok işletme hesaplarına özel bir şekilde tasarlanmaktadır. WhatsApp Business, uzun zamandır kullanılmakta. Fakat yeni ek özellikler ile güncelenicek ve işletme hesaplarının deneyimini arttıracak. Ancak bu özelliklerin, paralı bir abonelik sistemi ile getirilmesi gündemde. Ancak güncellemenin tam detayları ve ne zaman kullanılacağı ise henüz kesinlik kazanmadı.

Normal kullanıcılar para ödeyecek mi?

WhatsApp’ın iki farklı kullanıcı tipi var. Biri normal kullanıcılar. Bu kişiler sadece iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için WhatsApp’ı kullanmaktadır. Ancak bazı kullanıcılar ise işletmelerini geliştirmek ve müşterileri ile daha yakından iletişim kurabilmek için WhatsApp Business sürümünü tercih etmektedir. WhatsApp Business, işletme sahipleri için birçok gerekli olan özelliği sunuyor. Ek işletme hesabı özelliklerinin kullanılması için ise yeni bir abonelik hizmeti getirilecek. Eğer bu özellikleri kullanmak isteyen işletme sahipleri ise belirli bir abonelik ücreti ödeyecek. Fakat normal kullanıcılar, hala sorunsuz ve ücretsiz bir şekilde WhatsApp kullanımlarına devam edebilir.

İLGİLİ MAKALE  Hareketli konum nasıl atılır? WhatsApp'ta canlı konum atma

WhatsApp mesaj tepkileri artıyor

Geçtiğimiz aylarda, birçok sosyal medya uygulamasında yer alan özellik WhatsApp uygulamasına da gelmişti. Gelen bu özellik sayesinde, size gönderilen bir mesajı, emoji ile yanıtlayabiliyorsunuz. WhatsApp mesaj tepkisi denilen bu özellik sayesinde, gönderilmiş olan bir mesajı, 6 farklı emojiden biri ile tepkileyebiliyorsunuz. Instagram ve Twitter gibi birçok sosyal medya uygulamasında yer alan bu özellik, WhatsApp kullanıcılarının da hoşuna gitti ve sürekli olarak kullanmaya başladılar. Ancak bu özellik ile beraber WhatsApp kullanıcıları, geliştirilmesi konusunda belirli tepkiler ortaya koydu.

WhatsApp mesaj tepkilerinde, 6 adet farklı emoji bulunmakta. Ancak kullanıcılar, bu sayıyı az buluyor. Bu yüzden de WhatsApp, yeni bir güncelleme ile bu emoji sayısını arttıracak. Emojilerin yanına gelecek olan bir artı işareti ile istediğiniz mesajı, istediğiniz emoji ile yanıtlayabileceksiniz. Bu sayede de birçok yanlış anlaşılma, çok daha önceden giderilebilmiş olacak.

Mesaja nasıl tepki atılır?

Çoğu kullanıcı bu özelliği sık sık kullanmaya başlasa bile, hala birçok WhatsApp kullanıcısı, bu özelliği nasıl kullanabileceğini bilmiyor. Mesajlara tepki gönderebilmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Tepki göndermek istediğiniz mesajın üzerine basılı tutun.
  • Karşınıza mesaj ile yapabileceğiniz etkinlikler yer alacak.
  • Seçeneklerin en üst tarafında ise emojiler yer almakta
  • Bu emojilerden birini seçerek, gelen mesaja tepki verebilirsiniz
  • Yanlış tepki verdiğinizi düşünüyorsanız, aynı şekilde verdiğiniz tepkiyi değiştirebilmektesiniz