Günümüz teknoloji çağının en güncel ve en yaygın haberleşme ağı olan Whatsapp kullanıcılarına bir çok alanda yenilikler ve rahatlıklar sunmaya devam ediyor. Aile, arkadaş ve iş hayatlarınız ile mobil cihazlarınız hatta bilgisayarınız üzerinden anlık olarak iletişimde kalmanızı sağlayan Whatsapp uygulaması artık  neredeyse hiç kopamayacağımız kadar hayatlarımızın içinde. Peki her saniye kullandığımız bu uygulamanın hayatımıza kattıkları neler, güncellemesi nasıl yapılır?

Whatsapp güncellemesi nasıl yapılır?

Hayatlarımızın her anında bulunan bu uygulamanın güncellemesini gerçekleştirmek bir hayli kolay. İos ve Android sistemlerinde mantığı aynı yönde işleyen güncellemeleri Android telefonunuz içerisinde bulunan Play Store uygulaması üzerinden yüklü uygulamalar sekmesine gelerek seçebilir ve ”yükle” butonu yerinde yer alan ”güncelle” butonuna tıklayarak anında son güncel sürümü elde edebilirsiniz. İos sistemlerde ise değişen tek şey kullanacağınız uygulama. Telefonunuz içerisindeki App Store uygulamasından Whatsapp’ı seçerek son sürüme güncelleyebilirsiniz. Bilgisayar sisteminde ise Microsoft Mağaza kısmından yine uygulamayı seçerek güncellemeyi gerçekleştirmek mümkün. İsterseniz telefonunuzun Ayarlar kısmından otomatik indirmeyi açarak Wi-Fi bağlantınız olduğu anlarda uygulamalarınızın son güncellemelerini otomatik olarak yükleme talimatı verebilirsiniz.

Whatsapp özellikleri

Mesajlaşma

Anlık olarak haberdar olmak istediğiniz kişi ve gruplarla mesajlaşmanızı sağlayan Whatsapp bunun için internet kullanımı dışında bir talepte bulunmuyor. Yani SMS atarak karşılığında bir ek ödeme olmadan yazılı sohbet edebiliyorsunuz.

Sesli mesaj

Atacağınız ses kayıtları ile arama yapmadan kişileriniz ile sesli sohbet kurabilir ve bu sesleri istediğiniz zaman tekrar dinleyebilirsiniz. Mesaj gönderme butonunuzun yanında bulunan mikrofon işaretine basılı tutarak alacağınız ses kayıtlarını basılı tuttuğunuz esnada sola doğru çekerek göndermeden silmek de mümkün.

Görüntülü ve sesli sohbet

Telefonunuzun arama kısmında yapabileceğiniz gibi Whatsapp üzerinden de aramak istediğiniz kişiyi seçerek ister görüntülü ister sesli şekilde konuşma başlatabiliyorsunuz. Daha da iyisi tek bir kişi ile sınırlı olmaması. Dilerseniz konuşmalara kişiler ekleyip çıkarabilir ya da direkt olarak dahil olduğunuz bir grubu arayabilirsiniz. Üstelik dakikalarınızı tüketmezsiniz çünkü bu aramalar sadece internet kullanımına bağlıdır.

Grup kurma ve dahil olma

Whatsapp içerisinde insanları seçerek gruplar açabilir ve buradan toplu olarak sohbetler edebilirsiniz. 256 kişi kapasiteli bu gruplar ile iş, aile ve arkadaş ortamlarınız ile toplu bilgilendirmeler, planlar yapabilir ve gün içerisinde iletişimde kalabilirsiniz. Ayrıca bu gruplara kendilerine özgü profil fotoğrafları koyabilir ve medya paylaşabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Whatsapp çevrimiçi kapatma nasıl yapılır? Online gözükmeyin

Web ortamda Whatsapp

Masaüstünüz ile telefonunuzu tamamen eşlemeden bilgisayar üzerinden Whatsapp’a erişmek gibi bir olanağınız oluyor ve dsaha geniş klavyede ve daha sabit internet hızında iletişim kurarken yan sekmeden işlerinizi aksatmadan yürütebiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey ise Whatsapp Web internet sitesine girerek karşınıza çıkan karekodu telefonunuzda Whatsapp içerisindeki ayarlar kısmında bulunan karekod okut kısmına okutmak.

Uçtan uca şifreleme

Gün içerisinde kişisel hayatınıza dair bir çok bilginin ve belgenin yer aldığı Whatsapp uygulaması içinde olan bu özellik attığınız ya da size atılan mesaj, fotoğraf, ses ve videoların sadece siz ve belgeleri paylaştığınız kişiler arasında kalmasını sağlıyor. Whatsapp uygulamasının kendisinin bile bu belgelere erişimi olmuyor.

Kaybolan mesajlar

Göderdiğiniz fotoğraf ya da videoların karşı tarafın sisteminde kalıcı olarak yer almasını istemiyorsanız bunun için de belgeyi seçtikten sonra sağ alt köşeden tek seferlik oynat ikonunu seçerek görüntülendikten sonra silinecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Otomatik yedekleme

Bu özellik sayesinde günün belli bir saatine uygulamanızı ayarlayarak mesaj ve medyalarınızı yedekleyebilir ve telefon değiştirdiğiniz zaman yedeklenen belgelerinizi geri getirerek kayıptan kurtulabilirsiniz.