2009 yılında piyasaya sürülen WhatsApp son yılların en popüler uygulamasıdır. Telefon sektöründe faaliyet gösteren tüm akıllı telefonlara uygun olarak üretilen bu yazılım son yıllarda milyarlarca insanın kullandığı bir uygulamadır. İnternet ile iletişimi sağlayan WhatsApp kısa mesaj ve Messenger gibi uygulamanın da önüne geçti.

Haberleşme ve arama için geliştirilen WhatsApp birçok özelliği ile sektörde farklı bir yere ulaşmayı başarmıştır. Rehberinde kayıtlı olan kişiler ile mesajlaşma, görüntülü ve sesli aramanın yanında toplu görüşme imkanı da sağlayan programda durum yapma gibi birçok özellik de bulunuyor.

WhatsApp Uygulamasında Herkesin Bilmediği Özellikler

Dünya genelinde 2 milyondan fazla kullanıcısı bulunan WhatsApp dünyanın en büyük sosyal medya platformudur. Bu platformda farklı özellikler de bulunuyor. Bu özellikler sayesinde 2 milyon insan her gün bu uygulamayı defalarca kez kullanıyor. Whatsapp uygulamasında herkesin bilmediği özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Karşıdaki kişinin telefonunda kayıtlı olup olmadığını öğrenme
 • WhatsApp mesajları belli etmeden okuma
 • WhatsApp uygulamasında kendi kendine mesaj gönderme
 • WhatsApp kısa yolları
 • WhatsApp’ta kişiye özel durum yapma

Bu özellikler Whatsapp uygulamasının özellikleri arasında yer alıyor. Fakat birçok insanın bilmemesi gizli bir özellik gibi algılanabilir. Bu özellikleri kullanmasını bilen herkes rahatlıkla kullanabilir.

Karşıdaki Kişinin Telefonunda Kayıtlı Olup Olmadığını Öğrenme

WhatsApp uygulamasından birine mesaj göndermeniz gerekiyor ise bu numarayı rehberinize kayıt etmeniz gerekiyor. Bu uygulama sayesinde rehberinizde kayıtlı olan kişilerin telefonunda kayıtlı olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Bunun için WhatsApp’ın bir diğer özelliği olan toplu mesaj özelliğini kullanmalısınız.

Toplu mesaj ile birçok insana mesaj gönderebilirsiniz. Mesajı gönderdikten belli bir süre sonra mesaja girip gönderdiğiniz mesajın üzerine basılı tutun. Yukarıda çıkacak üç noktayı tıklayarak mesaj bilgisini açın çıkan ekranda şuna teslim esildi yazacaktır. O sekmenin altında yer alan kişilerin rehberinde kayıtlı olmadığınızı gösterir. Fakat bu uygulamayı yaparken belli bir süre beklemeniz gerekecektir. Gönderdiğiniz mesajı herkesin okuduğuna emin olduktan sonra bu uygulamayı yapabilirsiniz.

WhatsApp Mesajları Belli Etmeden Okuma

WhatsApp uygulamasında mesajı gönderdiğiniz anda mesajın alt kısmında bir tik görünür. Mesaj iletildiği zaman bu tik ikiye çıkar. Mesajı gönderdiğiniz kişi mesajı okuduğu zaman ise bu tikler maviye dönüşür. Mesajı okuyup karşıdaki kişiye belli etmemenin yani mavi tikin önüne geçmenin de iki farklı yolu bulunuyor. Bunlardan biri mesaj geldiği sırada uçak moduna geçmedir. Ardından mesajı okuyup tekrar uçak modunu kapatırsanız okundu olarak algılanmaz. Bunun bir diğer yöntemi de Whatsapp uygulamasında ayarlar kısmından okundu özelliğinin kapatılması ile olur.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp’te hızla yayılan dolandırıcılık yöntemi. WhatsApp kullananlar dikkat! (Kaynak: izlehaber.com)

WhatsApp Uygulamasında Kendi Kendine Mesaj Gönderme

Whatsapp uygulamasını not defteri gibi kullanmanın birkaç yöntemi bulunuyor. Bunlardan biri uygulamadan bir grup oluşturmaktır. Rastgele birkaç kişiden bir grup oluşturabilirsiniz. Daha sonra bu kişileri çıkararak tek başınıza kalabilirsiniz.

Bu yöntem ile grupta paylaşacağınız her mesajı yalnızca siz görebilirsiniz ve grubu not defteri olarak kullanabilirsiniz. Whatsapp uygulamasında kendinize mesaj göndermenin bir diğer yöntemi de wa.me girerek kendi numaranızı tuşlayabilirsiniz. Bu şekilde kendinize mesaj atarak not defteri oluşturabilirsiniz.

Whatsapp Kendine Mesaj Atma | Çok Basit!!!

WhatsApp’ta Kişiye Özel Durum Yapma

Whatsapp özelilerinden biri de durum yapmadır. Durum yaptıktan sonra uygulama 24 saat rehberinizde bulunan kişiler tarafından görülebilir. Bunun için sizin rehberinizde kayıtlı olan kişilerin rehberinde de sizin numaranız kayıtlı olmalıdır.

Durum yapmanın farklı seçenekleri de bulunuyor. Bunlardan bazıları görmesini istediğiniz kişilerin seçimidir. Diğer bir seçenekse görmesini istemediğiniz kişilerin seçimidir. Bu seçimle de paylaşımını yaptığınız durumun görmesini istemediğiniz kişileri belirtebilirsiniz. WhatsApp uygulamasının durum kısmında durum gizlilik ayarları ile bu seçeneklerden birini seçerek görmesini istemediğiniz veya istediğiniz kişilere durum güncellemesi yapabilirsiniz.

Adınızı gizleyin

Aslında bu bir özellik değil, ufak bir hile. Bu hileyi yapmayı çok fazla kişi bilmese bile, yapımı aslında oldukça basit. Aşağıda vereceğimiz adımları uygularsanız, WhatsApp adınızı boş bırakabileceksiniz. Bu sayede numaranızı kaydetmeyen kişilerle aynı gruptaysanız, bu kişiler sizin adınızı öğrenemeyecek. WhatsApp’ta adınızı şu şekilde boş bırakabiliyorsunuz:

 • Cep telefonunuzda veya bilgisayarınızda WhatsApp’ı açın
 • WhatsApp’ı açtıktan sonra vereceğimiz bu sembolleri kopyalayın.
  • ⇨ ຸ
 • Sembolleri kopyaladıktan sonra, WhatsApp’taki ayarlar sekmesine girin
 • Adınızı değiştirmek için tıklayın ve kopyaladığınız bu sembolleri, adınızı gireceğiniz kısma yapıştırın
 • Daha sonra sağ ok (⇨) simgesini silin
 • Adınızı kaydetmek için “Tamam” kısmına tıklayın

Bu adımları uyguladıktan sonra adınız tamamiyle boş kalıcak ve görünmez olacaksınız. Bu hileyi daha çok kalabalık WhatsApp grup mesajlaşmalarında kullanabilirsiniz. Eğer sizi herkesin tanımasını istemiyorsanız, adınızı silmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede sadece tanıyanlar sizin kim olduğunuzu görecektir.

İLGİLİ MAKALE  Hemen kontrol edin! Yarından itibaren bu telefon modelleri WhatsApp'ı kullanamayacak

WhatsApp Kısa Yolları

Whatsapp uygulamasında birçok kısa yol oluşturacak bölüm yer alıyor. Özellikle yazı stilini değiştirmek için bazı kısa yollar bulunuyor. WhatsApp uygulamasında kalın bir yazı stili ile yazmak için * yazı* kısa yolunu girmeniz yeterlidir. Ayrıca _yazı_ ile de italik bir yazı stili – yazı- de üstü çizili bir yazı stili oluşturur. Whatsapp uygulamasının bilinmeyen özelliklerinden biri de arka plan rengi ve resmidir. Buraya istediğiniz bir resmi arka plan olarak yapabilirsiniz.

Whatsapp’ta Kişiye Özel Duvar Kağıdı Ayarlama [Yeni Özellik]